date_range سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۰۱:۴۱:۴۰ ق.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

باشگاه خبرنگاران جوان از پدیده وندالیسم گزارش می‌دهد؛ شمارش معکوس برای هجوم بی‌فرهنگ‌ها به میراث فرهنگی

باشگاه خبرنگاران جوان از پدیده وندالیسم گزارش می‌دهد؛ شمارش معکوس برای هجوم بی‌فرهنگ‌ها به میراث فرهنگی
منبع خبر: نسیم آنلاین

همه ما وقتی از آثار تاریخی و کهن این مرز و بوم بازدید می‌کنیم زخم عمیق بی‌فرهنگی و ناهنجاری بر پیکر میراث فرهنگی را دیده‌ایم و چه دردناک است بدانیم این پدیده پایانی ندارد.

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، روزهای پایانی سال اگرچه حال و هوای بهار و رستاخیز طبیعت ذاتا زیبا و باعث شادمانی است، اما هرچه به تعطیلات نوروزی نزدیک می شویم شمارش معکوس برای هجوم بی فرهنگی بر پیکر میراث  فرهنگی آغاز می شود.

همه ما وقتی از آثار تاریخی و کهن این مرز و بوم بازدید می کنیم متاسفانه زخم عمیق بی فرهنگی و ناهنجاری، یادگاری نوشتن بر پیکر میراث فرهنگی را به وضوح مشاهده کرده ایم و چه دردناک است بدانیم این پدیده پایانی ندارد و هستند کسانی که دانسته یا ندانسته برای تخریب آثار کمر بسته اند.

پدیده زشت یادگاری نوشتن که در اصطلاح به آن ( وندالیسم ) اطلاق می شود، فقط  مخصوص ابینه تاریخی نمی شود و این پدیده نامیمون که به نوعی یک ناهنجاری اجتماعی است می تواند حوزه های بسیاری را در برگیرد.

در واقع تخریب صندلی یک اتوبوس یا نوشتن یادگاری بر روی اموال عمومی و حتی یادگاری نوشتن بر گوشه یک کتاب تا یادگاری نوشتن و تخریب آثار کهن همه به نوعی وندالیسم محسوب می شوند.

در تعاریف وندالیسم آمده است که وندالیسم( vandalism)  برگرفته از واژه وندال( vandal) است. وندال نام قومی از اقوام ژرمن ـ اسلاو بوده که مردمی خشن و جنگ طلب بودند.

این قوم وحشی به سرزمین های اطراف حمله کرده و پس از تخریب همه آثار و ابنیه مناطق تصرف شده به تاراج اموال مردم می پرداختند. ویژگی تهاجمی و خرابکارانه قوم وندال سبب شده تا رفتارهای خشونت بار عمدی که به منظور تخریب اموال عمومی و دشمنی با علم و صنعت و آثار تمدن صورت می گیرد تحت عنوان وندالیسم مطرح شود.

امروزه وندالیسم خصوصاً برای کسانی که در شهرهای بزرگ و پرجمعیت زندگی می کنند واقعیتی تلخ و در عین حال گریزناپذیر است و تقریباً تقریبا هر روز همه ما شاهد عوارض این معضل اجتماعی هستیم.

بر اساس تحقیقات انجام شده در جهان، اعمال وندالیستی به طور وسیع توسط جوانان انجام می شود، بدون آن که بدانند این عمل جرم است.  محققان وندالیسم  را یک بیماری مدرن دانسته اند که به عنوان یک معضل اجتماعی و حتی یک جرم اجتماعی تلقی می شود.

براساس یافته های پژوهشی اغلب وندال ها در گروه جنسی مذکر قرار دارند. به عبارت دیگر پسران بیش از دختران به وندالیسم که با نوعی خشونت همراه است روی می آورند.

از طرف دیگر اکثر وندال ها مجرد و از نظر تحصیلی ناموفق اند. اغلب آن ها با سرخوردگی ها، شکست ها و ناکامی های مختلف در زمینه های تحصیلی، حرفه ای، مالی و اجتماعی و خانوادگی مواجه بوده و دارای نوعی شخصیت پرخاشگر، بی ثبات، ضداجتماعی، ناآرام، انتقام جو و در عین حال مایوس هستند.

در میان انواع وندالیسم تخریب و یادگاری نوشتن بر پیکره آثار باستانی از همه خطرناکتر و مخربتر است.

کلید، میخ و رنگ نوشته ابزار افرادی است که به هر نحو ممکن تلاش می کنند تا اثری از خود در مکان های باستانی و تاریخی به یادگار بگذارند.متاسفانه مشاهده صحنه هایی از اسامی افراد، شهرها و تاریخ کنده کاری شده بر روی پیکر آثار باستانی تقریبا در همه مناطق کشور و بر پیکر همه آثار تاریخی قابل مشاهده است. وندالیسم وقتی دردناک می شود که از میان میراث فرهنگی آثار باستانی با قدمت چندین هزار سال بیشتر مورد هجمه قرار می گیرد و به طور حتم حتی پاکسازی این آثار نیز به نوعی به خود اثر آسیب های جدی وارد می کند.

