date_range چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۳۱:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

در همایش «تضمین نمی‌دهیم» مطرح شد یکی از دلایل التهابات بازار ارز اجرای الزامات FATF بود

در همایش «تضمین نمی‌دهیم» مطرح شد یکی از دلایل التهابات بازار ارز اجرای الزامات FATF بود
منبع خبر: روزنامه کیهان
دسته خبری: اقتصاد|مجلس


همایش تضمین نمی‌دهیم به همت بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف به منظور بررسی ابعاد اقتصادی تصویب لوایح مرتبط با FATF در مجلس، در حوزه هنری برگزار شد.
محمد دهقان نماینده چناران در مجلس شورای اسلامی در این همایش گفت: موضوع الزامات FATF موضوع سیاسی نیست که برخی قطب‌بندی‌های سیاسی ایجاد کردند و این موضوع را به موضوع دعوای نعمتی و حیدری تبدیل کردند.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه آمریکا به دنبال تحریم هوشمند ایران است، افزود: اولین خطر اجرای FATF ارائه اطلاعات مالی به این گروه است. پس از این که دولت در خرداد ماه سال 95 الزامات پیوستن به این کنوانسیون را پذیرفت، نقل و انتقالات فیزیکی ارز و دلار به دست خود دولت تحریم شد و دیگر نمی‌توانیم به راحتی نقل و انتقالات ارزی داشته باشیم.
وی با اشاره به بالا رفتن نرخ ارز در چند ماهه گذشته گفت: در این چند وقت 33 میلیارد دلار ثبت سفارش کالا انجام شد و حدود 19 میلیارد دلار برای این امر اختصاص داده شد که این موضوع بعدها نیز شفاف نشد، پس از مدتی که عرضه کاهش پیدا کرد، تقاضا را بالا بردن و پس از ایجاد التهاب شورای هماهنگی اقتصادی مصوبه‌ای داشت مبنی بر این که واردات ارز آزاد شود که این امر باعث شد ارز دلال‌ها وارد بازار شود و اتفاقاتی در این بازار رخ دهد و بالا رفتن نرخ ارز بخشی از آن به دلیل اجرای الزامات FATF بود.
ترک کردن مناظره!
به گزارش فارس، مناظره «بررسی ابعاد سیاسی FATF» در حالی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد که صادق زیباکلام عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در قسمت ابتدایی این مناظره و بعد از اینکه سخنانش تمام شد، محل مناظره را ترک کرد!
بنابراین گزارش زیباکلام و مهدی پازوکی قرار بود در این مراسم در مقابل دو نفر از منتقدانFATF  (علی خضریان و مجید شاکری) بنشینند و با آنها درباره این موضوع مناظره کنند ولی زیباکلام با ترک مناظره ابهامات بسیاری را برای دانشجویان حاضر در مراسم باقی گذاشت.
یکی از دانشجویان درباره این روند گفت: زیباکلام حامی FATF است ولی چون نمی‌توانست دانشجویان را درباره حمایت خود قانع کند، از مناظره فرار کرد.

نمایش موجودیت‌ها