date_range یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ access_time ۰۴:۳۵:۰۰ ب.ظ

اولویتی به نام کتاب و کتابخوانی / فاصله‌ای که باید پر شود

اولویتی به نام کتاب و کتابخوانی / فاصله‌ای که باید پر شود
منبع خبر: ایسنا

ارزیابی شرایط و امکانات موجود فرهنگی نشان می‌دهد که امروزه کتاب می‌تواند به‌عنوان یک وسیله مطمئن و کارآمد در بهینه‌سازی فضای فرهنگی جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، کتابخوان از جمله صفاتی است که بسیاری از مردم علاقه دارند به آن ملقب باشند اما در بسیاری از موارد زمان و حوصله کافی را به خواندن کتاب اختصاص نمی‌دهند. از آنجائی که مجموعه دانش و معارف تاریخ مدون چند هزار ساله را در کتاب می توان یافت، آن را حافظه بشریت نامیده اند.

هیچ کدام از وسایل ارتباطی ژرفای لازم را در اندیشه، تفکر و حوزه قدرت خلاقیت انسان، آن گونه که خواندن و نوشتن پدید می آورد ایجاد نمی‌کند، از این رو ترویج کتاب و کتابخوانی وظیفه و رسالت اصلی دست اندر کاران فرهنگ و دانش جامعه است. کتاب از دیرباز حافظ و احیا کننده تفکر و اندیشه‌های مهم و منبع بزرگی بوده وطالبان علم، اندیشه و حقیقت را سیراب کرده است.

ارزیابی شرایط و امکانات موجود فرهنگی نشان می‌دهد که امروزه کتاب می‌تواند به‌عنوان یک وسیله مطمئن و کارآمد در بهینه‌سازی فضای فرهنگی جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

تجربه جهانی نشان می‌دهد که رشد و توسعه تمدن‌ها، ریشه در رشد فکری و فرهنگی آن جامعه دارد و بدون رشد فرهنگ کتابخوانی در جوامع، نمی‌توان به رشد هیچ تمدنی دلخوش کرد.

نقش کتابخانه‌ها نیز در انتقال علوم به افراد، بسیار سازنده بوده است، از این رو کتابخانه را می‏ توان به عنوان کانون همایش صاحب نظران و موزه پرطراوت اندیشمندان دانست به طوری که این نهاد، می‏ تواند بالندگی و شکوفایی استعدادهای دانش‏ آموزان و دانشجویان را به ارمغان آورده و در نتیجه به تولید اندیشه، دانش و رشد فرهنگ مطالعاتی جامعه منجر شود.

برای تهیه گزارشی به کتابخانه‌های مازندران مراجعه کردیم، در برخی تراکم حضور افراد مشاهده می شود که بیشتر برای مطالعه درسی آمدند و در این میان حضور دانشجویان و دانش‌آموزان بیشتر به چشم می خورد.

افزایش آگاهی و رشد و تکامل، نیاز هر انسانی است و این مهم با مطالعه محقق می شود اما اینکه چرا در بعضی کتابخانه ها حضور افراد بسیار کمرنگ است جای بحث دارد.

با توجه به اینکه مازندران با داشتن مردمی فرهنگ دوست همواره از پیشگامان حوزه علمی و فرهنگی کشور به ویژه کتاب خوانی بوده و در راستای ارتقای جایگاه این امر تلاش شده است نگاه به حوزه کتابخوانی مازندران نیازمند توجه ویژه است.

اما آیا پایین آمدن سرانه مطالعه دلیل بر احساس بی نیازی افراد بر مقوله مهم کتابخوانی است و یا بروز و ظهور فضاهای مجازی از اهمیت این موضوع کاسته است.

اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران با دارا بودن بیش از 100 کتابخانه عمومی در نقاط مختلف، سعی در انس هرچه بیشتر شهروندان با این مهم دارد که افزایش سرانه مطالعه، افزایش شمار و تنوع عناوین کتاب‌ها از آن جمله است.

