date_range جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۳۹:۰۰ ب.ظ
تعداد 3 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

پورشیب: کاراته همه سهمیه‌های المپیک را می‌گیرد/ عسگری کار بزرگی کرد

پورشیب: کاراته همه سهمیه‌های المپیک را می‌گیرد/ عسگری کار بزرگی کرد
منبع خبر: نسیم آنلاین
دسته خبری: ورزش|کاراته

کاپیتان تیم ملی کاراته با بیان اینکه تیم ملی می‌تواند همه سهمیه‌های المپیک 2020 توکیو را کسب کند، گفت: بهمن عسگری با کسب طلای وزن 75 کیلوگرم رقابت‌های جهانی کار بزرگی کرد.

ذبیح الله پورشیب در گفت‌وگو با ایسنا، درباره رقابت‌های  قهرمانی جهان کاراته و کسب عنوان نایب قهرمانی تیم‌ ‌ملی ایران برای نخستین بار در این رقابت‌ها، توضیح داد: سطح مسابقات به دلیل المپیکی شدن کاراته بسیار بالا بود و تعداد بالای کشورها نشان از اهمیت این رقابت‌ها داشت. بازیکنان صاحب نام کاراته در این مسابقات حضور داشتند که با سرمایه‌گذاری مناسب کشورهای خود برای مدال  به روی تاتامی می آیند. با این حال نفراتی بودند که نتوانستند به مدال رقابت‌های قهرمانی جهان برسند، در حالی که همگی از قهرمانان صاحب نام این رشته در عرصه جهانی بودند که نشان می‌داد هیچ کس در این مسابقات زنگ تفریح نیست و باید همه را جدی گرفت.

او افزود: رقابت‌های جهانی ۲۰۱۸ اسپانیا آخرین قهرمانی جهان کاراته قبل از المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود و به همین دلیل همه برای مدال مبارزه می‌کردند تا امتیازات لازم را کسب کنند و خود را به کسب سهمیه المپیک نزدیک کنند. خوشبختانه تیم ما توانست با همت و همدلی و قدرت کاراته کاهای ایران برای سومین دوره متوالی عنوان   قهرمانی کومیته تیمی را از آن ایران کند تا بار دیگر جایگاه کاراته ایران را به کشورهای دنیا نشان دهند. در رده بندی تیمی نیز ایران برای نخستین بار نایب قهرمان جهان شد که نشان داد تا چه اندازه پیشرفت کرده‌ایم. امیدوارم تیم‌ ‌ملی ما بتواند همین روند رو به رشد را ادامه‌ دهد تا در  المپیک هم شاهد مدال آوری ملی‌پوشان خود باشیم.

کاپیتان تیم‌ ‌ملی کاراته درباره عوامل تاثیرگذار برای تکرار قهرمانی تیم‌ ‌ملی ایران در بخش کومیته تیمی، اظهار کرد: عوامل زیادی دست به دست هم دادند تا این جایگاه بزرگ برای ایران تکرار شود، اما مهم‌ترین آن‌ها همدلی و همبستگی بچه‌های کاراته و کادر فنی تیم بود. حتی نفراتی که در اردوها حاضر می‌شدند و پس از انتخابی‌ها کنار می‌رفتند نیز در کسب این عنوان تاثیرگذار هستند چرا که شرایط را برای ملی‌پوشان فراهم کردند تا ما بتوانیم با آرامش تمرینات را در اردوها پیگیری کنیم. برای ما  خیلی مهم بود که بار دیگر از عنوان قهرمانی ایران دفاع کنیم و حتی یک روز هم به نایب قهرمانی فکر نکردیم و همه نگاه ما دفاع از نام ایران با کسب مدال طلای کومیته تیمی بود. کادر فنی روز و شب برای این تیم تلاش می‌کرد و ما با بهترین شرایط عازم اسپانیا شدیم.

دارنده مدال برنز کومیته انفرادی رقابت‌های جهانی اسپانیا در مورد عملکردش در مسابقه سوم بخش کومیته تیمی، توضیح داد: به‌ هر حال تیم ترکیه بهترین تیم اروپا و یکی از قدرت‌های به نام در جهان کاراته است و برای ما مهم بود که مقابل چنین تیم بزرگی موفق شویم. ترکیه شایستگی طلا را هم داشت، اما بچه های ما هیچ گاه از هدف خود دور نشدند و تنها به امید کسب مدال طلا به روی تاتامی می‌رفتند. متاسفانه دو مسابقه اول را واگذار کردیم، اما در مبارزه سوم با انرژی که از ملی‌پوشان گرفتم توانستم بازی را به سود ایران تمام کنم تا ترازو مقداری به سمت تیم ما خم شود. البته من مطمئن بودم که مدال طلا برای ما است و بچه‌ها به این مهم فکر می‌کنند به همین دلیل توانستیم دو مبارزه بعدی را با پیروزی پشت سر گذاشته، ترکیه را نیز شکست دهیم.

