date_range چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۷:۲۱:۰۰ ب.ظ

نگاهی به تصمیمات نابخردانه شیطان بزرگ و مقاومت مردم فلسطین قدس پایتخت همیشگی فلسطین


فریده شریفی
فلسطین برای مسلمانان ارزش ویژه‌ای دارد و این ویژگی به خاطر قدس عزیز است. قدس نخستین قبله عاشقان است که مسلمانان به همراه پیامبر گرامی اسلام(ص) مدت 13 سال و هفت ماه بدان سوی نماز گزاردند و بعد از کعبه دومین مکان مقدس برای مسلمانان محسوب می‌شود. به همین دلیل هرگونه اهانت، بی‌احترامی و تجاوز به این مکان مقدس اهانت به تمام مسلمانان جهان به حساب می‌آید و مسلمانان در مقابل این اهانت دست‌بسته نمی‌نشینند و با متجاوزان مقابله خواهند کرد.
تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به بیت‌المقدس اقدامی کاملا اشتباه و حساب‌نشده بود که نیت سردمداران آمریکا را بر همه آشکار کرد.
دونالد ترامپ در هنگام فعالیت‌های انتخاباتی‌اش به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را به عنوان یکی از شعارهای مهم انتخاباتی‌اش عنوان کرد و حمایت لابی صهیونیستی در آمریکا از دونالد ترامپ به خاطر همین مسئله بود چرا که با انتقال پایتخت به قدس مبارک در واقع رژیم اشغالگر صهیونیستی نیز به رسمیت شناخته خواهد شد و این به معنای نابودی آرمان فلسطین، آوارگی هر چه بیشتر ملت مظلوم فلسطین و گستاخ شدن رژیم غاصب صهیونیستی است. به همین دلیل از همان ابتدای این تصمیم‌گیری درتاریخ 15 آذر ماه سال جاری ملت فلسطین یکپارچه و یک‌صدا اعتراض و مخالفت خود را با این تصمیم نابخردانه و غیرانسانی اعلام و به موازات آن مردم جهان اعم از مسلمان و غیرمسلمان نیز به حمایت از فلسطینیان پرداختند و اعتراض و خشم خود را نسبت به آمریکا و رژیم صهیونیستی ابراز کردند.
البته تمام تصمیم‌هایی که ترامپ یا سایر روسای جمهور پیشین آمریکا درباره منطقه غرب آسیا و به ویژه مسلمانان می‌گیرند همین ویژگی را دارند. می‌توان ریشه این تصمیم‌ها را در سال 1957 زمانی که آیزنهاور رئیس‌جمهور آمریکا به بهانه امنیت ملی، حق دخالت در غرب آسیا را برای آمریکا قائل شد پیدا کرد، تصمیمی که سیاست خارجی این کشور را جهت داد و هرگونه تحولات و حوادث پس از آن را رقم زد.
اما قبل از هر چیز باید اهمیت شهر بیت‌المقدس (قدس) را روشن ساخت.
اهمیت بیت‌المقدس
بیت‌المقدس، شهری در دامنه کوه‌های الخلیل است که حرم شریف مسجدالاقصی و قبه‌الصخره در محله مسلمانان این شهر قرار دارد در این شهر مسلمانان، مسیحیان و یهودیان زندگی می‌کنند و محل درگیری و نزاع فلسطینی‌ها و صهیونیست‌های اشغالگر است چرا که صهیونیست‌های غاصب نه تنها سرزمین‌های فلسطینی را اشغال کرده‌اند بلکه پایتخت ابدی و مسلم فلسطینی‌ها را متعلق به خود می‌دانند.
«محمدرضا کیوانفر» کارشناس ارشد روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با گزارشگر کیهان درباره تاریخچه این شهر مقدس و علت زورگویی و گستاخی صهیونیست‌ها نسبت به این شهر می‌گوید: «در سال 1948 پس از جنگ رژیم‌صهیونیستی با کشورهای عربی، این رژیم توانست 78 درصد سرزمین‌های فلسطین را از آن خود کند و از شهر بیت‌المقدس یا همان قدس تنها بخش شرقی آن در کنترل مصر و اردن درآمد که بعدها به کرانه باختری رود اردن معروف شد و در سال 1967 در جریان جنگ شش روزه اعراب و رژیم صهیونیستی بخش شرقی بیت‌المقدس شامل شهر قدیم و مسجدالاقصی نیز به اشغال اسرائیل درآمد.»