تشکیل نهادی مانند انجمن خیران کتابخانه‌ساز در مازندران موجب شد برخی از این طرح‌ها به نتایج مطلوبی برسد که تقویت این نهاد خودجوش مردمی می تواند زمینه تحقق بسیاری ازبرنامه‌ها و اجرای طرح‌های این بخش را فراهم کند.

برای بهتر برگزار شدن اهداف توسعه فرهنگ کتابخانه ای  اقداماتی در مازندران از سوی مسئولان امر انجام شده است که گرچه ناکافی به نظر می‌رسد اما می‌توان کمک کننده در مسیر رشد و تعالی فرهنگ کتابخوانی باشد.

  ربیع‌ فلاح‌جلودار استاندار مازندران درباره اهمیت کتاب و کتابخوانی معتقد است؛ باتوجه به اینکه کتاب نقش مهمی در زندگی افراد جامعه دارد توجه ویژه ای به افزایش سرانه آن و نشست‌های تخصصی کتابخوان می تواند راهگشا باشد.

وی با اشاره به محدودیت اعتبار در این زمینه تصریح کرد: تکمیل کتابخانه نیمه تمام مازندران در دستور کار قرار دارد اما به دلیل کمبود اعتبار باید از روش‌های دیگر برای تکمیل کتابخانه‌های عمومی بهره گرفت  و استفاده از ظرفیت خیران کتابخانه‌ساز گزینه مناسبی است.

استاندار مازندران گفت: برای تکمیل کتابخانه ملی بودجه استانی نیاز است و این مهم باید در اولویت فعالیت اداره‌کل کتابخانه‌ها و فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران باشد. تکمیل کتابخانه‌های نیمه تمام در شهرستان‌ها و در روستاها جدی گرفته شود تا با فرهنگ کتابخوانی نیازهای اطلاعاتی جامعه رفع شود. طرح بچه‌های کتابخانه نیز پیگیری شود چرا که کار مثبتی برای آشنا کردن کودکان و نوجوانان برای اهمیت کتاب و کتابخوانی است و بهترین روش پرکردن اوقات فراغت محسوب می‌شود.

آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا، اظهار کرد: کتاب، کتابخوانی و آشنا کردن افراد جامعه به اهمیت کتاب یکی از وظایف این اداره بوده که تلاش دارد با تصویب و اجرای برنامه‌ها گامی موثر در این زمینه بردارد. برای سال 96 برنامه‌های فرهنگی خوبی تصویب شد که هزار و  500 برنامه در قالب 18عنوان از جمله آن است و باید دستگاه‌های فرهنگی حضوری پررنگ تر در این زمینه داشته باشند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران تصریح کرد: باید با برنامه‌ریزی درست مطالعات را به زندگی مردم برد و عدالت مطالعاتی را نیز اجرا کرد. جشنواره ملی کتابخانه رضوی نیز در استان مورد توجه قرار گرفت که ائمه جمعه نیز گام موثری در این زمینه برداشتند.

وی خاطرنشان کرد: 39 پروژه نیمه تمام در کتابخانه‌های عمومی مازندران وجود دارد که 25هزار مترمربع فضای زیربنای کتابخانه‌های نیمه تمام است و تکمیل آن به 20میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز به ایسنا گفت: مازندران از لحاظ داشتن کتابخانه محروم است و استان‌های کوچک و کم برخوردار دارای کتابخانه بیشتری نسبت به این استان هستند. نبود کتابخانه مرکزی و فضای کم کتابخانه‌ها از مشکلات دیگر در این حوزه بوده که متاسفانه در مجلس نهاد مرتبط تحرک لازم را ندارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تصریح کرد: برای اتمام پروژه‌های حوزه کتابخوانی نیز باید از ظرفیت خیران استفاده شود.

 امید است با ورود خیرین به حوزه ساخت و یاز کتابخانه ها چالش های این مقوله مرتفع شود و با ایجاد شرایطی مناسب بتوان در جذب جوانان به مقوله کتابخوانی این مهم محقق شود.

گزارش راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران
 
انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها

آگهی