ملی‌پوش وزن ۸۰ ــ کیلوگرم کاراته ایران در پاسخ به این سوال که چه عاملی باعث می‌شود کاراته کاهای ایران از کسب مدالهای طلاهای بعدی دست بر ندارند؟ گفت‌: ملی‌پوشان کاراته همیشه کم توقع، مظلوم اما با انگیزه هستند. همیشه با بهترین روحیه در تمرینات شرکت می‌کنند و عطش کسب عناوین و مدال‌های بیش‌تر را دارند تا پرچم ایران بالاتر از سایر پرچم‌ها باشد. خود من نیز این ویژگی را دارم و مطمئن هستم که سایر ملی‌پوشان نیز تنها به این مهم فکر می‌کنند. به‌ هر حال برد و باخت در همه مسابقات وجود دارد، اما ملی‌پوشان کاراته سعی می‌کنند همیشه در حد و اندازه نام ایران مقابل حریفان قرار بگیرند که نتیجه‌ آن قهرمانی سه دوره متوالی در رقابت‌های جهانی است.

پورشیب با بیان این که انتظارات از کاراته بالاتر رفته است، توضیح داد: بالاخره باید حمایت‌ها از کاراته بیش‌تر شود چون که پس از این موفقیت‌ها مردم، اهالی ورزش کاراته را بیشتر شناخته‌اند و آن را جزو رشته‌های مدال‌آور ایران می‌دانند. کاراته در همه میادین مختلف آسیایی و جهانی بهترین مدال‌ها را کسب کرد و تنها آوردگاه المپیک را نداشت که خوشبختانه وارد المپیک شده و حالا باید برای موفقیت آن در توکیو حمایت‌های بیش‌تری از سوی مسوولان ورزشی صورت بگیرد. نیاز است که اردوها بدون دغدغه‌ و اعزام‌ها به تورنمنت‌ها صورت گیرد چون نیاز اصلی ما برای کسب امتیاز جهت حضور در المپیک است.

کاپیتان تیم‌ ‌ملی کاراته در پاسخ به این سوال که‌ آیا کاراته می‌تواند بیش از دو سهمیه برای المپیک کسب کند؟ گفت‌: من می‌توانم این را بگویم که کاراته همه سهمیه‌های المپیک را می‌گیرد. شرایط ما خوب است و تنها نیاز به حمایت‌های هر چه‌ بیش‌تری داریم که قطعا در صورت برآورده شدن آن همه سهمیه‌های المپیک را به نام ایران کسب می‌کنیم. کادر فنی برای این تیم شبانه روز زحمت کشیده است و جا دارد تشکر ویژه‌ای از سرمربی توانمند تیم‌ ‌ملی شهرام هروی کنم. اگر مسوولان نگاه ویژه‌تری به کاراته داشته باشند می‌توان روی مدال آوری این رشته در المپیک هم حساب ویژه‌ای را باز کرد.  تیم‌ ‌ملی ما از ترکیب بهترین نفرات دنیا تشکیل می‌شود و حفظ این نفرات بدون حاشیه کنار یکدیگر کار بسیار بزرگی است که هروی در این سال‌ها به صورت فوق‌العاده‌ای آن را انجام داده، پس مطمئنا لیاقت بهترین‌ها را دارد و باید به تیم او نیز توجه کرد.

او درباره کسب مدال طلای وزن ۷۵ ــ کیلوگرم بعد از ۱۳ سال توسط بهمن عسگری نیز، توضیح داد: کاری که او انجام داد یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات برای این رشته بود. امیدوارم این روند رو به رشد عسگری ادامه‌ دار باشد. البته همیشه مبارزان ما در وزن ۷۵ - کیلوگرم از بهترین‌های جهان بودند، ولی با این حال این ملی‌پوش جوان نشان داد که شایستگی‌های زیادی دارد و می‌تواند در روزهای آینده کمک حال تیم‌ ‌ملی باشد.

دارنده مدال طلای کومیته تیمی مردان در رقابت‌های جهانی اسپانیا، در پایان صحبت‌هایش، گفت‌: نمی‌توانم درباره پشتوانه سازی صحبتی کنم اما امیدوارم همیشه بهترین نفرات و کسانی که لیاقت تیم‌ ‌ملی کاراته را دارند، جا پای قهرمانان فعلی بگذارند. تیم‌ ‌ملی برای فرد خاصی نیست و همه می‌توانند پرچم ایران را به دوش بکشند. فدراسیون نیز تمام قد در کنار ملی‌پوشان ایستاده و تنها نیاز تیم‌ ‌ملی آمدن نفرات لایق و با استعداد است.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

نمایش موجودیت‌ها