date_range دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۵۲:۰۰ ق.ظ
تعداد 7 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

متن و حاشیه‌های مصاحبه‌ای که بیشتر دیدنی است تا شنیدی مصاحبه پریشان حریری، گروانگیری وی توسط رژیم سعودی را تایید کرد/ حریری با اضطراب فراوان: حزب‌الله نباید عاملی برای تخریب لبنان باشد؛ ملک سلمان من را مانند پسر خودش می‌داند+فیلم و متن

متن و حاشیه‌های مصاحبه‌ای که بیشتر دیدنی است تا شنیدی مصاحبه پریشان حریری، گروانگیری وی توسط رژیم سعودی را تایید کرد/ حریری با اضطراب فراوان: حزب‌الله نباید عاملی برای تخریب لبنان باشد؛ ملک سلمان من را مانند پسر خودش می‌داند+فیلم و متن
منبع خبر: رجانیوز

حریری در این این مصاحبه به شدت نگران بود، شبیه به وضعیتی که شمشیر اجبار را بالای سرخود می‌بیند و خبری از نخست‌وزیر بانشاط که همیشه سرخود را بالا نگه می‌دارد نبود

گروه بین الملل - رجانیوز، مصاحبه دیشب حریری (نخست وزیری که سعودی ها او را استعفا دادند!) با شبکه المستقبل لبنان بیشتر از این که شنیدنی باشد دیدنی بود، چرا که زبان بدن و لکنت و اضطراب و خط و نشان هایی که از پشت دوربین برای او کشیده می شد بیشتر از صحبت های حریری حرف برای گفتن داشت.
 
این اولین مصاحبه ای بود که حریری بعد از خواندن متن استعفا در عربستان و سخنان محکم و طوفانی سیدحسن نصرالله انجام داده است.
این مصاحبه که بیشتر به خاطر نوع سوالات بازجویانه مجری و ترس حاکم بر حریری دیدنی بود نکات قابل توجهی در خود داشت:
 
1. به طور واضح ادبیات حریری با فیلم منتشر شده اش در روز استعفای اجباری متفاوت بود، ادبیاتی همراه با نوعی احترام(صرفا در بیان) نسبت به حزب الله و مقاومت همراه بود.
 
2. چهره حریری به شدت نگران بود، شبیه به وضعیتی که شمشیر اجبار را بالای سر خود می بیند و خبری از نخست وزیر بانشاط که همیشه سر خود را بالا نگه می دارد نبود
 
3. نگاه او در تمام مصاحبه به سمت پایین و همراه با اضطراب است، انگار مراقب است مطلبی را از روی کاغذ فراموش نکند! مدام به گوشه ای از پشت دوربین نگاه می کند که شخصی نشسته است.
 


video_2017-11-13_08-56-16.mp4 | دانلود فیلم 

 
4. اما پاسخ های وی مبهم بود، او در پاسخ به اینکه چرا به لبنان برنمی گردد پاسخ ایهام داری می دهد: وقتی مطمین شوم جانم تضمین است حتما به لبنان بازخواهم گشت، مطمئنا بازخواهم گشت.
 
5. وقتی صحبت از لبنان می شود بغض گلویش را فشار می داد تا جاییکه اگر مصاحبه تمام نمی شد انتظار دیدن گریه های او هم کم نبود
 
مهمترین صحبت های حریری را در زیر بخوانید:
 
نخست وزیر مستعفی لبنان گفت: آنچه که در منطقه رخ می دهد، خطر علیه لبنان است و استعفای من به نفع این کشور است.
وی افزود: تحریم‎های دیگر عربی علیه ما، به نفع مردم لبنان نیست. من با حزب الله به عنوان حزب سیاسی مشکلی نداریم، اما حزب الله نباید عاملی برای تخریب لبنان باشد.
الحریری تصریح کرد: ملک سلمان من را مانند پسر خودش می داند و ولی عهد عربستان نیز برای من قابل احترام است.
 
نخست وزیر مستعفی لبنان که اکنون در ریاض به سر می برد، افزود: من به زودی به لبنان باز خواهم گشت.
 
وی گفت: امروز دخالت هایی را از جانب ایران و حزب الله شاهد هستیم و این دخالت ها اخیرا زیاد شده است.
 
سعد الحریری تصریح کرد: تصورات اشتباهی نسبت به من در کشور لبنان وجود دارد و همین عامل باعث شد که من تصمیم به گفت‎‎وگو گرفته‎ام.
 
نخست وزیر مستعفی لبنان خاطرنشان کرد: قبول دارم که نحوه استعفای من درست نبود، ولی این کار را به دلایل و انگیزه‌های امنیتی انجام دادم.
 
