date_range شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۰۳:۰۵ ب.ظ

تلکام پانزدهم بدون حاشیه پایان یافت بر ساحل آرامش

آفتاب بی‌رمق صبحگاهی که بر خیابان‌های نمایشگاه تهران پهن شده بود و نسیم ملایم پاییزی، نوید روزی آرام و دلپذیر می‌دادند. از آن روزها که انگار برای کار کردن ساخته نشده‌اند؛ به خصوص اگر بعد از چند روز تعطیلی باشند. با این حال، ۴ مهر ۱۳۹۳ تلاش می‌کرد روزی متفاوت از روزهای دیگر باشد و شاید نیم‌نگاهی به ۱۴ مهر سال قبل داشت؛ اما چند ساعت بعد، وقتی خورشید میانه آسمان را رد کرد، همگان دانستند نه امسال، پارسال است و نه تلکام پانزدهم، شباهتی با تلکام قبلی دارد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سخنانی گفت، بدون عتاب به اپراتورها نمایشگاه را افتتاح کرد، سالن‌ها و غرفه‌ها را دید و رفت تا پرونده تلکام پانزدهم همان‌جا بسته شود.

تلکام پانزدهم بدون حاشیه پایان یافت بر ساحل آرامش

افتتاحیه آرام

تلکام پانزدهم در شرایطی آغاز به کار کرد که صنعت مخابرات ایران، تابستان پرمفاهمه‌ای را پشت سر گذاشته بود؛ وزیر ارتباطات با اپراتورهای تلفن همراه به نقطه مشترکی رسیده بودند و مدیرعامل جدید شرکت مخابرات ایران، بیش از سلف خود به فکر همراهی با دولت بود. در چنین شرایطی هرگز نمی‌شد انتظار داشت نمایشگاه تلکام، روزهای پرحاشیه و پرخبر سال گذشته را تکرار کند.
روز افتتاحیه- برخلاف سال پیش- مدیران عامل اپراتورهای موبایل به استقبال وزیر رفتند و پای صحبت او نشستند. وزیر نیز در مقابل، تا توانست جانب آنها را گرفت و حتی وقتی سخن به استفاده از توان داخلی در صنعت مخابرات رسید، گفت:«تردیدی ندارم که دوستان در این زمینه جدی هستند.»
سخنران اول مراسم افتتاحیه، فرامرز رستگار، رئیس سندیکای صنعت مخابرات ایران، بود. سال گذشته حسین ریاضی به جای او سخن گفته بود که این روزها مدیرعامل مبین‌نت است. رستگار نیز مانند ریاضی بر استفاده از توان دخلی در مخابرات تاکید کرد؛ هرچند لحنش آرام‌تر بود. رستگار از تلکام سال گذشته و فضای حاکم بر صنعت مخابرات ایران در آن روزها آغاز کرد و خطاب به وزیر گفت:«سال گذشته در بازدیدی که از نمایشگاه داشتید، غرفه‌دارها می‌گفتند صرفا به خاطر شما به نمایشگاه آمده‌ایم، وگرنه نه رمقی داریم و نه کاری برای انجام دادن. بازدید امروز نشان می‌دهد تفاوت فاحشی به وجود آمده؛ البته کافی نیست.»
او با اینکه سخنانش را چنین آغاز کرده بود اما گله خود را از واردات تجهیزات مخابراتی از کشور چین فراموش نکرد و گفت:«غرفه‌داران در بازدید شما از واردات از کشوری که اسمش را نمی‌آورم، گله خواهند کرد؛ که به صنعت کشور صدمه زده و مخابرات را داغدار کرده است.»
رستگار در پایان سخنان کوتاهش از وزیر ارتباطات خواست تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت صنعت و اتاق بازرگانی ایران برای اجرای هرچه بهتر مصوبه ۱۶۳ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به امضا برساند.
پس از او رضا رحمانی، اعتراض رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس پشت تریبون رفت و از همان ابتدا خیال همه را راحت کرد که قصد ندارد کوتاه سخن بگوید.
نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو با اتکا به آمار ارائه‌شده از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد واردات تجهیزات مخابراتی در سال ۸۴ حدود ۸۰۰ میلیون دلار بوده و در سال ۹۳ به سه میلیارد دلار رسیده است. او همچنین اعلام کرد تنها در سال گذشته دو میلیارد دلار گوشی تلفن همراه وارد ایران شده که ۹۰ درصد آنها به صورت قاچاق و بدون پرداخت حقوق گمرکی بوده است.
او از وزارت ارتباطات خواست در کنار رسیدگی به موضوع فناوری و پیشرفت کشور، کارهای ساده‌تر را نیز فراموش نکند و افزود:«هم‌اکنون بیش از ۱۵۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار فاقد تلفن خانگی هستند. همچنین هم‌اکنون بیش از ۱۱ هزار روستای زیر ۲۰ خانوار نیز تلفن خانگی ندارند و ۲۵ هزار روستا هم نیاز به پوشش تلفن همراه دارند.»
رحمانی اعلام کرد هم‌اکنون ۱۷ درصد دانشجویان کشور در رشته‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات تحصیل می‌کنند و از دولت خواست با توجه بیشتر به موضوع تولید داخلی، برای اشتغال این جوانان برنامه داشته باشد.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین نسبت به کیفیت اجناس وارداتی نیز تذکر داد و گفت:«انصاف نیست جوان ما بیکار بماند؛ اما بگوییم چون راحت است، واردات کنیم.»
پس از این دو، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سخنان خود را آغاز کرد.
واعظی در ابتدای سخنان خود گفت:«کشوری مانند ایران نمی‌تواند شکاف دیجیتالی را بپذیرد.»
او افزود:«اگر بخواهیم غافل شویم، ممکن است فاصله‌مان با دنیا خیلی زیاد شود. نیاز داریم دولت، اپراتورها و سایر مصرف‌کنندگان، تحولات دنیا را رصد کنند و تولیدکنندگان و پژوهشگران نیز خود را برای تحول آماده سازند.»
سخنرانان پیش از واعظی، به موضوع تولید داخل اشاره کرده بودند. او نیز در واکنش به این سخنان گفت:«بستری دارد فراهم می‌شود تا ما با گام‌های سریع‌تری به سمتی برویم که از تولیدات داخلی استفاده کنیم.»
واعظی با اشاره به تلکام سال گذشته گفت:«سال گذشته زمانی که برای افتتاحیه نمایشگاه تلکام آمدیم با توجه به فعالیت‌های قبلی‌ای که در این حوزه داشتم و شناختی که از مخابرات برایم حاصل شده بود، متاسف شدم چرا در این حوزه همه به سمت صفر میل می‌کنند اما امسال کمی امیدواری بیشتر شده و امیدواریم با گسترش حمایت از بخش خصوصی و تولید داخلی شرایط بهتری نیز ایجاد شود.»
او با نام بردن از مدیران عامل شرکت‌های مخابرات ایران، همراه اول، رایتل و ایرانسل، از آنها خواست به تولیدات داخلی توجه بیشتری داشته باشند و افزود:«تردیدی ندارم که دوستان در این زمینه جدی هستند.»
اما شاید مهم‌ترین بخش سخنان وزیر ارتباطات جایی بود که به موضوع گذار به نسل‌های بالاتر تلفن همراه اشاره کرد؛ او در این‌باره گفت:«با کار بزرگی که در کشور انجام شد، اپراتورهایمان از اسارت تکنولوژی آزاد شدند. ما می‌خواهیم اپرتورها به مردم خدمات بدهند و خودشان انتخاب کنند از چه تکنولوژی‌ای استفاده کنند.»
واعظی افزود:«دو سال است که خدمات نسل ۳ توسط رایتل در کشور ارائه شده؛ اما آنچه اتفاق افتاد، توسعه و همه‌گیر شدن نسل ۳ است و تا چند ماه آینده مردم در همه کشور می‌توانند از آن استفاده کنند.» بدین ترتیب، سخنرانی‌های افتتاحیه بدون کوچک‌ترین حاشیه‌ای به پایان رسید و همگان به سراغ بریدن روبان رفتند.

