date_range چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۲۳:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

قوه قضائیه حداکثر مجازات را برای عامل اسیدپاشی به پزشک تهرانی تعیین کند

قوه قضائیه حداکثر مجازات را برای عامل اسیدپاشی به پزشک تهرانی تعیین کند
منبع خبر: تهران ۲۴

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: قوه قضائیه باید حداکثر مجازات را برای عامل اسیدپاشی به پزشک تهرانی تعیین کند.

به گزارش تهران 24 ، حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اسیدپاشی روی یک پزشک متخصص در تهران، اظهار داشت: باید با افرادی که مرتکب چنین خطای بزرگی می‌شوند برخورد جدی انجام شود.

وی افزود: البته این پزشک می‌تواند با اطلاعاتی که به پلیس می‌دهد عامل این اسیدپاشی را شناسایی کند؛ البته ممکن است عده‌ای افراد بیمار مرتکب جنین خطایی شوند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس  ادامه داد:‌ بنده شنیدم این پزشک انسان وارسته و  اخلاقی بوده که هیچ مشکلی نداشته و عموما با مراجعین خود خوش برخورد بوده است، اما اینکه چرا این اتفاق افتاده است فکر می‌کنم در واقع عامل این اسیدپاشی معلوم‌الحال بوده است.

شهریاری گفت: من فکر می‌کنم با توجه به اتفاقات نادر اینچنینی، باید توجه بیشتری داشته باشیم و جرم این مجرمان تشدید شود. ما شنیدیم که راکب موتورسیکلت از شیشه ماشین اسیدپاشی کرده است. بنابراین باید روی شیشه‌های ماشین و ساخت آنها به صورت ایمنی‌تر عمل کنند و افرادی که فکر می‌کنند در جامعه نسبت به آنها شناختی وجود دارد و یا شاخص هستند‌، شیشیه ماشین  این افراد امور احتیاطی انجام شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس  اضافه کرد: به هرحال به طور نادر ممکن است افراد بیماری باشند که بدون منطق و هیچ دلیلی بخواهند باعث آزار و اذیت دیگران شوند.

شهریاری ادامه داد:‌ با توجه به اینکه ما در این زمینه قانون مشخصی داریم مجلس خیلی نمی‌تواند ورود کند اما قوه قضائیه از لحاظ قانونی می‌تواند به صورت جدی برخورد کند.

وی بر همین اساس یادآور شد: قضات در این زمینه می‌توانند حداکثر مجازات را برای این افراد تعیین کرده و دیه‌های بسیار بالایی داشته باشد (که البته دارد)؛ مواردی هم که تاکنون در خصوص اسیدپاشی رخ داده به صورت جدی برخورد شده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز تاسف در خصوص اسیدپاشی بر پزشک تهرانی عنوان کرد که بنده در این خصوص سؤال کردم و گزارش دادند که این پزشک فرد بسیار خوب و خوش اخلاقی بوده است اما نمی‌دانیم چرا چنین اتفاقی صورت گرفته است.

این جراح و متخصص در ادامه بیان کرد: به هر حال مردم فکر می‌کنند هر بیماری که به پزشکی مراجعه می‌کند (به ویژه بیماری‌های قلبی، عروقی و بیماری‌های مغزی) حتما باید درمان شوند. البته چندی پیش هم ما یک مورد حمله به پزشک قلب داشتیم که با ضربات چاقو مورد حمله قرار گرفته بود و بعد متوجه شدیم عاملان این حمله افرادی بودند که بیمارشان بر اثر مشکلات قلبی فوت شده بود. فلذا بایددر این زمینه فرهنگ‌‌سازی شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در کشور ما این دست از اتفاقات نادر است، عنوان کرد: در این موارد یک طرف قضیه پزشک است اما به هر حال بسیاری از بیماری‌ها هست که علیرغم تلاش پزشکان ممکن است نجات پیدا نکنند لذا این را نباید به حساب سهل‌انگاری گذاشت.

شهریاری خاطرنشان کرد: اگر کسی فکر می‌کند در مورد بیمارش سهل‌انگاری صورت گرفته ما بهر حال قانون داریم.  ازمان نظام پزشکی می‌تواند قصور پزشکی را بررسی کنند و درصورت قصور با پزشک برخورد می‌شود؛ اگر هم فردی فکر می‌کند نظام پزشکی به حق، به داد او نرسیده می‌تواند از طریق دادسرا یا دادگستری اقدام کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در کمیسیون پزشکی قانونی در دادسرا افرادی معتمد هستند که این موارد را بررسی می‌کنند. به هر حال در قانون پیش‌بینی شده که از حقوق بیماران در خصوص قصور پزشکی می‌توان دفاع کرد.

وی در خاتمه گفت:‌ حتی هدف از وضع قانون نظام پزشکی که در مجلس تصویب شده در درجه اول دفاع از حقوق بیمار است و بعد مسائل صنفی و پزشکی که یادآوری و تذکر داده شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
نمایش موجودیت‌ها