date_range جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۲۶:۰۰ ب.ظ

کاروان ورزشی ایران در آستانه رکوردشکنی ایزدیار بهترین ورزشکار شد، سیامند رحمان قوی‌ترین

کاروان ورزشی ایران در آستانه رکوردشکنی ایزدیار بهترین ورزشکار شد، سیامند رحمان قوی‌ترین
منبع خبر: روزنامه کیهان
دسته خبری: ورزش|دوومیدانی




نتایج روز پنجم - پنج شنبه 19 مهر
ورزشکاران کشورمان در روز پنجم بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ موفق به کسب ۱۰ طلا، ۵ نقره و ۵ برنز شدند.نتایج کامل روز پنجم این بازی‌ها به شرح زیر است:
* دوومیدانی: در ماده دوی 400 متر کلاس T13 بانوان عذرا مهدوی‌کیا با ثبت حدنصاب 01:08.18 موفق به کسب مدال برنز شد.آرزو رحیمی نماینده کشورمان در ماده پرتاب وزنه کلاس F32 با پرتابی به میزان 4/27 نخستین مدال طلا را در روز پنجم مسابقات برای کاروان خودباوری و امید به ارمغان آورد.در ماده دوی 400 متر کلاس T13 امید ظریف صنایع با ثبت زمان 51/407 ثانیه پیشاپیش دیگر دوندگان از خط پایان گذشت و به مدال طلا دست یافت.امیر خسروانی نماینده کشورمان در ماده پرش طول مردان کلاس T12 به مصاف حریفانش رفت و موفق به کسب مدال برنز شد. خسروانی با ثبت رکورد 7/01 مدال برنز را از آن خود کرد.راضیه محمودی در ماده پرتاب دیسک کلاس F12 بانوان با پرتابی به طول 29/23متر به عنوان چهارمی بسنده کرد. محسن کائیدی و مهدی علیزاده در رشته پرتاب نیزه کلاس F33/34 به رقابت با پرتابگرانی از کشورهای چین، اردن، عربستان، امارات، هند، قرقیزستان و قطر پرداختند که در نهایت دو مدال رنگارنگ برای ما رقم خورد.علیزاده با رکورد 20/96 توانست به مدال طلا این رقابت‌ها دست یابد. همچنین کائیدی با 31/72 در رتبه دوم ایستاد و نقره گرفت. این موضوع به علت ادغام دو کلاس رقم خورد و علیزاده با رکورد کمتر، به مدال طلا رسید. پرتابگر چینی نیز به مدال برنز دست یافت.حامد امیری در ماده پرتاب وزنه مردان کلاسF54/55  با ثبت حد نصاب 11/32 ضمن کسب مدال طلای این مسابقات رکورد بازی‌های پاراآسیایی را هم بهبود بخشید. جلیل باقری دیگر نماینده کشورمان نیز با رکورد 10/67 به مدال نقره رسید. آرش سلطانی دیگر نماینده کشورمان در این رشته با 8/87 به عنوانی بهتر از هشتمی نرسید. وحید علی‌نجیمی نماینده کشورمان در ماده دوی 400 متر مردان کلاس T12 با ثبت حد نصاب 49/98 ثانیه موفق به کسب مدال طلا شد. ژیلا یوسفی در ماده پرتاب دیسک کلاس F40/41 بانوان با پرتابی به طول 16/22متر صاحب مدال برنز شد. احمد اجاقلو نماینده کشورمان در دوی 400 متر مردان کلاس T45/46/47 به مصاف حریفانش رفت که در نهایت با ثبت زمان 51:48 به عنوانی بهتر از هفتمی نرسید.سجاد محمدیان در ماده پرتاب وزنه مردان کلاس F46/61/63 با ثبت حد نصاب 15/27 متر ضمن کسب مدال طلای این مسابقات رکورد آسیا و بازی‌های پاراآسیایی را هم بهبود بخشید. هاجر صفرزاده در فینال ماده دوی 400 متر بانوان در کلاس T12 با رکورد 01:06.80 دقیقه به مدال نقره رسید. راضیه محمودی در ماده پرتاب دیسک کلاس F12 با رکورد 29.23 متر به عنوانی بهتر از چهارمی نرسید. در رشته دوومیدانی و در ماده پرتاب نیزه کلاس F56/57 سه نماینده کشورمان به نام‌های امان الله پاپی، محمد خالوندی و محمد الوان پور، به رقابت با حریفانی از اردن، امارات، ویتنام، برونئی، چین تایپه، سوریه، ازبکستان، چین، اندونزی، قزاقستان و تایلند پرداختند که در نهایت پاپی به قهرمانی رسید و خالوندی نایب قهرمان شد.