وی اضافه می‌کند: «در سال 1980 رژیم صهیونیستی به طور کامل بیت‌المقدس را پایتخت خود معرفی کرد و از آن زمان تاکنون درگیری‌ها بر سر این مسئله میان صهیونیست‌ها و فلسطینی‌ها ادامه پیدا کرده چرا که صهیونیست‌های اشغالگر با زورگویی و قلدرمآبی و در حالی که از سوی کشورهای غربی و به ویژه آمریکا حمایت می‌شوند دست به این تجاوزات می‌زنند. با این وجود به رغم اینکه رژیم صهیونیستی همه ادارات مهم، وزارتخانه‌ها و پارلمان خود را به این شهر منتقل کرد و عملا کنترل بیت‌المقدس را در دست گرفت اما کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی و سازمان‌های بین‌المللی این شهر را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت نشناختند و شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه 478 این اقدام اسرائیل را غیرقانونی خواند.»
این کارشناس سیاسی همچنین می‌گوید: «پس از صدور بیانیه استقلال فلسطین در سال 1988 سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف)نیز قدس شرقی را پایتخت سیاسی دولت فلسطین اعلام کرد و درواقع درگیری‌ها آغاز شد.»
به گفته این کارشناس تصمیم ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس هرچند در شعارهای انتخاباتی وی مطرح شد لیکن کنگره آمریکا در سال 1995 طی قطعنامه‌ای این انتقال سفارت را تصویب کرده بود اما این قانون به روسای جمهوری آمریکا این اختیار را می‌داد که درصورت صلاحدید انتقال سفارت را برای شش ماه به حا لت تعلیق درآورند و تمامی روسای‌جمهور قبل از ترامپ به خاطر جلوگیری از درگیری‌های بیشتر در منطقه و به دردسر افتادن ریاست‌جمهوری خود و ظاهراً با عنوان فریبنده و گول‌زننده روند صلح اعراب و اسرائیل مسئله انتقال سفارت را به تعویق انداخته بودند اما دونالد ترامپ در یک حرکت ناگهانی و اشتباه نیت واقعی سردمداران آمریکا را آشکار ساخت.
پیامدهای تصمیم ترامپ
اعلام به رسمیت شناختن شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی ازسوی رئیس‌جمهور آمریکا بیش از اینکه برای این کشور و رژیم سرسپرده‌اش دربردارنده دستاوردهایی باشد دارای پیامدهای خطرناکی است که نتیجه‌ای جز شکست و انزوای آمریکا و نابودی رژیم صهیونیستی دربر نخواهد داشت. «مشتی که نمونه خروار» است و شعله‌های آن از همین حالا آغاز شده است. شعله‌های قیام انتفاضه که صهیونیست‌ها را از همین ابتدا درمانده و سرگردان کرده است از روز اعلام تصمیم ترامپ (15 آذر) تاکنون انتفاضه‌ای آغاز شد که فراگیرتر و خروشان‌تر از انتفاضه‌های پیشین است و رویای اشغالگران برای غصب ابدی قدس را نقش بر آب ساخته است.
در این مدت در حدود 1000 عملیات مقاومتی انجام شده و بیش از 18 نفر به شهادت رسیده و 5000 نفر هم مجروح شده‌اند.
عملیات با سلاح سرد، پرتاب کوکتل مولوتف، بمب دستی، پرتاب سنگ، شلیک راکت از غزه به سمت سرزمین‌های اشغالی ازجمله عملیاتی است که مبارزان فلسطینی انجام داده‌اند و صهیونیست‌ها را به وحشت و هراس انداخته‌اند.
«مهناز کرباسی» کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با گزارشگر روزنامه کیهان در این باره می‌گوید: «از سال 1948 یعنی سال اشغال فلسطین تاکنون، ملت فلسطین قیام مردمی خود را در قالب سه انتفاضه سازماندهی کرده‌اند که انتفاضه اول به انقلاب سنگ، انتفاضه دوم به انتفاضه مسجد‌الاقصی و انتفاضه سوم به انتفاضه قدس معروف است و درواقع قیام اخیر مردم فلسطین در اعتراض به تصمیم ترامپ در انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس ادامه همان انتفاضه قدس است، چراکه این حرکت توطئه‌آمیز ازسوی آمریکا و رژیم صهیونیستی اهانت و تعدی به ساحت مبارک مسجد‌الاقصی و شهر مبارک قدس است. مکان مقدسی که برای فلسطینیان و مسلمانان جهان بسیار عزیز و گرامی است و به هیچ کسی اجازه تعدی و تجاوز به این مکان مقدس را نمی‌دهند.»
