واردات نفت ژاپن از ایران متوقف می‌شود؟

واردات نفت ژاپن از ایران متوقف می‌شود؟
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

مدیر انجمن پالایشگاه‌های نفت ژاپن اعلام کرد پالایشگاه‌های نفت ژاپنی ممکن است بارگیری نفت ایران را تا اواسط سپتامبر متوقف کنند و آخرین محموله‌های نفت در نیمه اول اکتبر دریافت خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از همه کشورها خواسته است واردات نفتشان از ایران را تا نوامبر که تحریمهای واشنگتن علیه تهران به اجرا گذاشته خواهند شد، به صفر برسانند.

 
با این حال مقامات آمریکایی اعلام کرده اند برخی از کشورهایی که وابستگی بالایی به نفت ایران دارند ممکن است مهلت بیشتری برای کاهش خریدشان دریافت کنند.

 
تاکاشی تسوکیوکا، رییس انجمن نفت ژاپن گفت: پالایشگاههای نفت ژاپنی سرگرم آماده سازی طرحهای خرید با فرض به اجرا درآمدن تحریمهای آمریکا علیه ایران هستند. با توجه به اینکه امکان پرداخت پول واردات تا اواخر اکتبر وجود دارد، لازم است که پالایشگاهها بارگیری نفت ایران را پیش از اواسط سپتامبر متوقف کنند.

 
رییس انجمن نفت ژاپن در ادامه خاطرنشان کرد صنعت نفت از دولت خواسته است در مذاکرات با آمریکا تلاش کند سطح فعلی واردات نفت از ایران حفظ شود اما یک منبع دولت ژاپن که مایل نبود نامش فاش شود، اظهار کرد کسب معافیت از تحریمها بسیار دشوار است.

 
انجمن نفت ژاپن ماه گذشته اعلام کرده بود که پالایشگاههای ژاپنی احتمالا وارداتشان از ایران را متوقف خواهند کرد اما روز پنج شنبه درباره زمان احتمالی چنین اقدامی، جزییات بیشتری ارایه کرد.

 
بسیاری از پالایشگاهها در ژاپن که چهارمین واردکننده بزرگ نفت جهان است می گویند ناچارند وارداتشان از ایران را متوقف کنند در حالی که در دوران تحریمهای قبلی، از معافیت برخوردار شده و نفت ایران را به میزان کمتری وارد می کردند.

 
سه منبع صنعتی آگاه اظهار کرده‌اند که شرکت‌های کشتیرانی به پالایشگاههای ژاپنی اعلام کرده اند که حمل محموله های نفتی از ایران را متوقف خواهند کرد. این منبع به دلیل اینکه اجازه صحبت با رسانه ها را نداشت، حاضر نشد نامش فاش شود.

 
برخلاف ژاپن، چین و برخی از کشورها در اروپا بدنبال رفع تحریمهای ایران در سال ۲۰۱۶، خرید نفت از ایران را به میزان قابل توجهی افزایش داده بودند.

 
بزرگترین بانک‌های ژاپن پیش از این اعلام کرده بودند که به دلیل به اجرا درآمدن تحریمهای آمریکا از نوامبر، ناچارند مبادلات نفتی مربوط به ایران را متوقف کنند.

 
 ژاپن طی سال میلادی گذشته ۱۷۲ هزار و ۲۱۶ بشکه در روز نفت از ایران وارد کرد که در مقایسه با سال پیش از آن ۲۴.۲ درصد کاهش داشت. نفت ایران ۵.۳ درصد از کل واردات نفت پالایشگاههای ژاپن در سال ۲۰۱۷ را تشکیل داد.
نمایش موجودیت‌ها