بهترین رکورد ثبت شده برای محمد الوان پور با 39/22 بود که در پرتاب دوم رقم خورد و او را در جایگاه هفتم حفظ کرد اما با توجه به اینکه الوان‌پور از کلاس پایین‌تر وارد رقابت شده بود، توانست با همین رکورد، مدال طلا را به خود اختصاص بدهد. از سوی دیگر محمد خالوندی توانست با پرتاب 48/01 بهترین رکورد را به نام خود ثبت کرده و در جایگاه سوم قرار بگیرد و برنزی شود. در نهایت امان‌الله پاپی با پرتاب 48/60 یک رکورد خوب را به ثبت رساند و نایب قهرمانی را از آن خود کرد و نقره‌ای شد.سعیده عبداللهی، بانوی پرتابگر کشورمان در پرتاب وزنه کلاس F43/44/F62/64 مسابقات با رکورد 8/74 متر به عنوان چهارمی بسنده کرد. حمید اسلامی در ماده دوی 1500 متر مردان کلاس T11 با ثبت حد نصاب 4:18:18 موفق به کسب مدال طلای مسابقات شد. فائزه کرمانی در ماده پرتاب نیزه کلاس F33/34 بانوان توانست با رکورد 17/22 پس از پرتابگر چینی، صاحب گردن آویز نقره شود. بتول جهانگیری نیز با رکورد 10/60 در رتبه سوم قرار گرفت تا برنز را به کاروان ایران هدیه بدهد. اما فرشته مرادی مقدم نیز با رکورد 13/64 در مکان ششم جدول رده‌بندی قرار گرفت تا با وجود رکورد خوبی که برجای گذاشته بود، دستش از کسب مدال، خالی بماند. میکائیل دیانی و علی الهی نمایندگان کشورمان در ماده دوی 1500 متر مردان کلاس T12/13 به مصاف حریفانشان رفتند که موفق به کسب مدال نشدند. دیانی با ثبت حد نصاب 4:14:04 چهارم شد و الهی با 4:15:76 به عنوان پنجم رسید. در ماده پرتاب نیزه کلاس F40/41 صادق بیت‌سیاح با رکورد 31.30 متر در بین نفرات برتر این دسته قرار نگرفت و دهم شد.
*تیراندازی با کمان: تیم میکس ریکرو ایران با ترکیب غلامرضا رحیمی و زهرا نعمتی در فینال رقابت‌های تیراندازی با کمان مقابل ژاپن قرار گرفت و با نتیجه 6 بر صفر پیروز شد و عنوان قهرمانی و مدال طلا را به دست آورد. تیم میکس کامپوند ایران با ترکیب هادی نوری و راضیه شیرمحمدی در فینال رقابت‌های تیراندازی باکمان مقابل تیم چین قرار گرفت و با نتیجه 149 بر 142 شکست خورد و عنوان نایب قهرمانی را به دست آورد و صاحب مدال نقره شد.بدین ترتیب تیم ملی تیراندازی باکمان ایران در بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با کسب 2 مدال طلا، 2 نقره و یک برنز به کار خود پایان داد.
* دوچرخه‌سوارى:درمرحله مقدماتى مسابقات دوچرخه‌سوارى ماده تیم اسپرینت تیم ایران متشکل از مهدى محمدى، صابر رحیم پور و بهرام سلیمانى با ثبت رکورد ٥٧ ثانیه و 250 هزارم ثانیه در جایگاه چهارم ایستاد.در مرحله مقدماتى رقابت‌هاى دوچرخه‌سواری تعقیبى انفرادى نابینایان مردان، تیم ایران با ترکیب طاهر مقدم و سینا امیرعلائى عنوانى بهتر از ششم کسب نکرد.
* جودو:مسابقات تیمی جودوی نابینایان و کم‌بینایان ایران با ترکیب رضا غلامی در وزن 66- کیلوگرم، علی عباس‌نژاد در وزن 73- کیلوگرم، امید جعفری در وزن 81- کیلوگرم، وحید نوری در وزن 100- کیلوگرم و محمدرضا خیرالله‌زاده 100+ کیلوگرم برابر تیم‌های قزاقستان و مغولستان به پیروزی رسید اما در دیدار فینال با نتیجه 3 بر 2 مقابل کره‌جنوبی شکست خورد و به مدال نقره رسید.
