date_range سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۱۸:۰۰ ق.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

مرادی: تمام تلاشمان را برای احقاق حق‌مان در IWF انجام می‌دهیم

مرادی: تمام تلاشمان را برای احقاق حق‌مان در IWF انجام می‌دهیم
منبع خبر: یک ورزش

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری کشورمان می‌گوید ایران در چهار سال گذشته قوانین مبارزه با دوپینگ را نقض نکرده و کاهش سهمیه وزنه‌برداری ایران برای المپیک 2020 ناعادلانه است.

علی مرادی در اعتراض به کاهش سهمیه‌ وزنه‌برداری ایران برای حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ و با اشاره به اینکه رکود خوب ایران در سال‌های اخیر در زمینه مبارزه با دوپینگ از سوی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری (IWF) نادیده گرفته شده است، به سایت «اینساید دِ گیمز» گفت: ما این تصمیم ناعادلانه را نمی‌پذیریم و نسبت به این موضوع اعتراض خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در این راه حمایت کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش ایران را دارد، صحبت‌های خود را اینطور ادامه داد: وزنه‌برداران سرشناس ما از جمله کیانوش رستمی، سهراب مرادی، بهداد سلیمی و سعید علی‌حسینی در داخل و خارج از مسابقات همیشه تست دوپینگ داده‌اند و در بالاترین سطح پاکی باقی مانده‌اند.

تمامی این چهار وزنه‌بردار در رقابت‌های وزنه‌برداری جوانان و بزرگسالان دارای رکورد جهانی هستند و همه آنها در مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان که سال گذشته در آناهایم آمریکا برگزار شد به مدال رسید، جایی که ایران در بخش مردان با کسب ۱۴ مدال به کار خود پایان داد، اما ایران از بین این چهار نفر تنها دو وزنه‌بردار را می‌تواند به بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ بفرستد چون به دلیل نقض قوانین دوپینگ توسط وزنه‌برداران ایرانی که به سال ۲۰۱۰ بازمی‌گرد، سهیمه این کشور در بازی‌های المپیک کاهش یافته است.

بر اساس سیاست تایید صلاحیت که هفته گذشته توسط IWF اعلام شد و مورد تایید کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) قرار گرفت، کشورهایی که از هر گونه دوپینگ پاک هستند، می‌توانند با حداکثر هشت وزنه‌بردار (چهار مرد و چهار زن) خود در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو حضور پیدا کنند، این در حالی است که کشورهایی که از زمان المپیک ۲۰۰۸ پکن بین ۱۰ تا ۱۹ سابقه دوپینگ داشته‌اند، سهمیه‌شان نصف شده و کشورهایی هم که بیش از ۲۰ مورد دوپینگ داشته‌اند تنها حق فرستادن یک وزنه‌بردار مرد و یک وزنه‌بردار زن به توکیو را خواهند داشت.

تنها پنج کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، قزاقستان و روسیه هستند که ۲۰ مورد و یا بیشتر دوپینگ داشته‌اند. سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری بلاروس سیاست سختگیرانه جدید فدراسیون جهانی وزنه‌برداری را "یک فاجعه" برای کشور خودش، روسیه و قزاقستان توصیف کرده است. کشورهایی هم که سهمیه‌شان به چهار وزنه‌بردار (۲ مرد و ۲ زن) کاهش یافته عبارتند از آلبانی، بلغارستان، هند، ایران، مولداوی، رومانی، ترکیه، اوکراین و ازبکستان. ممکن است به این لیست تایلند هم اضافه شود.

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری ایران تاکید کرد: بر اساس آمار IWF، ایران از سال ۲۰۰۸ تا کنون ۱۰ مورد دوپینگ مثبت داشته است و تنها دو سهمیه مرد و دو سهمیه زن به ما اختصاص یافته است که خیلی کم است، این در حالی است که کشورهایی با ۹ مورد دوپینگ مثبت، چهار سهمیه مرد و چهار سمیه زن دریافت کرده‌اند که این خیلی عجیب است.

در سایت رسمی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری نام ۱۱ وزنه‌بردار ایرانی از سال ۲۰۰۸ تا آوریل ۲۰۱۴ دیده می‌شود که به دلیل تست دوپینگ با محرومیت‌هایی مواجه شده‌اند.

مرادی تصریح کرد: وزنه‌برداری ورزشی تاریخی است در بین ایرانیان بسیار محبوب است و مردم دوستش دارند. همیشه از سیاست‌ها و قوانین IWF و آژانس مبارزه با دوپینگ (WADA) پیروی کرده‌ام و قوانین سختی را برای وزنه‌برداران خودمان وضع کرده‌ام. زمانی هم که سه سال پیش به عنوان رئیس فدراسیون وزنه‌برداری انتخاب شدم، این کار را شروع کردم. وزنه‌بردارانی هم که از ایران در رقابت‌های مختلف شرکت کرده‌اند، پیش از هر مسابقات در تست‌های سازمان ضددوپینگ ملی (NADO) شرکت کرده‌اند.

وی صحبت‌های خود را اینطور ادامه داد: تصمیمات اخیر هیئت‌رئیسه فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در مورد ایران، عادلانه نیست. نمی‌توانم این را بپذیرم و هر کاری که از دستم ساخته باشد برای احقاق حق‌مان انجام خواهم داد. قطعاً به این تصمیم IWF اعتراض خواهیم کرد و درخواست خواهیم کرد که قوانین را بازبینی کنند. ما با این دو سهمیه چه کار می‌توانیم بکنیم؟ برای مثال ما نمی‌توانیم در دسته سنگین‌وزن که اغلب موفق به کسب مدال می‌شویم، شرکت کنیم؟ ایران برای رشد و ترقی وزنه‌برداری به عنوان رشته ورزشی سنتی، ملی و تاریخی هزینه زیادی کرده است.

قرار است کشورهایی که با کاهش سهمیه روبه‌رو شده‌اند در هفته اول ماه مِی (۱۱ اردیبهشت تا ۱۷ اردیبهشت) با سران IWF ملاقات کنند و در این خصوص بحث و تبادل نظر کنند.

 

 
نمایش موجودیت‌ها