محمدحسین طالبیان معاون میراث فرهنگی و گردشگری در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در پاسخ به این سوال که آیا سیر وندالیسم در آثار و محوطه های باستانی رو به افزایش است یا کاهش؟، گفت: در بعضی از سایت های تاریخی مانند تخت جمشید و شوش و در مجموع سایت هایی که مجهز به مسیر هستند تمهیداتی لحاظ شد که باعث تضعیف وندالیسم شده است.

وی با تاکید بر اینکه سیر وندالیسم در محوطه های تاریخی و باستانی رو به کاهش است، حضور راهنما در اماکن را موثر دانست و درباره علت کاهش وندالیسم گفت: آگاهی مردم نقش تعیین کننده ای در این امر دارد، چراکه اگر مردم بدانند آثار تاریخی هویت، دارایی و ارزش آن ها محسوب می شوند در حفظ و نگهداشت آن می کوشند. خوشبختانه مردم در این زمینه آگاه تر و حساس تر شده اند.

وی با تاکید بر اینکه جامعه و مردم نسبت به گذشته ارزش میراث فرهنگی را بهتر درک می کنند، گفت: برای جلوگیری از آسیب به آثار تاریخی تمهیداتی از جمله نصب دوربین در دید مردم نیز لحاظ شده است.

طالبیان با بیان اینکه هنوز با وضع مطلوب فاصله داریم، گفت: آموزش در این زمینه بسیار تاثیرگذار است.

معاون میراث فرهنگی و گردشگری درباره میزان تخریب های وندالیسم گفت: نحوه آسیب رساندن به آثار تاریخی متفاوت است، به طور مثال وقتی شخصی بر روی سنگی دست می کشد، روند فرسایش آن را تسریع کرده است و شخص دیگری با خودکار و یا حکاکی طرحی بر آن اثر باعث آسیب رسیدن به اثر تاریخی می شود و  به طور کیفی نمی توان میزان تخریب این آثار را محاسبه کرد، اما برآورد میزان کمی آن ممکن است و نیاز به دقت زیاد دارد.

طالبیان در پاسخ به این سوال که نحوه حفاظت از آثار دورافتاده چگونه است؟، گفت: حفاظت از آثار تاریخی در مناطق دور ساده نیست، در اماکنی که از لحاظ معماری ارزشمند هستند از دهیار و افراد محلی درخواست می شود تا از این آثار محافظت کنند. لازم به ذکر است حفاظت از سایت های باستانی که کمتر شناخته شده است به مراتب سخت تر است.

وی با بیان اینکه در ایام عید تراکم جمعیت در مناطق تاریخی بیشتر است، گفت: برای افزایش یگان های حفاظت محدودیت داریم، اما از راهنماهای افتخاری، گردشگری بهره می بریم و به طور حتم با افزایش راهنماها نظارت ها بیشتر می شود.

طالبیان درباره نحوه برخورد با افرادی که به آثار تاریخی آسیب می رسانند، گفت: اگر آسیب رساندن به این آثار عمدی باشد از لحاظ قانونی حکم فرد حبس در زندان است.

معاون میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید بر اینکه پس از ترمیم، این آثار مانند روز اول نمی شوند، گفت: تمام تلاش ما ترمیم آثار به نحو احسنت است.

وی در توصیه ای به مسافران عید گفت: گردشگران در بازدید از اماکن تاریخی از راهنما بهره ببرند تا به کودکان آن ها نیز آموزش داده شود.

وندالیسم و بروز آن همچنین دارای ابعاد روانشناختی  و علل روانی و جامعه شناختی است.

لیلا عزتی جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ این پدیده را یکی از پیچیده ترین نمونه های رفتار انسانی دانست و گفت: این رفتار نتیجه عوامل و شرایط مختلف فردی، اجتماعی و خانوادگی است. وندالیسم به طور حتم یک ناهنجاری اجتماعی است و می توان آن را به مثابه یک آسیب یا درد اجتماعی تلقی کرد.

عزتی با بیان اینکه بررسی های روان شناسی و تربیتی نشان می دهد وندالیسم غالبا ریشه اکتسابی دارد، گفت: وندالیسم از شرایط محیطی ناشی می شود.

وی افزود: نوجوانان و جوانان متهمان اصلی این نوع رفتارهای خرابکارانه هستند و وضعیت اجتماعی شهرها نظیر سطح درآمد، تسهیلات رفاهی و معیشتی، محرومیت های طبقاتی، مهاجرنشینی و غیره وقوع آن را تشدید می کند.

جامعه شناس علل وقوع وندالیسم را مجموعه ای به هم تنیده از عوامل فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: در جامعه معضل بیکاری ، پر نشدن اوقات فراغت و تخلیه نشدن هیجانات روحی نوجوانان،از  مهم ترین عوامل بروز این پدیده است.

