date_range یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۲:۲۳:۱۷ ب.ظ

ممنوعیت ساخت و ساز در حریم گسل‌ها

ممنوعیت ساخت و ساز در حریم گسل‌ها
منبع خبر: اقتصاد نیوز

اقتصادنیوز: دبیر کارگروه ملی زلزله وزارت راه و شهرسازی گفت: براساس آیین‌نامه جدید این وزارتخانه ساخت و ساز بر روی گسل‌ها در کلانشهرها ممنوع شده و باید برای جلوگیری از آن دستگاه‌های مربوطه اهتمام جدی داشته باشند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، علی بیت اللهی روز یکشنبه دردر جلسه شواری هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل افزود: وزارت راه و شهرسازی ساخت و ساز برج ها ،مدارس ،بیمارستان ها ،ستاد فرماندهی نظامی ،مستحدثات مرتبط با آب ،برق،مخابرات و گاز را در پهنه حریم گسل ممنوع اعلام کرده  است و در مرحله اول اجرای آن از کلانشهر ها  و سپس در مراکز استان های دیگر عملیاتی می شود.
 بیت اللهی با بیان اینکه این آِیین نامه و نظام نامه آن باید حقوقی شود، گفت: امروزه در بیشتر کشورها مقررات ساختمان رعایت و  ساخت و ساز بر روی گسل ها ممنوع است ودر ایران هم  شوراهای شهر و شهرداری ها و  راه و شهر سازی نباید مجوز ساخت در روی گسل ها را صادر کنند .
وی بیان کرد: حرکت خوبی در کلانشهرها در ارتباط با جلوگیری از ساخت و ساز روی گسل انجام شده و مقرر است در مراکز استان ها هم شهرهای پر مخاطره شناسایی و اقدام لازم جهت جلوگیری از ساخت و ساز روی گسل ها بعمل آید .
دبیر کارگروه ملی زلزله وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه  بیشتر شهر های کشور ما در جوار گسل بنا شده اند ، افزود:وزرات راه و شهرسازی مصمم است نقاط حادثه خیز را در مناطق مختلف شناسایی و برای مقاوم سازی و یا دیگر اقدامات لازم برنامه  ریزی کند .

وی اضافه کرد: 22 میلیون واحد مسکونی در کشور وجود  دارد که 9 میلیون آن غیر اسکلت دار است بطوریکه نسبت ساختمان های اسکلت دار به غیر اسکلت دار 1.3 دهم است .
بیت اللهی در مورد استان اردبیل گفت: تعیین حریم گسل ها در اردبیل  و سرعین و بعد به ترتیب اولویت دیگر شهر ها شناسایی می شود .
دبیر کار گروه ملی زلزله وزارت راه وشهرسازی بیان کرد: در استان  اردبیل  347 هزار واحد مسکونی براساس آمار سال 95 وجود دارد که روی گسل واقع شده است .

 

این مطلب برایم مفید است
0
نمایش موجودیت‌ها