date_range جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۰۴:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

خطیب جمعه تهران: اتحادیه اروپا در بدعهدی چیزی از آمریکا کم نداردآیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران درباره خروج آمریکا از برجام و اظهارات ترامپ تصریح کرد: این مسئله برای ما عبرت‌هایی داشت از جمله آنکه نباید به دشمنان اعتماد کرد چرا که اگر کسی دین و مبنا نداشته باشد، پای ارزش‌ها نخواهد ایستاد و به تعهداتش عمل نخواهد کرد.
وی یادآور شد: دشمنان هیچ چیز را رعایت نمی‌کنند و ما باید برای آینده حواسمان جمع باشد و بدانیم تمام دشمنان ما سر و ته یک کرباس هستند.
به گزارش مهر، آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه اگر بگوییم آمریکا نه و اتحادیه اروپا آری، این با عبرت آموزی نمی‌سازد، افزود: اتحادیه اروپا در بدعهدی هیچ چیز از آمریکا کم نگذاشته است. اینها هم بدعهدی کردند، قرار بود سرمایه‌گذاری کنند ولی این کار را نکردند. موضوع موشکی ما را بهانه قرار دادند، قرارداد هواپیماهایی که بسته شده بود را لغو کردند و در نهایت رهبری برای این مسئله مهلت دادند که در این مهلت چند هفته‌ای، موضوع جبران شود که اگر جبران نکردند ملت در این قرارداد نخواهد ماند.
عبرت‌های برجام
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: این قصه به ما نشان داد که مذاکرات بیش از دو ساله، نه تنها گرهی باز نمی‌کند بلکه به گره‌ها هم می‌افزاید. اینها (دشمنان) سختی شما را می‌خواهند. می‌خواهند در گرفتاری دست و پا بزنید و عده‌ای هم در داخل فکر می‌کنند که با ارتباط با بیگانگان می‌توان گره از مشکلات کشور باز کرد.
آیت‌الله خاتمی گفت: در روزهای ابتدایی پس از برجام، بعضی رسانه‌ها چقدر خوشحال شدند و عنوان کردند گره‌گشایی‌هایی انجام شد، اما دیدیم چنین خبری نبود و هیچ گرهی باز نشد.
وی خاطرنشان کرد: عبرت دیگر اینکه راه‌حل مشکلات، ارتباط با آمریکا نیست بلکه ارتباط با خدا و مردم خداباور است؛ مردم ما شکر خدا با رهبر دوراندیش خود تمام گردنه‌ها را پشت سر خواهند گذاشت.
آیت‌الله خاتمی بیان داشت: مطلب دیگر اینکه از آغاز انقلاب اسلامی، آمریکا همواره در پای براندازی نظام ما بود، دوران هشت سال جنگ تحمیلی، فتنه ۸۸ و دیگر اقدامات آنها نشان از عزم آنها برای این کار دارد. خود آنها گفتند که در صد ساله اخیر، سخت‌ترین تحریم‌ها را به ایران روا داشتیم و همچنین در جنگ روانی هم آنها می‌خواهند ناامیدی را در میان مردم ما افزایش دهند که در این رابطه باید بگویم آینده کشور روشن است و به تعبیر رهبری، از دیروز هم روشن‌تر است و ما بحران‌ها و گردنه‌ها را پشت سر خواهیم گذاشت.
خطیب نماز جمعه تهران با ‌اشاره به اینکه دشمنان ایران ما را ضعیف می‌خواهند، همچون ایران زمان شاه و یا مثل برخی از کشورهای منطقه، اظهار داشت: آنچه که در حرف‌های ترامپ مشخص بود اینکه بیش از نگرانی آنها نسبت به انرژی هسته‌ای، آنها نگران اقتدار ایران هستند.
اسرائیل دیوانگی کند، تل‌آویو و حیفا را
 با خاک یکسان خواهیم کرد
وی افزود: بنابراین ما باید توان و اقتدار دفاعی خود را افزایش دهیم و روز به روز اقتدار موشکی خود را بیشتر کنیم تا رژیم صهیونیستی، لحظه‌ای خوابش نبرد و بداند اگر دیوانگی کند، تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهیم کرد. مطلب دیگر این است که این اتفاق باعث شد بصیرت مردم ما بالا برود. از پیش از سال ۹۲ که دولت یازدهم روی کار آمد، آقا فرمودند چشم من آب نمی‌خورد ولی بروید و مذاکره کنید. مذاکرات این فایده را داشت که حتی خوش‌بین‌ترین مردم این کشور هم متوجه شوند دشمنان به عهد خود پایبند نبوده و هرگز قابل اعتماد نیستند.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: ترامپ در روزهای اخیر گفته بود که صدای مرگ بر آمریکا در ایران کم رنگ شده، به او می‌گویم اینجا تهران، قلب ایران اسلامی است و این جمعیت پرشکوه‌تر از گذشته، شعار مرگ بر آمریکا سرمی‌دهند.
