date_range شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۳۶:۰۰ ب.ظ

بیرانوند: وزنه‌برداری بانوان برای ما اهمیت زیادی دارد

بیرانوند: وزنه‌برداری بانوان برای ما اهمیت زیادی دارد
منبع خبر: یک ورزش

دبیر فدراسیون وزنه‌برداری گفت: وقتی تصمیمی توسط کمیته بین‌المللی المپیک گرفته می‌شود تغییر دادن آن خیلی سخت است.

محسن بیرانوند در خصوص بودجه فدراسیون وزنه‌برداری که توسط کمیته ملی المپیک تخصیص داده شده، اظهار داشت: خوشبختانه کمیته ملی المپیک، بودجه فدراسیون وزنه‌برداری را افزایش داده و باید به همین خاطر از صالحی امیری تشکر کنم. در همان ابتدای حضور وی در کمیته ملی المپیک، بودجه این کمیته ۲ برابر شد و بدون شک این مسئله به نفع ورزش کشور خواهد بود. نکته دیگر این که بودجه تخصیص یافته شده به صورت کاملا شفاف و بدون هیچ شبهه‌ای اعلام و در زمان مناسب هم پرداخت شد.
وی افزود: البته ما در وزنه‌برداری بانوان هم فعالیت خود را آغاز کرده‌ایم و برای المپیک توکیو ۲ سهمیه مردان و ۲ سهمیه بانوان داریم. بنابراین باید زیرساخت‌های لازم را برای وزنه‌برداری بانوان فراهم کنیم و این مسئله به بودجه بسیار بیشتری نیاز دارد، چون وزنه‌برداری بانوان برای ما اهمیت زیادی دارد.

دبیر فدراسیون وزنه‌برداری در مورد این که قرار بود ۲ سهمیه بانوان در المپیک توکیو به سهمیه مردان اضافه شود، تصریح کرد: فکر می‌کنم ما به خاطر بحث‌هایی که در خصوص برابری جنسیتی وجود دارد نمی توانیم چنین کاری انجام دهیم. البته در وزنه‌برداری بانوان پتانسیل‌های زیادی وجود دارد و اگر ما به بانوان بها بدهیم ‌آنها هم می‌توانند خودشان را بالا بکشند.

بیرانوند درباره این که وزنه‌برداری ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا چه نتیجه‌ای کسب خواهد کرد، گفت: ما با ۷ وزنه‌برداری به جاکارتا می رویم و این وزنه‌برداران شرایط خوبی دارند. نمی‌توانم پیش‌بینی کنم که چند مدال در این مسابقات کسب می‌کنیم اما تمام تلاش ما این است که بهترین نتیجه کسب شود.

وی در خصوص هجمه‌هایی که پیرامون دوپینگ وزنه‌برداران به این فدراسیون شده، اظهار داشت: ما از سال ۲۰۰۸ تا ۳ سال پیش ۱۰ نمونه دوپینگ مثبت داشتیم. از ۳ سال پیش تا الان که مرادی ریاست فدراسیون را بر عهده دارد تنها یک نمونه از تست‌های دوپینگ وزنه‌برداران ایران مثبت شده است. به همین خاطر سهمیه ایران در المپیک توکیو به ۲ وزنه‌بردار مرد و ۲ وزنه‌بردار زن کاهش پیدا کرد. ما هم نامه‌ای به فدراسیون جهانی ارسال کردیم و عنوان کردیم که مبنا را ۳ سال اخیر قرار دهند و همه اقداماتی که در این ۳ سال برای مبارزه با دوپینگ انجام دادیم را بررسی کنند و اگر امکانش وجود دارد سهمیه ایران را بیشتر کنند.

دبیر فدراسیون وزنه‌برداری در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال دارد سهمیه وزنه‌برداری ایران در المپیک توکیو بیشتر شود، تصریح کرد: وقتی تصمیمی توسط کمیته بین‌المللی المپیک گرفته می‌شود تغییر دادن آن خیلی سخت است اما امیدوارم نامه‌ای که ارسال کردیم بتواند تاثیر مثبت داشته باشد. ما الگوی بسیاری از کشورها در مبارزه با دوپینگ هستیم و به این مسئله هم افتخار می‌کنیم.

بیرانوند در پایان خاطرنشان کرد: درخواستی که از مدیران کل ورزش و جوانان استان‌ها دارم این است که با توجه به این که وزنه‌برداری ایران رشته‌ای المپیکی است و دارای پتانسیل بالایی است از محل ۲۷صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده در خرید تجهیزات با هیئت‌های استانی همکاری کنند و در مناطقی که سالن وزنه‌برداری وجود ندارد سالن‌هایی را به این رشته اختصاص دهند.

 

نمایش موجودیت‌ها