date_range دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۱۹:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

متحدان مرکل اکثریت مطلق پارلمانی 'باواریا' را از دست دادند

متحدان مرکل اکثریت مطلق پارلمانی 'باواریا' را از دست دادند
منبع خبر: نسیم آنلاین

تهران - ایرنا - نتایج اولیه انتخابات پارلمان در ایالت «باواریا» آلمان نشان می‌دهد که متحدان «آنگلا مرکل» اکثریت مطلق پارلمانی را در این ایالت از دست داده‌اند؛ نتیجه‌ای که به نفع راستگرایان تمام‌شده و می‌تواند موجب تلاطم در دولت فدرال آلمان شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از رویترز، نتایج اولیه حاکی است، حزب «اتحادیه سوسیال مسیحی-CSU» که در انتخابات پنج سال پیش 47.7 درصد آرا را به دست آورده بود، این بار فقط 35.5 درصد آرا را از آن خود کرده است.
اتحادیه سوسیال مسیحی از سال 1950 نیروی برتر سیاسی در باواریا بوده و این دومین بدترین عملکرد آنها در این ایالت است. آنها در سال 1962 نیز اکثریت مطلق پارلمانی را از دست داده بودند. این حزب شریک «اتحادیه دموکرات مسیحی» به رهبری مرکل صدراعظم آلمان است.
سبزها نیز با کسب 19 درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفتند که این نشان می دهد آرای آنها در مقایسه با سال 2013 دو برابر شده است. حزب راست افراطی «آلترناتیوی برای آلمان» هم که گرایش های ضدمهاجرتی دارد 11 درصد آرا را به دست آورد و توانست به پارلمان باواریا راه پیدا کند.
حزب چپ میانه «سوسیال دموکرات» نیز 10 درصد آرا را کسب کرده که نتیجه بدی برای آنها به شمار می آید. این حزب، شریک دولت ائتلافی مرکل در برلین است.
«مارکوس بلومه» دبیرکل اتحادیه سوسیال دموکرات اظهار داشت: «این روز تلخی برای حزب ماست.» با این حال وی تاکید کرد که حزبش توان تشکیل دولت جدید در باواریا را دارد.
حزب راست میانه «رای دهندگان آزاد» با 11.5 آرا، «دموکرات های آزاد» با 5 درصد آرا و سبزها جزو شرکای احتمالی اتحادیه سوسیال دموکرات به شمار می آیند.
اتحادیه سوسیال دموکرات یکی از سه حزب ائتلافی در دولت مرکل است. این دولت در ماه های اخیر به دلیل مساله مهاجران دچار تنش های داخلی بوده است.
«هورست زیهوفر» رهبر اتحادیه دموکرات مسیحی که وزیر کشور دولت مرکل است، از صدراعظم به دلیل پذیرش مهاجران انتقاد کرده است. زیهوفر در ماه ژوئن خواستار عقب راندن مهاجران از مرزهای آلمان شد؛ درخواستی که به تنش در دولت منجر شده و احتمال سقوط آن را افزایش داد.
شبک**9423**3404

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

نمایش موجودیت‌ها