date_range سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۹:۲۵:۰۰ ق.ظ

چراغ سبز ترامپ؛ ژاپن چه پیشنهاداتی برای مذاکره به تهران می‌دهد؟

چراغ سبز ترامپ؛ ژاپن چه پیشنهاداتی برای مذاکره به تهران می‌دهد؟

وزیر امور خارجه ایران طی پیامی در توئیتر و در واکنش به اظهارات روز دوشنبه رئیس‌جمهور آمریکا در ژاپن تاکید کرد که رهبر ایران مدت‌ها پیش طی فتوایی تسلیحات هسته‌ای را حرام اعلام کرده بودند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش روزنامه ایران،  در شرایطی که در تهران هیچ  تمایلی بر سر مذاکره با امریکا یا پذیرش میانجیگری‌هایی با این هدف وجود ندارد ، مقام‌های امریکایی که گویا در زیر پوسته تهدید و تحریم خواستار میانداری کشورهای ثالث و گفت و گو با ایران هستند؛ پس از عمان و عراق، این بار خواستار میانجیگری ژاپن شده‌اند.

خبرگزاری ژاپنی یومیوری هم خبر داده که ترامپ از نخست‌وزیر ژاپن خواسته است هر چه سریعتر برای میانجیگری به ایران سفر کند. در همین ارتباط، روزنامه واشنگتن‌پست نیز گزارش داده است که ترامپ با اشاره به «روابط خوب ژاپن با دشمنان امریکا در خاورمیانه» گفته است که از تلاش‌های شینزو آبه برای باز کردن باب گفت‌وگو با ایران حمایت می‌کند.

واکنش محمدجواد ظریف

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران به سخنان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در توکیو واکنش نشان داد.

وی در صفحه توییتر خود نوشت: « آیت‌الله خامنه‌ای مدتها پیش با صدور فتوایی در منع تسلیحات هسته‌ای، اعلام کردند که ما به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیستیم. تروریسم اقتصادیِ " تیم بی " به مردم ایران آسیب می‌رساند و در منطقه تنش ایجاد می کند. اقدامات و نه حرف‌های دانلد ترامپ نشان خواهد داد که هدف وی هم همین است یا خیر! »

 رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه ضمن اشاره به "احتمال انجام مذاکره با ایران" گفت: نمی خواهم اتفاقات وحشتناکی رخ دهد.

ترامپ در ادامه سعی کرد تا لحن اظهارات خود علیه جمهوری اسلامی را تا حدی ملایم کند. اظهارات تند ترامپ طی روزهای اخیر موجب تشدید تنش بین واشنگتن و تهران شده بود.

رئیس جمهور آمریکا گفت: بر این باورم که ایران مایل به مذاکره و گفتگو است و اگر آنها مایل به مذاکره باشند، ما نیز حاضر هستیم مذاکره کنیم. خواهیم دید که چه اتفاقاتی خواهد افتاد ولی یک واقعیت را می‌دانم و آن این است که نخست وزیر ژاپن روابط بسیار نزدیکی با رهبری ایران دارد، کسی نمی خواهد شاهد رخ دادن اتفاقات هولناک باشد، به خصوص من.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت که درباره آینده مذاکره با ایران خوش‌بین است و به دنبال تغییر نظام این کشور نیست. 

ترامپ گفت: «اصلاً به دنبال صدمه زدن به ایران نیستم. دنبال ایران هستم که ایران بگوید " اصلاً سلاح هسته‌ای نمی‌خواهیم."»

وی همچنین گفت: «فکر می‌کنم به توافق می‌رسیم. فکر می‌کنم ایران پتانسیل اقتصادی بالایی دارد. دنبال تغییر نظام ایران نیستیم. فقط می‌خواهم این روشن بشود. ما دنبال این هستیم که سلاح هسته‌ای نداشته باشند.»

 

نمایش موجودیت‌ها