پیش‌مرگ‎‌های آمریکا
آیت‌الله خاتمی گفت: نکته دیگر اینکه به اردوگاه حامیان ترامپ در منطقه شامل عربستان، بحرین، امارات و دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس می‌گویم که شماها ننگی برای خودتان ثبت کردید که با رژیم صهیونیستی همکاری دارید و هشدار می‌دهم که اگر حادثه‌ای در منطقه پیش آید، شما پیش‌مرگ آمریکا خواهید بود.
اگر به سخن رهبری گوش ندهیم
آسیب می‌بینیم
وی اظهار داشت: نکته دیگر اینکه در این شرایط باید انسجام داخلی را بیش از پیش حفظ کنیم و بدانیم حفظ وحدت جدای از اختلاف‌نظرها، یک واجب است و باید وحدت و اختلاف معنای درستی داشته باشند و بدانند که وحدت زیر سایه ولایت مدنظر است و اگر به حرف رهبری گوش دادیم، برنده‌ایم و اگر نداده‌ایم، آسیب می‌بینیم.
آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: رهبری نهایت تلاش خود را پیش و در دوران مذاکرات هسته‌ای داشتند و رهنمودهای حکیمانه خود را به تیم مذاکره‌کننده اعلام فرمودند. تیم مذاکره‌کننده هم نهایت تلاش خود را در این راستا انجام داد اما رهبری به آنها گفتند از طرف مقابل تعهد کتبی بگیرید ولی متاسفانه آنها تعهد کتبی نگرفتند.
امام جمعه موقت تهران پیرامون پیروزی جریان مقاومت و ۸ مارس و حزب‌الله لبنان در انتخابات پارلمانی آن کشور، تصریح کرد: این یک پیروزی بزرگ برای مقاومت و حزب‌الله لبنان به‌شمار می‌آید چرا که قارون منطقه، پول‌های بسیاری را خرج کرد که این اتفاق نیفتد اما خوشبختانه دیدیم که رای مردم لبنان بر این بود که این اتفاق صورت بگیرد و ما هم این پیروزی را به رهبر مجاهد حزب‌الله، رئیس‌جمهور و رئیس‌مجلس لبنان تبریک می‌گوییم.
وی با ‌اشاره به پاسخ گویی ارتش سوریه به حملات رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: در اینجا باید خدا قوت به نیروهای مقاومت و ارتش سوریه بگویم که توانستند با پاسخ‌دهی مناسب و کوبنده به رژیم صهیونیستی، شهرک‌های صهیونیست‌نشین را به شهر ارواح تبدیل کنند.
هر جا پیروز شده‌ایم
در پرتو ایستادگی و مقاومت بوده است
سردار نعمان غلامی، رئیس‌سازمان بسیج سازندگی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران اظهار داشت: مسئولان باید کمک کنند مردم در جنگ اقتصادی وارد شوند و جوانان و بسیج آماده هستند اقتصاد مقاومتی را در جامعه بگسترانند.
به گزارش فارس، وی تاکید کرد: آمریکا فاز جدیدی از یورش به جمهوری اسلامی را با خروج از برجام آغاز کرده ‌اما باید بدانیم که هر جا پیروز شده‌ایم در پرتو ایستادگی و مقاومت بوده است.
رئیس ‌سازمان بسیج سازندگی گفت:‌ مسئولین و دولت قاطعانه در مقابل آمریکا بایستند و با پذیرش برجام‌های بی‌خاصیت عزت ملت را در مقابل دشمنان خدشه‌دار نکنند. بر فرض که برجام موشکی را پذیرفتید برجام تاثیرگذاری ایران بر منطقه را چه می‌کنید؟ نقش ایران در منطقه در راستای اهداف انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن است.
اسرائیل روز پنج شنبه
چه پیغامی به ایران داد؟
سعدالله زارعی، کارشناس مسائل بین‌الملل نیز در سخنرانی پیش از خطبه‌ها با ‌اشاره به اوضاع منطقه، اظهار داشت: منطقه ما در معرض تحول مهم و راهبردی است. اتفاقی که روز پنج شنبه در جولان افتاد و شکست بسیار بزرگی را بر رژیم صهیونیستی وارد کرد، از نشانه‌های تحول استراتژیک است.
