date_range چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۱:۲۸:۳۹ ب.ظ

با بروکراسی سیستم بانکی روستاییان نمی‌توانند از تسهیلات اشتغال استفاده کنند

با بروکراسی سیستم بانکی روستاییان نمی‌توانند از تسهیلات اشتغال استفاده کنند
منبع خبر: اقتصاد نیوز
دسته خبری: سیاست|مجلس

اقتصادنیوز: نماینده تهران, ری و شمیرانات در محلس شورای اسلامی گفت: بروکراسی موجود در سیستم بانکی به‌خصوص در دریافت وثیقه مانع استفاده روستاییان از تسهیلات اشتغالزایی شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا, سید فرید موسوی روز چهارشنبه در نشست فصلی مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری کشور افزود: از سال گذشته هشت هزار میلیارد تومان برای اشتغال زایی روستاییان پیش‌بینی شد و در کنار آن ۳۷۵ میلیارد تومان در اختیار اقشار محروم روستایی قرار گرفت.

وی یادآور شد: با وجود پیش‌بینی چنین منابعی به علت بوروکراسی طولانی و پیچیده سیستم بانکی روستاییان آنگونه که باید نتوانستند از این منابع استفاده کنند و اشتغالزایی داشته باشد چون اغلب آنان فاقد اسناد و تضامین لازم بودند.

موسوی اظهار داشت: اگر این روند پرداخت منابع تسهیل شود می‌تواند بخش مهمی از چالش‌های اقتصادی پیش روستاییان را حل کند.

نماینده مردم تهران, ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی گفت: سال گذشته ۱۱۴ هزار نفر توانستند در روستاها با بهره گیری از این منابع در کشور شاغل شوند که این میزان معادل ۴ درصد کل اشتغال کشور است.

وی خاطرنشان کرد: این میزان اشتغالزایی در حالی است که تعداد اشتغال روستایی ایجاد شده از سال ۹۲ تا ۹۶ در حد صفر بود.

موسوی بر لزوم برنامه ماندگار سازی روستاییان تاکید کرد و ادامه داد: باید روستاییان به کنش‌گران اقتصادی تبدیل شوند و بتوانند اشتغال و تولید خود را ایجاد کنند.

موسوی اضافه کرد: در صورتی که اکنون موضوع انحراف از هزینه کرد منابع مطرح می‌شود منظور تخلف نیست و انحراف به خاطر نبود برنامه, تعریف نشدن درست حریم و بافت روستا و قرار نگرفتن اولویت‌ها در اختیار دهیاری هاست.

نماینده مردم تهران ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در صورتی که برخی روستاها در حوزه اشتغالزایی و کارآفرینی موفقیت‌هایی داشتند می‌توانند تجارب خود را در اختیار دهیاری‌ها و روستاییان سایر نقاط قرار دهند و همه بتوانند از این تجارب استفاده کنند.

وی افزود: تا آخر اسفند سال گذشته در مجموع هفت هزار میلیارد تومان منابع مربوط به مالیات ارزش افزوده در اختیار دهیاری‌ها قرار گرفت که این موضوع نشان می‌دهد نظام به موضوع توسعه روستاها اهمیت می‌دهد و آن را در اولویت قرار داده است اما هزینه‌کرد این منابع تهیه مصالح و چالش‌هایی مواجه بود.

موسوی اظهار داشت: بررسی‌ها نشان داد که بخشی از این منابع با برنامه هزینه نمی‌شود درحالی که توسعه برنامه محور می‌تواند به بهبود زندگی و زیرساخت‌ها در روستاها منجر شود.

نماینده مردم تهران, ری و شمیرانات در مجلس شورای بر لزوم بهره‌گیری روستاییان از منابع مربوط به مالیات بر ارزش افزوده برای ایجاد درآمدهای پایدار تاکید کرد و آن را زمینه‌ای برای خود اتکایی روستاییان و استقلال آنان از درآمدهای مربوط به مالیات بر ارزش افزوده برشمرد.

این مطلب برایم مفید است
0
نمایش موجودیت‌ها