date_range یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۰۴:۴۳:۱۳ ب.ظ

نیم‌نگاهی به دی 96

نیم‌نگاهی به دی 96
منبع خبر: ماهنامه پیوست
دسته خبری: اقتصاد|بورس

۲۳ دی- امکان ورود سرمایه خرد مردم به بازار کسب‌‌وکارهای نوپا

در آخرین روزهای دی‌ماه در نشستی ویژه با حضور وزیران ارتباطات و اقتصاد دارایی تفاهم‌نامه تامین مالی دسته‌جمعی برای شرکت‌های نوپا به امضا رسید. این تفاهم‌نامه قرار است با همکاری سه وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصاد و دارایی، کار و رفاه اجتماعی و با نظارت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به اجرا گذاشته شود. وزیر ارتباطات در مراسم امضای تفاهم‌نامه تامین مالی دسته‌جمعی اعلام کرد با این تفاهم‌نامه امکان جذب سرمایه خرد مردمی که نمی‌دانند با پولی که در اختیار دارند چه کاری انجام دهند فراهم می‌شود. محمدجواد آذری جهرمی گفت: «درکشور دستور مدون و قانونی برای تامین مالی جمعی وجود نداشت که حالا با این تفاهم‌نامه از این پس کسب‌وکارهای نوپا می‌توانند به راحتی سرمایه مورد نیاز خود را جذب کنند.» جهرمی با اشاره به مدل‌های تامین مالی جمعی افزود: ‏«چهار مدل ویژه در دنیا برای تامین مالی وجود دارد که ما فعلاً سه مدل را اجرا خواهیم کرد. مدل اول اعانه یا نذر اجتماعی است. در این‌باره برنامه‌ای برای مذاکره با کمیته امداد هم خواهیم داشت. بر اساس گفته‌های او مدل دوم سرمایه‌گذاری در مقابل دریافت بخشی از محصول در آینده است و مدل سوم تامین مالی اشتراکی است؛ یعنی در مقابل سرمایه سهمی از شرکت به سرمایه‌گذار واگذار می‌شود. جهرمی تاکید کرد مدل چهارم تامین سرمایه مالی جمعی گروه وامی است که چون زیر نظر بانک مرکزی است فعلاً وارد آن نخواهیم شد. ‏شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با اعلام این خبر گفت: «لیست تمام عوامل مجاز برای دریافت سرمایه در سایت فرابورس قرار خواهد گرفت و مردم باید با توجه به لیست منابع را در اختیار صندوق‌ها قرار دهند.» او با اعلام اینکه تفاهم‌نامه بین سه وزارتخانه ارتباطات، اقتصاد و کار (با نظارت معاونت علمی ریاست جمهوری) و دستورالعمل آن باید به تصویب شورای عالی بورس برسد تا وظایف هر کدام از دستگاه‌ها مشخص شود افزود: «در وزارت اقتصاد با محوریت سازمان بورس مجوزهای این نوع تامین مالی صادر می‌شود و لیست عوامل را نیز مشخص خواهیم کرد.» به گفته او سقف تامین مالی جمعی فعلاً پنج میلیارد تومان است. همچنین فعالان تامین مالی جمعی که تاکنون حضور داشتند نیز می‌توانند از طریق دریافت مجوز فعالیت خود را دنبال کنند. رئیس سازمان بورس در پاسخ به سوال پیوست در زمینه امکان ورود سرمایه‌گذاران خارجی به این طرح نیز گفت: «اینکه از طریق این طرح روی پروژه خارجی سرمایه‌گذاری شود در دستورالعمل این تفاهم‌نامه پیش‌بینی نشده ولی خارجی‌ها می‌توانند گواهی شراکت سرمایه‌گذاری جمعی را در ایران خریداری و در پر‌وژه‌ها سرمایه‌گذاری کنند.» به گفته او کسانی که در زمینه تامین مالی جمعی فعالیت می‌کنند شش ماه مهلت دارند تا خود را با آیین‌نامه جدید وفق دهند

۲ دی- راه‌اندازی سامانه بازی‌سازی

حمزه آزاد، دبیر جشنواره بازی‌سازان مستقل ایران، با اعلام این خبر گفت: «در این سامانه بازی‌سازان ایده‌های خود را به اشتراک می‌گذارند و در حقیقت یک پروفایل شخصی می‌سازند. در این پروفایل تیم‌سازی می‌کنند، سرمایه‌گذار می‌یابند و می‌توانند در هر جشنواره کارهای خود را به صورت مستقیم شرکت دهند.» او ادامه داد: «این سامانه کاملاً خصوصی است و یکی از نهادهای حامی آن هم جشنواره بازی‌سازان مستقل ایران است. تا ماه آینده نیز به صورت آزمایشی عرضه و تا پایان سال تکمیل می‌شود.»

۱۸ دی- پنجمین دوره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با انتخاب هیات رئیسه آن رسمیت یافت

اولین جلسه هیات مدیره پنجم سازمان نصر تهران با حضور ۲۱ عضو اصلی و پنج عضو علی‌البدل هیات مدیره و بازرس اصلی و علی‌البدل برگزار شد. در این جلسه محمدباقر اثنی‌عشری به اتفاق آرا با کسب ۲۱ رای از ۲۱ عضو منتخب هیات مدیره پنجم به عنوان رئیس این هیات انتخاب شد. همچنین محمدعلی یوسفی‌زاده به عنوان نایب‌رئیس اول و شهاب جوانمردی به عنوان نایب‌رئیس دوم و محمدرضا حدادی به عنوان خزانه‌دار انتخاب شدند.

