در نشست گفت وگوی امنیتی منطقه‌ای؛ شمخانی: مسیرهای تامین مالی تروریست‌ها باید قطع شود

در نشست گفت وگوی امنیتی منطقه‌ای؛ شمخانی: مسیرهای تامین مالی تروریست‌ها باید قطع شود
منبع خبر: نسیم آنلاین
دسته خبری: سیاست|مجلس

تهران - ایرنا- دبیر شورای عالی امنیت ملی خواستار قطع مسیرهای تامین مالی تروریست‌ها و استفاده از ظرفیت‌های اطلاعاتی و امنیتی مشترک برای ایجاد هم‌افزایی و اثرگذاری بیشتر در مبارزه با تروریسم شد.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی ح کشورهای منطقه با عنوان «گفت و گوی امنیتی منطقه ای» صبح امروز - چهارشنبه - با سخنرانی علی شمخانی نماینده رهبر معظم انقلاب و دبیر شورای عالی امنیت ملی آغاز شد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در سخنانی در این نشست اظهارداشت: لازم است در کنار ساختارهای موجود، گفت وگو وهمکاری مشترک در سطوح بالا ادامه یابد تا امکان حل مشکلات منطقه با سرعتی بیشتر از روند توسعه و نفوذ تروریسم فراهم شود.
وی افزود: معماری امنیتی منطقه بایستی بر اساس منافع مشترک کشورهای منطقه و به دست خود آنان تعریف و تبیین شود تا امکان قطع دخالت قدرت های خارجی و مقابله با یکجانبه گرایی فراهم شود.
همچنین در این نشست «نیکلای پاتروشف » دبیر شورای امنیت ملی روسیه ابتکار جمهوری اسلامی ایران در برگزاری نشست گفت و گوی امنیتی منطقه ای را گامی تاثیر گذار در افزایش هماهنگی منطقه ای در زمینه مقابله با تهدید تروریسم و برقراری امنیت پایدار عنوان کرد.
وی اظهار داشت: تروریسم دشمن مشترک ما است و باید تمام تلاش خود را برای مقابله با آن در تعامل با یکدیگر و نهادهای بین المللی متمرکز کنیم.
دبیر شورای امنیت ملی روسیه با استقبال از ایجاد دبیرخانه دائمی اجلاس دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه و برگزاری سالانه این نشست، آمادگی فدراسیون روسیه برای کمک به ایجاد سازوکارهای مشترک در این زمینه اعلام کرد.
پاتروشف خاطرنشان کرد: حضور نظامی آمریکا در افغانستان نه تنها تاثیری در ایجاد ثبات و امنیت نداشته بلکه موجب پیچیده تر شدن بحران امنیتی در این کشور شده است.
«حمد الله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در ادامه این نشست گفت: این کشور در کنار ایران در خط مقدم مقابله با تروریسم قرار دارد.
وی افزود: تا زمانی که گروه های تروریستی در افغانستان از حمایت مالی و تسلیحاتی خارجی برخوردارند امکان برخورد موثر با آنها وجود ندارد.
مشاور امنیت ملی افغانستان تداوم برگزاری چنین نشست هایی را ضرورری دانست و اظهارداشت: ایجاد کارگروه مشترک برای دستیابی به سازوکارهای منطقه ای برای مقابله با تهدیدات ناشی از تروریسم از الزاماتی است که باید از سوی مقامات امنیتی کشورهای منطقه مورد توجه و اقدام قرار گیرد.
«آجیت دوال» مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند نیز طی سخنانی برگزاری این نشست را در تقویت درک مشترک نسبت به تهدیدات و اتخاذ راهکارهای مقابله ای بسیار مفید دانست و یادآور شد: تروریست ها در آسیای میانه با اتکا بر منابع حاصل از تجارت مواد مخدر خود را تقویت می کنند و لازم است در طراحی سازوکارهای جلوگیری از توسعه فعالیت و نفوذ تروریسم موضوع مسدود سازی کانال های تامین مالی این گروه ها به صورت جدی مدنظر قرار بگیرد.
دانگ جینگ وی مقام امنیت ملی چین به عنوان آخرین سخنران اجلاس خواستار تلاش اعضای این نشست برای تدوین سازوکار های ایجاد امنیت منطقه ای و اشتراک گذاری بانک اطلاعاتی عناصر تروریست برای تسهیل مقابله مشترک شد.
نماینده چین همچنین آمادگی کشورش را برای فعال سازی ظرفیت سازمان شانگهای برای مقابله با تهدیدات جریان تروریسم و تقویت توانمندی های مقابله با گروه های افراطی خشونت گرا اعلام کرد.
مقامات عالی امنیتی کشورهای شرکت کننده در این اجلاس در ابتدای سخنان خود حادثه تروریستی اخیر در اهواز را محکوم و با دولت و ملت ایران ابراز همدردی نمودند.
سیام**2021**1336

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

نمایش موجودیت‌ها