date_range پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ access_time ۰۳:۱۰:۰۰ ب.ظ

پشت پرده طرح کارورزی از زبان کارشناسان حاجی دلیکانی، نماینده مجلس: طرحی است که در هند اجرا شد و شکست خورد / خدایی عضو شورای عالی کار: بیراهه‌ای است که صرفا می‌تواند مدتی اذهان را مشغول کند و ظاهر امر را این‌طور نشان دهد که ما داریم به سمت اشتغال می‌رویم

پشت پرده طرح کارورزی از زبان کارشناسان حاجی دلیکانی، نماینده مجلس: طرحی است که در هند اجرا شد و شکست خورد / خدایی عضو شورای عالی کار: بیراهه‌ای است که صرفا می‌تواند مدتی اذهان را مشغول کند و ظاهر امر را این‌طور نشان دهد که ما داریم به سمت اشتغال می‌رویم
منبع خبر: رجانیوز
دسته خبری: اقتصاد|مجلس

برای کارورزی در قانون کار قوانین مشخصی وجود دارد، اینگونه نیست که دولت از حقوق کارگران خرج کند و اسم آن را طرح ایجاد اشتغال بگذارد. دولت‌های قبل این طرح‌ها را اجرا کردند و موفق نشدند.

سامانه کارورزی، سامانه‌ای که قرار است آشفته بازار بیکاری را سامان دهد. سامانه‌ای که وزارت کار راه‌اندازی کرده است و می‌خواهد از یک طرف سطح اشتغال را بالا ببرد و از طرف دیگر از جمعیت جویای کار، آن هم از نوع تحصیلکرده‌اش کم کند.

 

به گزارش رجانیوز؛ عیسی منصوری معاون توسعة کارآفرینی و اشتغال وزیر کار این طرحرا اینگونه معرفی می کند:


«طرح کارورزی از افزایش اشتغال پذیری نیروی کار دانش‌آموخته دانشگاهی تنظیم شده است. دوستانی که در سامانه مربوطه ثبت‌نام می‌کنند کوشش می‌کنیم اینها را به کار فرمایانی که علاقه‌مند به پذیرش افراد با این شرایط هستند، معرفی کنیم. درصورت ورود این افراد به کارگاه‌ها یک سوم حقوق به ایشان به مدت حدود نه ماه پرداخت می‌شود، به همراه بیمه حوادث و در پایان این دوره گواهی مربوطه به شرکت در دوره کارورزی را می‌‌گیرند در صورتی که امتحان مربوطه را پاس کنند، گواهینامه اختصاصی مهارتی را دریافت می‌کنند و مرحله بعد این است که درصورتی که این افراد در همان کارگاه مشغول کار شوند و استخدام شوند ما این کمک را به کارفرمای مربوطه می‌کنیم که بیمه سهم کارفرما را دولت پرداخت می‌کند.»


این طرحی که معاون توسعة کارآفرینی و اشتغال وزیر کار از آن می‌گوید موافقان و مخالفانی دارند. حسین‌علی حاجی دلیکانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است و می‌گوید که این طرح، طرح خوبی است به شرط آنکه مسئولین برای کار جهادی در اجرایش اعتقاد کامل داشته باشند:


«رویکرد مثبتی است که ما اطلاعات کاملی از افرادی که جویای کار هستند، داشته باشیم و بتوانیم آنها را هدایت کنیم. اگر جدیت باشد تا زمانی که ما این بحران بیکاری را مهار نکردیم ادامه پیدا می کند. این مهم است.»


حاجی دلیکانی نماینده مجلس شورای سالامی نیز از تجربه بین‌المللی اجرایی این طرح هم می‌گوید و می‌گوید که اگر این طرح مثل طرح‌های قبلی بخواهد اجرا شود، شکست می‌خورد:


«برخی از کشورها در این زمینه کارشان مثبت بود، اما برخی از کشورها هم که شروعی خوبی داشتند، ادامه ندادند، نتیجه هم نگرفتند. اگر با آن برنامه که وزیر کار در صحن آمدند و ارائه دادند آن مسیر را طی کند قطعا ما به نتیجه نمی‌رسیم. چون آن یک نسخه ترجمه شده از دهه هشتاد کشور هند بود و آنجا هم همچنان نتیجه نداده بود. جالب بود خود وزیر هم که توضیح می‌داد که ما این نسخه را می‌خواهیم اجرا کنیم، اینکه به نتیجه قطعی برسد و مشکل بیکاری را مرتفع کند اطمینان لازم را نداشت.»


از مخالفان این طرح؛ علی خدایی عضو شورای عالی کار است و می‌گوید این طرح نه موفقیت‌آمیز است و نه می‌تواند درمانی برای بیکاری باشد. خدایی معتقد است نتیجه این طرح سواستفاده از بیکاران است.