فقط تولید داخل

سال گذشته حتی هنگام افتتاح سالن‌های نمایشگاه نیز، حاشیه‌های بسیاری به وجود آمد و خبرنگارانی که توانستند از بند محافظان وزیر رها شوند، نقل‌ها می‌کردند از سخنانی که میان وزیر و مدیرعامل شرکت مخابرات ایران و سایر اطرافیان رد و بدل شده بود. اما امسال همه چیز به خوبی سخنرانی‌ها پیش رفت. وزیر ابتدا سالن‌های ۸ و ۹ را که متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود، افتتاح کرد و سپس در جمع خبرنگاران حاضر شد. او چنان تحت تاثیر مراسم صبح بود که از خبرنگاران خواست پرسش‌های خود را بر موضوع تولید داخل متمرکز کنند اما عملا این اتفاق رخ نداد و سوالات متنوعی از وی پرسیده شد که شاید مهم‌ترین آنها، پرسشی بود درباره کند شدن سرعت وایبر که واعظی تاکید کرد وزارتخانه‌اش اقدامی برای فیلترینگ یا کند شدن این اپلیکیشن انجام نداده است.
او درباره ارائه مجوزهای اپراتور چهارم مجازی موبایل نیز توضیح داد:«در این زمینه کارگروهی تشکیل و مشاورانی هم گرفته شده و کار در حال نهایی شدن است؛ فکر می‌کنم نتیجه کار این کارگروه مثبت بوده و در آینده و حدود یک سال آینده شاهد شکل‌گیری اپراتورهای مجازی در حوزه موبایل خواهیم بود.»
واعظی در پاسخ به پرسشی در خصوص واگذاری مجوز ارائه خدمات نسل ۴ به شرکت‌های PAP گفت:«قرار است شرکت‌هایی را که می‌توانند در حوزه ICT فعالیت کنند، محدود نکنیم. در کمیسیون تنظیم مقررات در حال بررسی موضع هستیم و قصد داریم مجوز LTE بدهیم. البته شرکت‌ها هم باید شرایطش را داشته باشند.»
مصاحبه مطبوعاتی واعظی به پایان رسید و او برای افتتاح سایر سالن‌های تلکام پانزدهم رفت؛ کاری که سال گذشته از سالن اختصاصی ایرانسل آغاز کرده بود و این بار با سالن شرکت مخابرات ایران این کار را انجام داد تا نشان دهد روابط چقدر خوب شده است.