*گلبال:تیم گلبال بانوان ایران به مصاف تیم قدرتمند چین رفت که این بازی با نتیجه 6 بر 2 به نفع چینی‌ها به پایان رسید.تیم ایران در بازی بعدی برای کسب عنوان سومی با تیم تایلند به رقابت خواهد پرداخت.تیم گلبال مردان کشورمان نیز در دیدار نیمه‌نهایی با نتیجه 10 بر 8 مقابل کره‌جنوبی به برتری رسید و حریف چین در دیدار نهایی شد.
*والیبال نشسته:تیم والیبال نشسته بانوان کشورمان در دیدار نهایی مقابل چین در سه گیم متوالی و با امتیازات 25-13، 25-17 و 25-16 شکست خورد و به مدال نقره دست یافت.تیم والیبال نشسته مردان کشورمان در دیدار نهایی مقابل چین در سه گیم متوالی و با امتیازات 25-16، 25-14 و 25-15 به برتری رسید و به مدال طلا دست یافت.
*شنا: شاهین ایزدیار در رشته شنا و در ماده 400 متر آزاد کلاس S10 همراه با شناگرانی از سریلانکا، اندونزی، مالزی، قزاقستان و هند به آب زد و در نهایت به مدال نقره دست یافت.
*بسکتبال با ویلچر: تیم بسکتبال باویلچر بانوان ایران در دیدار رده‌بندی بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا برابر تایلند قرار گرفت و با نتیجه 41 بر 40 شکست خورد و عنوان چهارم را کسب کرد. تیم بسکتبال باویلچر بانوان ایران در دوره قبل این مسابقات عنوان سوم را کسب کرده بود.
نتایج روز ششم - جمعه ۲۰ مهر
ششمین روز بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ با کسب ۱۰ طلا، ۱۰ نقره و ۱۱ برنز توسط ورزشکاران ایران به پایان رسید.در ششمین روز از بازی‌های پاراآسیایی 2018 اندونزی ورزشکاران کشورمان در رشته‌های مختلف به مصاف حریفان خود رفتند و موفق به کسب 10 طلا، 10 نقره و 11 برنز شدند. بدین ترتیب کاروان ایران تاکنون توانسته 50 طلا، 42 نقره و 43 برنز در این دوره از بازی‌های پاراآسیایی کسب کند و پس از چین و کره جنوبی در رده سوم جدول توزیع مدال‌ها قرار بگیرد.نکته جالب توجه اینکه تعداد طلاهای ایران و کره جنوبی یکسان است، اما کره‌ای‌ها به لطف یک نقره بیشتر در رده دوم ایستاده‌اند.در روز پایانی این رقابت‌ها تیم بسکتبال با ویلچر مردان و چهار ملی‌پوش دوچرخه‌سواری به نمایندگی از کاروان ایران رقابت خواهد داشت. نتایج به دست آمده ورزشکاران کاروان ایران در روز ششم به شرح زیر است:
*دوومیدانی: الناز دارابیان در پرتاب دیسک بانوان و در کلاسF51/52/53 موفق شد با ثبت رکورد 10/71 متر به مقام نخست برسد و صاحب مدال طلا شود.دارابیان علاوه‌بر کسب عنوان قهرمانی، موفق به ثبت رکورد جدیدی در بازی‌های پاراآسیایی و مسابقات قهرمانی آسیا به نام خود شد. سامان پاکباز و مسعود حیدری در پرتاب دیسک مردان کلاس F12 با حریفان رقابت کردند و به مدال‌های طلا و نقره رسیدند. پاکباز با رکورد 51/06 متر به مقام قهرمانی رسید و حیدری هم با رکورد 48/65 متر در رده دوم ایستاد و نایب قهرمان شد. پاکباز با ثبت این رکورد علاوه‌بر کسب عنوان قهرمانی، موفق به شکستن رکورد بازی‌های آسیایی نیز شد. حسن دهقانی در ماده پرتاب وزنه مردان کلاس F20 عنوانی بهتر از چهارمی را کسب نکرد. پیمان نصیری در دوی 1500 متر کلاس T20 در کنار 8 دونده دیگر به میدان رفت و در پایان مسابقه با به جا گذاشتن حد نصاب 04:07:10 دقیقه