«این طرح در حل مشکل اشتغال نمی‌تواند کمکی به ما داشته باشد. ببینید ما با دادن معافیت قانونی برای کارگران، قطعا نمی‌توانیم سایر مولفه‌های مورد نیاز تولید و اشتغال را فراهم کنیم. بعضا این طرح برای جلوگیری از سواستفاده‌های احتمالی از نیروی کار به اندازه کافی پخته نیست. اینکه ما بعد از فارغ‌التحصیل شدن یک کارگر بخواهیم مجددا او را به کارورزی بسپریم، بدون هیچگونه حمایتی و با یک سوم دستمزد و از طرفی هم اعلام می‌شود که هیچ ضمانتی برای استخدام این افراد بعد از گذراندن دوره کارورزی، وجود ندارد، عملا همان سواستفاده‌ها اینجا صورت می‌گیرد. ممکن است این افراد به کار گماشته شوند و بعد از اینکه دوره کارورزی‌شان تمام شد از کار منفک شوند و کارفرما بتواند مجددا از این طریق نیرو استخدام کند یا به خاطر آن مزیت پوشش بیمه‌ای دو ساله، نیروی کاری خودش را تعدیل کند و نیروی جدید جای او بگیرد. بیراهه‌ای است که صرفا می‌تواند مدتی اذهان را مشغول کند و ظاهر امر را این طور نشان دهد که ما داریم به سمت اشتغال می‌رویم.»

کعاون اشتغال وزیر کار در پاسخ به اینگونه انتقادات می گوید:

«ما این ملاحظه را داریم که کارفرما خدایی نکرده نیروی کاری را کاهش ندهد، بجایش بیاید از این نوع نیروی کار استفاده کند. اما الزامی هم نداریم که این نیروی کار حتما در آنجا استخدام شود. بنا به تجربه برای استان‌هایی پایلوت در آنجا اجرا کردیم هفتاد درصد نیروهایی که دوره کارورزی را می‌گذرانند معمولا به استخدام درمی‌آیند. ضمن اینکه ما کنتر‌ل‌های مربوط به تامین اجتماعی و غیره را داریم، کنترل می‌کنیم که این نوع از تخلفات اتفاقات نیفتد.»

از طرف دیگر علی خدایی، عضو شورای عالی کار می‌گوید به جای این کارها باید زیرساخت‌های لازم فراهم شود یعنی از یک طرف جلوی قاچاق گرفته شود و از طرف دیگر فکری به حال اشتهای سیری ناپذیر بانک‌ها برای خوردن سود وام‌های پر بهره تولید شود.

«قاچاق کالا، واردات بی‌رویه، تسهیلات بانکی که به تولید دارد داده می‌شود، اینها مشکلات عمده تولید ما امروزه است که باید به آنها بپردازیم. ظاهرا بی‌دفاع‌ترین جا و یا کم‌ دفاع‌ترین جا نیروی کار شده است و هر مسئولی که می‌خواهد گزارشی ارائه دهد و می‌خواهد بگوید که حرکتی در این زمینه کردم فقط صرفا دنبال این هستند که یک مقداری چتر حمایتی نیروی کار را کمرنگ کنند تا از این طریق برای سرمایه‌گذاران و کارفرمایان جذابیت ایجاد کنند.»

تنها تفاوت طرح کارورزی باطرح استاد شاگردی در شرط سنی برای متقاضیان است. طرح استاد شاگردی همه اقشار جامعه را مشمول می‌شد اما طرح کارورزی مختص فارغ التحصیلان است. با توجه به اینکه طرح کارورزی تکرار طرح شکست خورده استاد شاگردی است درخواست جلسه فوری شورایعالی کار برای بررسی طرح کارورزی را داده ایم.

 در طرح استاد شاگردی فعالیت شاگرد رایگان بود اما در طرح کارورزی دولت حدود 310 هزار تومان به کارجویان پرداخت می کند. یک فارغ التحصیل دانشگاهی قبل از خارج شدن از دانشگاه حداقل 3 نوبت کارورزی را طی می‌کند بنابراین نیازی به کارورزی ندارد. به جای آنکه سیستم آموزشی خود را درست کنیم، برنامه ریزی برای یک طرح دیگر کارورزی داریم؟ در این طرح آمده است که بعد از 6 ماه هیچ الزامی برای به کارگیری کارورز از سوی کارفرما وجود ندارد. عملاً‌ این طرح سوء استفاده از نیروی کار است. اگر قرار است افراد در کارخانه ها مشغول کار شوند در میان دیگر چه نیازی به سازمان فنی و حرفه است است؟ نقش سازمان فنی و حرفه ای چیست؟ وظیفه سازمان فنی و حرفه ای چیست؟

 دولتی مدعی اجرای این طرح طی یک سال گذشته در چند استان است، آن وقت تازه می‌خواهند شیوه نامه کنترلی تهیه کنند؟ این طرح چگونه طی یک سال گذشته بدون آنکه مکانیزم‌های نظارت بر عملکرد کارورز و کارفرما داشته باشد اجرا شده است؟

برای کارورزی در قانون کار قوانین مشخصی وجود دارد، اینگونه نیست که دولت از حقوق کارگران خرج کند و اسم آن را طرح ایجاد اشتغال بگذارد. دولت های قبل این طرح ها را اجرا کردند و موفق نشدند.

نمایش موجودیت‌ها

آگهی