date_range جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۴۸:۰۳ ب.ظ

شهرک‌های حمل‌ونقل حلقه مفقوده صنعت لجستیک

شهرک‌های حمل‌ونقل حلقه مفقوده صنعت لجستیک

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد: **شهرک حمل و نقل تهران جایگزین پایانه بار نسیم‌شهر می‌شود ** تکمیل 70 درصد فاز یک شهرک حمل‌ونقل بدون همکاری دولت

گروه امورزیربنایی- وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه جای نظام لجستیک در کشور خالی است تا با استفاده حداکثری از ترانزیت جایگاه خود را مستحکم کنیم گفت:کار دولت پایانه داری نیست و به زودی به این فعالیت خاتمه می دهیم.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در مراسم افتتاح شهرک شرکت های حمل و نقل با بیان اینکه در ۴۰ سالگی انقلاب قرار داریم و در این سال ها در مواردی کندی هایی داشته ایم، گفت: اما در برآیند فعالیت هایمان مستحکم بوده ایم و کار را با همدلی و یکپارچگی ملت به پیش برده ایم.

وی ادامه داد: لازم است حجم اقتصاد کشور توسعه یابد اما نباید دولت تصدی گری کند، بلکه باید تسهیل گری کند تا مردم سرمایه گذاری کنند و دولت فضای اقتصاد رقابتی به وجود بیاورد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: هر چند قوانین سختی داریم و حتی در مواردی تسهیل کننده نیست، اما با تصویب دو قانون رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار و ظرفیت شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی می توان کاری کرد تا مردم راحت تر سرمایه گذاری کنند و به اقتصاد کارآمد دست یابیم.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، ما هم امکانات انجام این اقدامات را داریم و هم همت و پشتکار مردم کفایت می کند تا شتابان تر حرکت کنیم. ما در وزارت راه هیچ نقشی جز نقش تسهیل کننده ایفا نمی کنیم.

اسلامی با بیان اینکه جای نظام لجستیک در کشور خالی است تا با استفاده حداکثری از ترانزیت جایگاه خود را مستحکم کنیم، گفت: شهرک های حمل و نقل حلقه مفقوده صنعت لجستیک هستند و بخش خصوصی باید شهرک های حمل و نقل را توسعه بدهد.

اسلامی یادآور شد: کار دولت پایانه داری نیست و به این کار خاتمه می دهیم. کشور ما باید سهم بالایی از ترانزیت منطقه را کسب کند.

رئیس سازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای در ادامه این نشست گفت: شهرک حمل و نقل استان تهران به تدریج ظرف دوسال آینده جایگزین پایانه بارنسیم شهر شده و شرکت های حمل و نقلی و ناوگان باری در این شهرک مستقر می شوند.

عبدالهاشم حسن نیا با بیان اینکه ۹۰ درصد بار کشور توسط حمل و نقل جاده ای جابه‌جا می شود گفت: استان تهران قطب حمل و نقل کشور است که ۲۵ هزار کامیون در این استان مستقر است و یکی از علل آلودگی هوا تردد این کامیون هاست.

وی افزود: به همین دلیل تصمیم به تسریع در احداث این شهرک حمل و نقلی داشتیم تا شرکت های حمل و نقلی و ناوگان آنها در یک منطقه مستقر شوند.

به گفته حسن نیا ۳۰۰ شرکت در این شهرک به تدریج حضور یافته و طی دو سال آینده شهرک حمل و نقل استان تهران جایگزین پایانه بار نسیم شهر می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به منطقه احداث شهرک حمل و نقلی استان تهران در مجاورت آزادراه های قم و ساوه  و همچنین دسترسی به راه های منتهی به استان های شمالی کشور اظهار داشت:تجمیع همه شرکت ها و ناوگان حمل و نقل جاده ای در یک منطقه سبب می شود تا مردم و صاحبان بار با هزینه کمتری به کالا دسترسی داشته باشند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: چشم انداز ما این است که ظرف دو سال آینده پایانه نسیم شهر به این شهرک منتقل شود. با توجه به اینکه بخشی از مالکیت پایانه بار نسیم شهر در اختیار دولت است به دنبال آن هستیم زیرساخت های شهرک حمل و نقل تهران و انشعابات آب و برق و گاز را از محل منابع دولتی تامین کنیم تا استقرار شرکت های حمل و نقلی در شهرک شرکت های حمل و نقلی اقتصادی شود.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل کالای برون‌شهری هم در ادامه گفت: دولت هیچ همکاری برای احداث شهرک حمل و نقل نداشته است.