اول شد و به مدال طلا رسید. امین عبدل‌پور در دوی 1500 متر کلاسT45/46 در حالی که تا دور آخر از رقبای خود پیشی گرفته بود، در نهایت با ثبت رکورد 04:19:44 دقیقه به مدال برنز رضایت داد. در پرتاب وزنه بانوان کلاس F54، مرضیه صدقی موفق به کسب مدال نقره شد. وی در این رقابت موفق به ثبت رکورد 6/30 متر شد تا پس از ورزشکار چینی نایب قهرمان شود. همچنین مدال برنز این ماده نیز به شهلا حدیدی از کشورمان رسید که وزنه خود را 5/85 متر پرتاب کرد. در ماده پرتاب وزنه بانوان ماده F34، فرشته مرادی با ثبت رکورد 6/08 متر به مدال نقره دست یافت. فائزه کرمانی دیگر نماینده ایران در این رقابت بود که در نهایت به عنوان پنجمی بسنده کرد. در ماده پرتاب نیزه مردان کلاس F37/38 هرمز سیدی با ثبت رکورد 48/28 متر به مدال نقره دست یافت. پس از سیدی، جواد حردانی دیگر نماینده ایران با پرتابی به میزان 45/61 متر به مدال برنز رسید. محسن مجیدی جمال‌آبادی دیگر نماینده ایران در پرتاب نیزه بود که عنوانی بهتر از دهمی را کسب نکرد. هاجر تکتاز در ماده پرتاب دیسک بانوان کلاس F11 عنوانی بهتر از چهارم کسب نکرد. عشرت کردستانی در ماده پرتاب وزنه بانوان کلاس F56/57  موفق به کسب مدال طلا شد. وی در این ماده وزنه را 9/39 متر پرتاب کرد. کردستانی با این رکورد علاوه‌بر کسب مدال طلا، موفق شد رکورد قهرمانی آسیا را هم از آن خود کند.دیگر نماینده ایران در این ماده مهناز امینی بود که توانست با ثبت رکورد 8/54 متر در جایگاه چهارم قرار بگیرد. حامد امیری در ماده پرتاب نیزه مردان کلاس F53/54 با ثبت رکورد 28 متر و 12 سانتیمتر موفق به کسب مدال طلا شد. نماینده دوومیدانی ایران با این رکورد علاوه‌بر کسب مدال طلا، رکورد مسابقات قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی را نیز به نام خود کرد. بعد از امیری، عبدالرضا جوکار بود که با ثبت رکورد 19 متر و 62 سانتیمتر به مدال نقره رسید. در دوی 5000 متر مردان کلاس T12/13 میکائیل دیانی موفق به کسب مدال برنز شد. دیانی در این رقابت رکورد 16:19:96 دقیقه را به ثبت رساند. دیگر نماینده ایران در این ماده، علی الهی بود که نتوانست به خط پایان برسد. پروین مقدم در ماده پرتاب وزنه بانوان کلاس F55 به مدال برنز رسید. این ورزشکار موفق شد رکورد 6:68 متر را به نام خود ثبت کند. در ماده پرتاب نیزه مردان کلاس F55 نمایندگان ایران نتوانستند مدالی کسب کنند. در رقابت‌های این ماده خالد خضیری با ثبت رکورد 26 متر و 67 سانتیمتر در جایگاه پنجم ایستاد و جلیل باقری با رکورد 25 متر و 06 سانتیمتر عنوانی بهتر از هفتم را کسب نکرد.در ماده پرتاب وزنه مردان کلاس F32 یونس سیفی پور نماینده کشورمان با ثبت رکورد 6 متر و 98 سانتی متر موفق به کسب مدال برنز شد. سیفی پور از 6 پرتاب خود 4 خطا داشت و بهترین رکوردش در پرتاب چهارم به ثبت رسید. حمید اسلامی در دوی 5000 متر به عنوان نفر اول از خط پایان عبور کرد و حتی با پرچم ایران نیز دور افتخار زد، اما در نهایت با رای داوران از دور مسابقات حذف شد. دلیل حذف اسلامی از سوی داوران این عنوان شد که او در مسیر دست نفر همراه خود را کشیده و جلوتر از او حرکت کرده است.