۳ دی- سامانه حریم خصوصی کاربران راه‌اندازی می‌شود

حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در همایش مدیران وزارت ارتباطات اعلام کرد این سامانه قرار است به سامانه فعلی رسیدگی و ثبت شکایات (سامانه ۱۹۵) اضافه شود. به گفته فلاح در اصلاح ساختار سازمان، طراحی ساختار ویژه‌ای را تحت عنوان اداره کل صیانت از حقوق مصرف‌کننده چه در حوزه کیفیت و چه در حوزه حریم خصوصی در نظر گرفته‌ایم. فلاح همچنین درباره مشکل ثبت گوشی‌های مسافری همزمان با ورود مسافر به کشور گفت: «به زودی گمرک کشور سامانه جدیدی راه‌اندازی خواهد کرد که دیگر مسافرانی که با خود گوشی به همراه دارند همزمان با ورود به کشور این گوشی را ثبت نکنند.» بر اساس گفته‌های او با کمک این سامانه مسافری که با خود گوشی همراه دارد بین ۱۰ تا ۱۵ روز فرصت دارد تا IMEI گوشی را در سامانه جدید ثبت و بعد از پرداخت حق عوارض گوشی خود را فعال کند.

۲۰ دی- بانک ملی مسیر سرویس‌های مجازی را در شبکه بانکی هموار می‌کند

معاون فناوری‌ اطلاعات بانک ملی ضمن بیان این مطلب در نشستی خبری با موضوع حمایت از رونق کسب و کارها با استفاده از فضای مجازی گفت: «از دی‌ماه سال گذشته بانک ملی برای امکان ارائه خدمات از طریق پیام‌رسان‌ها با بانک مرکزی وارد مذاکره شد و تقریباً خردادماه گذشته این اجازه صادر شد.» خاتونی گفت: «بانک ملی اولین بانکی است که امکان ارائه سرویس‌های بانکی در پیام‌رسان‌ها را فراهم کرده است.» او در پاسخ به این سوال که چرا بانک ملی اقدام به ایجاد یک پیام‌رسان اختصاصی برای خود کرد و چرا از پیام‌رسان‌های ایرانی موجود در بازار استفاده نکرد گفت: «بانک مرکزی وقتی متوجه شد این پیام‌رسان از دل یک شرکت بانکی شکل گرفته است ساده‌تر اجازه‌های لازم را صادر کرد، از سویی ما از تمام پیام‌رسان‌ها برای ارائه سرویس‌های بانکی حمایت می‌کنیم.» او همچنین در پاسخ به این پرسش که مدل درآمدی پیام‌رسان «بله» چگونه است گفت: «بانک ملی به دنبال درآمد نیست اما توجه داشته باشید که ما هم‌اکنون برای ارسال پیامک‌ها هزینه می‌کنیم. به زودی می‌توانیم این هزینه را کاهش دهیم و روی پیام‌رسان بله منتقل کنیم، از سویی بسیاری از سرویس‌ها که از طریق پیام رسان بله ارائه می‌شود در نهایت موجب کاهش مراجعه مشتریان بانک به شعب می‌شود و همین امر سبب پوشش بخشی از درآمد می‌شود.» خاتونی ادامه داد: «در نظر بگیرید به صورت میانگین بانک ملی برای هر مشتری سالانه ۱۰ هزار تومان بابت ارسال پیامک هزینه می‌کند. با یک جمع و تفریق در میزان کل مشتریان بانک ملی مشخص می‌شود اگر این هزینه کاهش یابد، چه درآمدی برای بانک ملی ایجاد خواهد شد.» او با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۱۳ بانک به این پیام‌رسان متصل شده‌اند تعداد کاربران این پیام‌رسان را ۶۰۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: «تعداد آنها روزانه ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر افزایش می‌یابد.»

۱۰ دی- افزایش سرمایه مخابرات ایران

در مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران سرمایه شرکت مخابرات ایران از شش هزار میلیارد تومان به ۶۶۰۰ میلیارد تومان رسید. این آورده از محل ۳۰ درصد سود توزیعی سال ۹۴ تامین شده است که حداکثر طی دو سال به سرمایه شرکت مخابرات ایران افزوده خواهد شد. برات قنبری، رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران، در این مجمع ابراز امیدواری کرد با طرح‌های توسعه‌ای این شرکت درآمد مخابرات در سال ۹۶ از محل دیتا و مکالمه صوتی برابر شود. افزایش سرمایه مخابرات صرف طرح‌های توسعه‌ای این شرکت و تکمیل ساختمان مرکزی آن خواهد شد

۲ دی- نهادهای دولتی هماهنگ عمل کنند

فرزاد رحمانی، مدیرعامل شرکت چارگون، در نشست گردهمایی سالانه این شرکت با تاکید بر این موضوع گفت: «شهروندان ما آمادگی لازم برای استفاده از این خدمات را دارند و از نظر نیروی جوان پتانسیل خوبی داریم، اما در پیشبرد دولت الکترونیکی دچار ضعف هستیم.» او ادامه داد: «تمام بخش‌های دولت الکترونیکی باید یکپارچه باشند. در حقیقت ما باید دولت را یک پیکره ببینیم و فرقی نداشته باشد که کدام بخش از دولت خدمت‌رسانی می‌کند. البته روند دولت الکترونیکی در این سال‌ها امیدوارکننده بود.»

نمایش موجودیت‌ها