حسین احمدی‌زاده با انتقاد از عدم همکاری دولت برای تکمیل شهرک  حمل و نقل گفت: هم‌زمان با احداث این شهرک، پایانه‌ نسیم‌شهر هم در حال ساخت بود، در این راستا سنگ‌اندازی زیادی بابت تکمیل این پروژه انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه شهرک حمل و نقل استان تهران در سه فاز اجرا می‌شود، اظهار داشت: فعلا عملیات فاز یک را به صورت جدی دنبال می‌کنیم، این در حالی است که هیچ دستگاه دولتی همکاری مناسبی با ما ندارد.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل کالای برون‌شهری ادامه داد: در شهرک حمل و نقل ۳ هزار خط تلفن به صورت وایرلس داریم و هر شرکت حمل و نقلی امکان دریافت ۴۰ خط تلفن را دارد.

وی با بیان اینکه همه شرکت‌های حمل و نقلی موظف به احداث خوابگاه برای راننده‌های خود هستند، گفت: در این ۳۰۰ هکتار، ۳۲۰ شرکت حمل و نقلی راه‌اندازی می‌شود که فعلا در فاز یک ۷۰ شرکت حمل و نقلی در شهرک حمل و نقل حضور خواهند داشت.

وی افزود:‌ با تکمیل شهرک حمل و نقل، به تدریج پایانه‌های بار و گاراژها از تهران خارج می‌شوند و امکان تبدیل فضای آنها به مراکز فرهنگی، تفریحی و گردشگری وجود دارد.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل کالای برون‌شهری با بیان اینکه از ۳۰۰ هکتار مساحت شهرک حمل و نقل یک چهارم متعلق به فضای سبز است، اظهار داشت:‌ آبرسانی به صورت قطره‌ای به فضای سبز انجام می‌شود و آب را از طریق تانکرها خریداری می‌کنیم.

احمدی‌زاده با انتقاد از اینکه اتوبوس‌های مسافری به ماشین‌های بارکش تبدیل شده‌اند، گفت: قسمت پایین اتوبوس‌های وی‌آی‌پی باز است و در همین پایانه‌های مسافری که شهرداری‌ها مدیریت آن را برعهده دارند، کالاهای آتش‌زا و بارهایی که ما حمل نمی‌کنیم با اتوبوس حمل می‌شود، انبارهای پایانه‌های مسافری از انبارهای ما به عنوان شرکت‌های حمل و نقلی بیشتر بار دارد، اما شهرداری در این حوزه با ما همکاری نمی‌کند و عوارض زیادی از ما گرفته و طلب می‌کند.

وی گفت: وقتی که ما می‌خواهیم خود را ساماندهی کنیم، تهران را از آلودگی صوتی و زیستی نجات دهیم، خود سرمایه‌گذاری کرده و آب و برق و گاز آورده‌ایم، انتظار داریم دولت و شهرداری هم همکاری با ما داشته باشند.

وی گفت:‌ برای ۳۰۰ قطعه سه فاز شهرک حمل و نقل، کل هزینه‌ها ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود و ۵ هزار میلیارد ریال هم برآورد هزینه‌های زیربنایی، آب، برق، گاز، تلفن، جدول‌ها، آسفالت و… است.

احمدی‌زاده گفت: با این حال دولت یک ریال هم به ما کمک نکرد، حتی عوارض سنگینی هم از ما گرفتند.

وی گفت: ‌در حال حاضر تاکنون چون پل دسترسی به شهرک حمل و نقل در جاده قدیم تهران – قم و رمپ و لوپ‌ها تکمیل نشده بود، شرکت‌ها رسما شروع به کار نکردند، اما حدود پنج شرکت به صورت نیمه فعال، فعالیت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه آرامش و آسایش راننده یکی از اهداف اصلی در شهرک حمل و نقل است، گفت: وقتی که راننده محلی برای استراحت نداشته باشد، مجبور است تا مقصد یکسره رانندگی کند و این به تصادف می‌انجامد، ما قصد داریم ارتباط شرکت حمل و نقلی با راننده‌ها شفاف و راحت باشد،‌در این راستا خوابگاه با تجهیزات مناسب برای راننده درنظر گرفته‌ایم.

وی تاکید کرد: قطعا اگر دولت همکاری کند و تسهیلاتی در اختیار ما قرار دهد، با تکمیل شهرک حمل و نقل، تهران از نظر حمل و نقل متحول می‌شود.

وی افزود: همین پلی که قرار بود به عنوان پل دسترسی ساخته شود، برعهده دولت بود که ده سال اجرای آن به طول انجامید، در حالی که امکان ساخت آن در یک سال وجود داشت.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد کارها در فاز یک شهرک حمل و نقل تکمیل شده است، گفت: شهرک حمل و نقل به مراکز تجاری، فروشگاه‌های لوازم یدکی و لاستیک و دیگر اماکنی که مورد نیاز راننده است، تجهیز خواهد شد.

نمایش موجودیت‌ها