عزتی گفت: در بررسی علل شایع وندالیسم برخی از آن ها که در جامعه نقشی جدی و پررنگ دارند هیجانات روحی، خودنمایی، تنبیه، شدت عمل بیش از حد و سختگیری افراطی، زیاده روی در ابراز مهر و محبت و مراقبت و محافظت بیش از اندازه، توقعات نامعقول و انتظارات نابجا از فرزندان و در نهایت  نظم و انضباط نامعقول و افراطی از مهمترین عوامل فردی بروز و تظاهر وندالیسم در افراد است.

وی افزود: این پدیده دارای عوامل و ریشه های اجتماعی نیز هست که  تضاد طبقاتی، درآمد اقتصادی و تربیت اجتماعی از عمده ترین آن ها است.

جامعه شناس با بیان اینکه از میان روش های به کار گرفته شده برای آموزش، مهارت های اجتماعی و مهارت های ارتباطی نقش عمده ای را ایفا می کنند، گفت: ارتباط با خانواده، گروه همسالان، دوستان و غیره کمک زیادی به کودک یا نوجوان می کند، کودکانی که دستورالعمل ها و راهکارهای مهارت های اجتماعی را فراگرفته اند، رفتارهای ضداجتماعی کمتری از خود نشان می دهند، به ویژه اگر از حمایت گروه همسالان و خانواده برخوردار باشند.

عزتی نقش مدرسه و معلم در این امر را بسیار مهم دانست و گفت: از آنجایی که کلاس یک محیط طبیعی است، اگر معلم از شیوه آموزش گروهی یا دسته جمعی استفاده کند، برای این کودکان بسیار مفید است و آن ها را برای تعامل گروهی آتی آماده می سازد.

وی با بیان اینکه والدین به مثابه الگو برای کودکان خود هستند، افزود: کودکان با مشاهده و تفسیر رفتارهای ضداجتماعی والدین شان، این رفتارها را یاد می گیرند.

جامعه شناس ماندگار شدن رفتارهای ضداجتماعی از دوران کودکی به بزرگسالی را عامل جرائم و اختلالات روانی در بزرگسالی دانست و گفت: اقدامات پیشگیرانه، نه تنها به جلوگیری از وقوع جرائم و خشونت در جامعه کمک می کند، بلکه مشکلات مربوط به سلامتی که بر دوش فرد، خانواده و جامعه گذاشته شده را برطرف می کند.

عزتی تصریح کرد: در نهایت باید گفت در این میان نقش رسانه ها و مراکز فرهنگی و آموزشی نظیر دانشگاه ها، مدارس و غیره در جامعه پذیری جوانان و جلوگیری از بروز وندالیسم  بسیار موثر است.

وی با اشاره به اینکه شرایط فرهنگی جامعه نشان دهنده این است که هر جا که رسانه ها دست به کار شده اند و برای فرهنگسازی به صورت جدی برنامه ریزی و عمل کرده اند، نتایج مطلوبی حاصل شده است، گفت: اطلاع رسانی درباره علل، نتایج و تبعات فردی و اجتماعی وندالیسم یک ضرورت جدی محسوب می شود و می توان انتظار داشت افزایش آگاهی ها به کاهش مخاطرات و آسیب ها در این حوزه بیانجامد.

میراث فرهنگی بی شک هویت ملی، دینی، تاریخی و متعلق به تمامی هموطنان است و بر اساس بند الف از ماده 6 قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب 1309، هرگونه مستورسازی، اندود کردن یا رنگ و رسم کردن نقوش و خطوط بر روی آثار فرهنگی و تاریخی جرم تلقی شده و مرتکبان به مجازات مقرر قانونی محکوم می شوند.

اما با این حال یک روی سکه است و روی دیگر این سکه همه ما شهروندان ایرانی هستیم که ضمن محافظت دلسوزانه از داشته های فرهنگی و تاریخی خود با هر گونه اقدامات تخریبی در این زمینه برخورد کنیم و هر یک از ما به محافظان این آثار تبدیل شویم.

بدیهی است که بهره گیری از نیروهای علاقمند به حمایت از میراث فرهنگی در قالب تشکل های مدنی در کنار نیروهای پلیس و مسئولان میراث فرهنگی و شهرداری ها، یکی از راهکارهای کارآمد است که در دیگر کشورها نیز به کار گرفته شده است. آموزش های هشدار دهنده در مدارس نیز از دیگر راه کارهاست که فرصت بی نظیری برای نهادینه سازی احترام به میراث فرهنگی و درک ارزش معنوی و مادی آن در میان نسل جوان دارد.

در مجموع برای مقابله با پدیده وندالیسم وجود زیرساخت های صحیح آموزشی و فرهنگی، افزایش سطح آگاهی جامعه درباره ارزش آثار تاریخی  و تقویت برخوردهای قضایی با افراد خطاکار می تواند موثر و راهگشا باشد، اما آیا پدیده وندالیسم پایان دارد؟!

گزارش از عاطفه عبدی اینانلو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

نمایش موجودیت‌ها