date_range شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۴۷:۵۲ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

احتمال ارائه فرصتی دیگر برای اخذ استانداردهای 85 گانه خودرویی

احتمال ارائه فرصتی دیگر برای اخذ استانداردهای 85 گانه خودرویی

رئیس سازمان ملی استاندارد: اغماض نمی‌کنیم اما مهلت می‌دهیم **در نظر گرفتن بسته حمایتی برای واحدهای تولیدی

مهناز اسماعیلی -رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه همه قطعات خودرویی نیز تحت پوشش استاندارد اجباری قرار دارند، اعلام کرد: طبق مصوبه شورای سیاستگذاری خودرو، خودروسازان مکلف به بازرسی استاندارد قطعات خودرو هستند و هیچ یک از استانداردهای ۸۵ گانه خودرو حذف نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، نیره پیروزبخت درنشستی خبری اظهار کرد: در جلسه شورای سیاست گذاری خودرو مصوب شد که خودروسازان مسئول بازرسی استاندارد قطعات خودرو هستند و باید قطعاتی که مورد استفاده قرار می‌دهند، استاندارد باشد. این قطعات شامل قطعات داخلی است که علامت استاندارد دارند و نیز قطعاتی است که وارداتی بوده و از علامت استاندارد برخوردار نیستند.

وی تاکید کرد: چنانچه که استاندارد بودن قطعات خودروسازان مورد چالش قرار گیرد، خودروساز باید پاسخگو باشد، زیرا تست های استاندارد همگی از سوی خودروسازان انجام می شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران همچنین در خصوص آخرین موضع این سازمان در ارتباط با تعدیل یا حذف برخی استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی بیان کرد: هیچ یک از استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی حذف نخواهد شد اما ممکن است که در مورد رعایت برخی استاندارد زمان مورد نظر تمدید شده و طول دوره اجرا توسط خودروساز افزایش یابد.

پیروزبخت ادامه داد: از ابتدای دی ماه سال جاری نیز آخرین مرحله از اجرای استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی کلید خواهد خورد. ما در این رابطه نگرانی خاصی نداریم و بر اساس گزارش‌های واصله شاهد آن هستیم که خودروسازان در حال وفق دادن محصولات خود با استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی هستند.

وی درباره چرایی اینکه به چه علت اسامی ۴۲ موتورسیکلتی که خط تولید آنها از ابتدای تیرماه سال جاری به دلیل عدم رعایت استانداردهای ۲۵گانه مربوطه اعلام نمی‌شود، گفت: موتورسیکلت‌های مربوطه مشخص شده‌اند و انواع و مدل آنها بعدا اعلام می‌شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در پاسخ به سوال دیگری مربوط به اینکه آیا نظارت سازمان ملی استاندارد در بنزین و نازل‌های سوخت کم شده است، گفت: نظارت بر بنزین کم نشده است اما سازمان محیط زیست متولی اصلی است و سازمان ملی استاندارد با کمک وزارت نفت کمک‌ها و کنترل‌های لازم را انجام می‌دهد. در مورد نازل‌های سوخت نیز چه در تهران و چه در شهرهای دیگر کنترل های لازم را انجام می‌دهیم؛ هر چند در ماه‌های اخیر شکایت کمتری به دست ما رسیده است حتی به صورت سرزده نیز بازرسی‌ها انجام شده که موردی مشاهده نشده است. در عین حال بر برخی نارضایتی‌های مردم واقف هستیم و می دانیم در فضای مجازی گله‌هایی در این رابطه مطرح می‌شود.

پیروزبخت با اعلام اینکه سازمان استاندارد بحث بنزین را کماکان پیگیری می کند، گفت: از کلان شهرها نمونه برداری شده و در آزمایشگاه های سازمان مورد بررسی قرار می گیرد که به زودی گزارش آن را اعلام خواهیم کرد.

رئیس سازمان ملی استاندارد از در نظر گرفتن بسته حمایتی برای واحدهای تولیدی خبر داد و اعلام کرد: در گذشته تولیدکنندگان خودشان باید هزینه نمونه‌برداری را پرداخت می‌کردند اما با توجه به شرایط اقتصادی کنونی بسته حمایتی برای واحدهای تولیدی تضمین شده، هزینه‌ای به تولیدکنندگان بابت نمونه‌گیری تحمیل نشود.

پیروزبخت همچنین به نظارت بر واردات کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت: در این راستا نظارت خاص بر برنج و ذرت صورت می‌گیرد.

وی همچنین در مورد آخرین وضعیت طرح بازرسی ادواری اجباری آسانسورها بیان کرد: استاندارد آسانسورها در زمان نصب اجباری است و این مسئله توسط شرکت‌های معتبر سازمان استاندارد انجام می‌شود و آسانسور مورد بازرسی قرار می‌گیرد. در حال حاضر مشکل موجود مربوط به بازرسی ادواری آسانسورهاست که باید در این رابطه کمک‌های لازم مدنظر قرار گیرد تا بتوانیم طرح را اجرایی کنیم.

رییس سازمان استاندارد همچنین در خصوص کاهش وزن چانه نان و آسیب‌هایی که به بافت و کیفیت نان وارد می‌شود، خاطرنشان کرد: در ارتباط با نان سنتی، سازمان استاندارد مسئولیتی ندارد و در خصوص کم‌فروشی آن سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و تعزیرات باید ورود کنند و در بحث کیفیت نان، مسئولیت برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی در خصوص کیفیت آب معدنی های توزیع شده در سطح شهر، گفت: در بسیاری از محصولات تفاوت ها برای مصرف کنندگان قابل تشخیص نیست و این سازمان های متولی مسئول نظارت بر توزیع کالاها هستند که باید با ارائه مجوزها تاییده لازم را برای فروش کالاها در سطح شهر ارائه دهند.

نمایش موجودیت‌ها