وی خاطرنشان می‌کند: «هرچندکه این انتفاضه جدید ادامه همان انتفاضه قدس است اما به نظر می‌رسد بسیار خروشان‌تر و گسترده‌تر باشد. چراکه در این مدت کوتاه عملیات بسیاری از سوی مبارزان فلسطینی انجام شده و متاسفانه تعداد زیادی از مردم مظلوم فلسطین به شهادت رسیده یا مجروح شده‌اند و با اینکه سرکوبگری‌ها ازسوی اشغالگران صهیونیست نیز بیشتر شده است اما ملت فلسطین مصمم‌تر و استوارتر به مقابله با متجاوزین ادامه می‌دهند که ان‌شاءالله با یاری خداوند پیروز خواهند شد و توطئه‌های دشمنان را خنثی خواهند ساخت.»
این کارشناس سیاسی همچنین می‌گوید: «بدون شک با شروع انتفاضه جدید آتشی به پا خاسته و قیامی آغاز شده که اول از همه آمریکا و پس از آن صهیونیست‌ها را به آتش خواهد کشید و آمریکایی‌‌هایی که همیشه خود را مدافع حقوق بشر، حامی انسان‌ها و میانجی صلح معرفی می‌کردند در نزد افکار عمومی بی‌آبرو و بی‌اعتبار شناخته خواهند شد.»
به گفته این کارشناس، علت این همه اعتراضات جهانی که پس از اعلام تصمیم ترامپ صورت گرفت هم دقیقا تکیه بر این واقعیت است که آمریکایی‌ها به هیچ وجه نیات انسان‌دوستانه و بشردوستانه ندارند و هرجا اقدامی انجام می‌دهند به خاطر منافع خودشان است نه منافع ملت‌های مظلوم!
به هر صورت اقدام نسنجیده و اشتباه آمریکا در انتقال سفارت خود از تل‌آویو به بیت‌المقدس فاجعه‌ای در غرب آسیا و سایر مناطق به وجود خواهد آورد که در درجه اول دامن آمریکا را خواهد گرفت.
سازمان‌های بین‌المللی بی‌حاصل!
سازمان ملل متحد، سازمان عفو بین‌الملل و سازمان‌های مدافع حقوق بشر براساس اهداف انسان‌دوستانه، حامی حقوق بشر و مدافع انسان‌ها پایه‌گذاری شدند اما این سازمان‌ها از بدو تاسیس خود فقط سازمانی فرمایشی و یا نمایشی و نمادین بوده‌اند و جز انفعال و سکوت و اقدامات بی‌حاصل کاری برای احقاق حقوق انسان‌ها انجام نداده‌اند.
یک استاد دانشگاه در این باره می‌گوید: «شورای امنیت سازمان ملل که از پنج عضو دائمی و 10 عضو غیردائم تشکیل شده عملاً دراختیار قدرت‌های بزرگ است و اعضای دائمی این شورا یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین از حقی به نام حق وتو برخوردارند که به معنای مخالف است و دارندگان این حق به راحتی می‌توانند از تصویب قطعنامه خودداری کنند. به عبارت دیگر هر قطعنامه‌ای که با منافع یکی از این کشورها در تضاد باشد رد خواهد شد و هیچگاه تصویب نخواهد شد.»
اعضای شورای امنیت بلافاصله پس از تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر انتقال سفارت از تل‌آویو به قدس تشکیل جلسه دادند و 14 عضو از 15 عضو خواستار لغو این تصمیم شدند اما آمریکا با استفاده از حق وتو این تصمیم‌گیری را عملاً بی‌اثر کرد ونشان داد که این سازمان بین‌المللی نیز مطیع و فرمانبر بی‌چون‌وچرای آمریکاست و بدون اجازه مقامات کاخ سفید نمی‌تواند به تصمیم‌گیری مستقلانه بپردازد. چند روز پس از تشکیل جلسه شورای امنیت، مجمع عمومی سازمان ملل هم تشکیل جلسه داد و 129 عضو این مجمع به اتفاق تصمیم ترامپ را محکوم کردند اما برکسی پوشیده نیست که مصوبات مجمع عمومی الزام‌آور نیست و هیچ‌گونه تضمینی برای ابطال تصمیم آمریکا وجود ندارد. درواقع سازمان ملل متحد با این جریان نشان داد که سازمانی بیهوده، نمایشی و دروغین است.

نمایش موجودیت‌ها