وی افزود: آنچه که در لبنان رخ داد و پیروزی بزرگ حزب‌الله در انتخابات اخیر نیز نشانه تغییر بزرگ راهبردی در منطقه است.
زارعی با بیان اینکه آنچه در جولان اتفاق افتاد یک غافلگیری بزرگ اطلاعاتی برای اسرائیل بود، گفت: اسرائیل سه شکست بزرگ اطلاعاتی،‌ نظامی و سیاسی را متحمل شد. اسرائیلی‌ها یک ماه است که از احتمال قوی عملیات نظامی از سوی نیروهای ایرانی در سوریه سخن می‌گویند و خودشان این عملیات را حتمی می‌دانستند.
کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: اسرائیلی‌ها برای آنکه این اتفاق نیفتد، دست به اقدامات مختلفی زدند و نتانیاهو به دیدار پوتین رفت و از او خواست که از روابطش با ایران استفاده کند و مانع اقدام تلافی‌جویانه ایران شود. همچنین با مقامات آمریکایی و اروپایی نیز دیدار کرد و عاجزانه درخواست کرد که ایران علیه اسرائیل اقدامی نکند. حتی وزیر خارجه آمریکا هم روی خویشتنداری ایران تاکید کرده بود.
وی خاطرنشان کرد: در منطقه سوریه نیروهای مقاومت موقعیت‌هایی دارند که اسرائیلی‌ها علیرغم حملات مداوم و گسترده خود متوجه شدند که قادر به شناسایی آنها نیستند و از طرفی اینکه اسرائیلی‌ها می‌ترسند از عملیات نظامی جبهه مقاومت که می‌خواهند اسم عملیات ایرانی روی آن بگذارند خود یک عجز است.
رئیس ‌مؤسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور تصریح کرد: اسرائیلی‌ها سیستم‌های اطلاعاتی و تجهیزات قوی دارند و هزینه‌های زیادی برای آن کرده‌‌اند و روی آن مانور می‌دادند و از زمان حمله به پایگاه T۴ سیستم‌های نظامی و اطلاعاتی‌شان در آماده‌باش کامل بود و هر حرکت مقاومت را رصد می‌کردند اما با همه اینها وقتی موشک‌ها و کاتیوشاهای مقاومت به جولان شلیک شد و ظرف دو ساعت این منطقه زیر آتش شدید رزمندگان اسلام بود، اسرائیلی‌ها هیچ کاری نتوانستند بکنند.
کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت:‌ در این حمله مراکز اصلی جمع‌آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل اسرائیلی‌ها کاملا نابود شد و دهها عضو موثر آ‌ن به هلاکت رسیدند و سیستم اطلاعاتی اسرائیل در برابر سیستم حفاظت اطلاعات جبهه مقاومت ناکام ماند.
وی افزود: در حین و پس از این حمله نتانیاهو و وزیر جنگ‌اش لیبرمن از طریق اروپایی‌ها به ما پیغام دادند «دست بردارید، ما به شما اطمینان می‌دهیم دیگر به پایگاه‌هایتان ضربه نزدیم» دلیلش این است وقتی این حمله صورت گرفت اسرائیلی‌ها فکر کردند جنگ آخر آغاز شده و قرار است طومار اسرائیل در‌هم بپیچد به همین جهت به روس‌ها گفتند که مانع اقدام ایران شوند. اما آنچه که اسرائیل در روز پنج‌شنبه دید یک واکنش محدود علیه جنایات اسرائیل بود.
رئیس ‌مؤسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور خاطرنشان کرد: عملیات روز پنج‌شنبه در آستانه یوم‌النکبه و انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس بود و نشان داد که اقدامات آمریکا برای اسرائیل امنیت‌آور نیست. آنچه که در روز پنج‌شنبه اتفاق افتاد و همچنین انتخابات لبنان نشان‌دهنده پیروزی نظامی، امنیتی، اطلاعاتی و سیاسی جبهه مقاومت بر رژیم صهیونیستی و پشتیبانان آنان است.
کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ایران با برخورداری از قدرت سیاسی، اجتماعی،‌ فرهنگی و نظامی در منطقه جایگاه ویژه‌ای در بین ملت‌ها به دست آورده است و دیگر دشمنان نمی‌توانند ایران را تهدید منطقه نشان دهند.
زارعی در پایان تصریح کرد: زمان اخراج آمریکا از منطقه فرا رسیده است و این امر به زودی محقق می‌شود و منطقه‌ای آباد و آزاد خواهیم داشت.
نمایش موجودیت‌ها