وی گفت: ملک سلمان و ولی عهد عربستان خواستار امنیت همه مناطق لبنان است. عربستان بیشتر از سایر کشورها در جنگ سال  اسرائیل علیه لبنان2006(جنگ 33 روزه) کمک کرد.
 
سعد الحریری ایران را به دخالت در امور کشورهای عربی متهم کرد و گفت: ما مخالف این هستیم ایران از لبنان به عنوان محوری ضد کشورهای عربی استفاده کند.
 
وی با بیان اینکه جان وی در خطر است، گفت: من می خواهم از خودم و خانواده خودم محافظت کنم و نمی خواهد فرزندانم شاهد آن چیزی باشند که من با قتل پدرم شاهد آن بودم. 
 
نخست وزیر مستعفی لبنان تصریح کرد: من به زودی به لبنان خواهم رفت تا بر اساس موازین قانون اساسی استعفا دهم. من اجازه نخواهم داد که لبنان به میدان جنگ منطقه ای تبدیل شود.
وی گفت: منفعت لبنان این است که روابط خود با همه کشورها را حفظ کنیم. حزب الله باید بداند که لبنان مهم است یا نه؟ اگر مهم نیست آن را اعلام کند. منفعت لبنان در این است که روابط خود با کشورهای دیگر را حفظ کند.
 
سعد الحریری تاکید کرد که روابط من با میشل عون ممتاز است و پس از بازگشت به لبنان با وی گفت‎و‎گو خواهم کرد. الحریری گفت: عربستان در امور لبنان دخالت نمی کند و این ایران است که در امور داخلی این کشور دخالت می کند.
 
وی افزود: عربستان همیشه مصلحت و منفعت لبنان را خواسته است، اما حزب الله تحت حمایت ایران به دور بودن لبنان از درگیری های منطقه احترام نمی گذارد. سعد الحریری تصریح کرد: من به علی اکبر ولایتی گفته بودم که دخالت های ایران در کشورهای عربی غیر قابل قبول است. تهدیدی که شده بودم از سوی ولایتی صورت نگرفت. الحریری در ادامه دفاع از اقدامات عربستان در لبنان گفت: عربستان به اقتصاد، برق و آب لبنان کمک می کند، اما دیگران چه کمکی به این کشور می کنند؟
 
وی گفت: به شرطی قبول می کنم، استعفای خود را پس بگیرم که حزب الله قبول کند، بی طرف باشد. سعد الحریری گفت: از زمانی که وارد عربستان شدم، در منزلم و نه در هیچ مکان دیگری به سر می برم. وی همچنین به سفر اخیر خود به امارات اشاره کرد و گفت: سفر من به امارات برای تشریح مواضع لبنان نسبت به امارات بود.
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگار و مجری شبکه المستقبل درباره بازداشت شاهزاده های سعودی گفت: امیدوارم همانطوری که در عربستان شاهد مبارزه با فساد هستیم، در لبنان هم شاهد آن باشیم. مبارزه با فساد در عربستان یک مساله داخلی است.
 
نخست وزیر مستعفی لبنان افزود: من طی دو و یا سه روز دیگر به لبنان باز خواهم گشت. مواضع بین المللی بر رد دخالت های لبنان تاکید دارد.سعد الحریری گفت: ما خواهان داشتن اختلاف با ایران نیستم، اما نباید در اموری که به ضرر کشورهای عربی است، دخالت کنیم.
 
نخست وزیر مستعفی درباره سلاح حزب الله گفت: موضع تسلیحاتی حزب الله باید درباره آن مذاکره صورت بگیرد و رئیس جمهور لبنان باید درباره آن اعمال نظر کند. مساله گفت‎وگو درباره سلاح حزب الله را باید رئیس جمهور لبنان تعیین کند.
 
وی گفت: آیا ملک سلمان پس از آنکه به جای ملک عبدالله به پادشاهی عربستان رسید، علیه حزب الله موضعگیری کرد؟ عربستان قبل از جنگ یمن چه مواضعی علیه حزب الله اتخاذ کرده بود؟ آیا حزب الله در لیست تروریستی آن قرار داشت؟ اما حزب الله در امور کشورهای عربی بویژه یمن دخالت می کند. بنابراین مواضع عربستان علیه حزب الله پس از دخالت در امرو یمن شدت گرفت.
 
الحریری افزود: حزب الله در دوره اوباما در لیست تروریسم قرار گرفت و نه در دوره ریاست جمهوری ترامپ. شاید بتوان مساله سلاح حزب الله را در سطح منطقه ای حل کرد.
وی درباره انتخابات پارلمانی در لبنان تاکید کرد که این انتخابات مطمئنا در موعد مقرر خود برگزار خواهد شد.
ویدئو‌ها
نمایش موجودیت‌ها