*گلبال: تیم گلبال بانوان ایران در دیدار رده‌بندی به مصاف تیم تایلند رفت و با نتیجه 4 بر 3 پیروز شد و به مدال برنز رسید. تیم گلبال مردان ایران در دیدار نهایی مقابل چین قرار گرفت و به برتری 8 بر 3 رسید تا صاحب مدال طلا شود.
*تیراندازی: زهرا غلام‌زاده به فینال رقابت‌های تفنگ بادی درازکش کلاس SH2 با 631/5 امتیاز هشتم شد و به فینال راه یافت. معصومه خدابخشی دیگر نماینده کشورمان نیز با 629/9 امتیاز در جایگاه دوازدهم قرار گرفت.غلام‌زاده در فینال 144/6 امتیاز کسب کرد و با ایستادن در رده هفتم به کار خود پایان داد.
*وزنه‌برداری: حامد صلحی‌پور در دسته 97 کیلوگرم با 8 حریف رقابت کرد و با رکورد 234 ضمن شکستن رکورد بازی‌های پاراآسیایی و آسیا، به مدال طلا دست یافت. علی‌اکبر غریب‌شی و سامان رضی در دسته 107 کیلوگرم به ترتیب با رکوردهای 239 و 235 کیلوگرم به مدال‌های نقره و برنز دست یافتند. سیامند رحمان و منصور پورمیرزایی در دسته 107+ کیلوگرم صاحب مدال‌های طلا و نقره شدند. سیامند رحمان، قوری‌ترین وزنه‌بردار معلول جهان به ترتیب وزنه‌های 273، 293 و 295 کیلوگرمی را مهار کرد و با شکستن رکورد بازی‌های پاراآسیایی به میزبان 3 کیلوگرم، با اقتدار بر روی سکوی قهرمانی ایستاد.پورمیرزایی هم به ترتیب در مهار وزنه‌های 238، 241 و 248 کیلوگرمی موفق ظاهر شد و به مقام نایب قهرمانی دست یافت.
*شطرنج: در پایان دور هفتم شطرنج سریع و در گروه b1 ملیحه صفایی با 6 امتیاز و پوئن‌شکنی کمتر مدال نقره را به دست آورد و در بخش تیمی هم تیم شطرنج‌ بانوان با ترکیب ملیحه صفایی، لیلا زارع‌زاده و زهرا محمدی راد با 10 امتیاز و باز هم به خاطر پوئن شکنی کمتر عنوان نایب قهرمانی و مدال نقره را کسب کرد.در گروه b2 و b3 بانوان و در بخش تیمی، تیم بانوان ایران با ترکیب فریبا زنده بودی، فاطمه برقول و عاطفه نقوی با 9/5 امتیاز عنوان قهرمانی و مدال طلا را به دست آورد و در بخش انفرادی، فاطمه برقول با 5 امتیاز و به خاطر پوئن شکنی کمتر به مدال نقره رسید و فریبا زنده بودی با 4/5 امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفت و به مدال برنز دست یافت.در گروه b1 آقایان در بخش تیمی عنوان پنجم از آن ایران شد و در بخش انفرادی هیچ مدالی به دست نیامد.در رقابت‌های گروه b2 و b3 آقایان تیم کشورمان در جایگاه چهارم قرار گرفت و در بخش انفرادی مجید باقری پنجم شد.
*دوچرخه‌سواری: مهدی محمدی به مدال برنز دوچرخه‌سواری رشته تعقیبی انفرادی دست یافت.
*بسکتبال با ویلچر: تیم بسکتبال با ویلچر مردان ایران در مرحله نیمه نهایی مقابل کره جنوبی قرار گرفت و با برتری 89 بر 52 مقابل این تیم راهی فینال شد.
*شنا: محمدحسین کریمی جهان‌آبادی در رشته شنا و در ماده 50 متر کرال سینه کلاس S12 با رکورد 26 ثانیه و 24 صدم ثانیه به مدال برنز رسید. شاهین ایزدیار در رشته شنا ماده 100 متر کرال پشت و در کلاس S10 در کنار شناگرانی از کشورهای هند، قزاقستان و اندونزی به آب پرید و توانست با رکورد 1:09:23 دقیقه به ششمین طلای خود برسد. شاهین پیش از این در 5 روز گذشته صاحب 5 مدال طلا و یک مدال نقره شده بود و توانست عنوان بهترین ورزشکار این رقابت‌ها را از آن خود کند.
نمایش موجودیت‌ها