همان همیشگی

نخستین سالن‌هایی که وزیر افتتاح کرد، سالن‌های ۸ و ۹ بود که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و زیرمجموعه‌هایش در آنها حضور داشتند. هرچند در کنار غرفه‌های دولتی، شرکت‌های دیگر نیز در این سالن‌ها حضور داشتند اما حضور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و زیرمجموعه‌های این وزارتخانه، به این سالن‌ها مهر دولتی زد.
در غرفه پست‌بانک خانمی مزین به لباس شمالی حضور داشت؛ پست‌بانک با این کار قصد داشت نشان دهد در تمامی نقاط کشور آماده ارائه سرویس‌ به هموطنان است. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیشتر به معرفی بخش شکایات پرداخته بود. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز که امسال دستاوردهای مهمی در زمینه رومینگ ملی و پروانه نسل‌های ۳ و ۴ تلفن همراه داشت، پررنگ‌تر از سال‌های قبل حضور یافته بود.
سالن ۷ مختص همراه اول بود که در آن برای اولین بار نیروهای آموزش‌دیده‌ای در میان بازدید‌کنندگان می‌چرخیدند و با ارائه کاتالوگ روی گوشی‌های مردم نوترینو یا وای‌فای همراه اول را فعال می‌کردند.
دیوار به دیوار همراه اول در سالن ۲۷ ایرانسل با ریتم منظمی به نمایشگاه آمده بود. اپراتور دوم به اندازه همراه اول روی اینترنت نسل سومش تبلیغات نکرد؛ اما مدل چینش سالنش نشان می‌داد تمامی خدمات ارزش افزوده آن به دور نسل سومش چیده شده‌اند.
چسبیده به سالن همراه اول مجموعه بزرگ‌تر مخابرات ایران در سالن ۶ قرار داشت که به همراه زیرمجموعه‌ها و شرکای تجاری‌اش در نمایشگاه حاضر شده بود.
هرچند سالن‌های انتهای تلکام هیچ ‌گاه شلوغی بخش‌های اپراتوری را ندارند اما تبلیغات هدفمند آنها حکایت از بازاری تخصصی ولی کم و بیش نامرئی برای عموم داشت.
دو جفت سالن انتهایی تلکام پانزدهم یعنی ۱۰ و ۱۱ در کنار ۱۲ و ۱۳ شبکه‌ای‌ها و تولیدی‌ها بودند که گرچه از محل قرارگیری‌شان چندان راضی نبودند اما بازدیدکنندگان خود را داشتند. جالب اینجا بود که هرچند تولیدکنندگان از واردات در صنعت مخابرات گلایه دارند اما در سالن‌های انتهایی نمایشگاه، حضور چینی‌ها چشمگیر بود.

متن علیه حاشیه

هرچند تلکام پانزدهم به آرامی برگزار شد و شباهتی به سال گذشته نداشت اما خالی از حاشیه هم نبود. همان روز افتتاحیه، غیبت نصرالله جهانگرد کاملا مشهود بود. شاید اوضاع آرام امسال جهانگرد را به این نتیجه رسانده بود که واعظی نیازی به همراهی ندارد. در روزهای بعد هم نیامدن چهره‌های سرشناس به تلکام پانزدهم جلب توجه می‌کرد؛ چهره‌هایی که معمولا هرساله در نمایشگاه حاضر می‌شدند و خودی نشان می‌دادند اما امسال کمتر دیده شدند. در همین حال حضور بی‌رمق اپراتور سوم تلفن همراه ایران در تلکام، بسیار به چشم می‌آمد. شاید رایتل هنوز میدان رقابت را به اپراتورهای اول و دوم واگذار نکرده باشد اما حضور کمرنگش در نمایشگاه، این تصور را ایجاد می‌کرد که با ارائه خدمات نسل‌های ۳ و ۴ تلفن همراه از سوی شرکت‌های رقیب، رایتل انگیزه‌ای برای حضور قدرتمند در بازار ندارد

تصویرها
تلکام پانزدهم بدون حاشیه پایان یافت بر ساحل آرامش
نمایش موجودیت‌ها