date_range چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۵۲:۴۱ ب.ظ

عدم توجه به داده‌های مکان‌محور یکی از دلایل توسعه‌نیافتگی

عدم توجه به داده‌های مکان‌محور یکی از دلایل توسعه‌نیافتگی

ناظر مجلس در شورای اجرایی فناوری اطلاعات مطرح کرد: **سامانه یکپارچه GIS عنصر اصلی معماری

گروه امورزیربنایی- ناظر مجلس در شورای اجرایی فناوری اطلاعات از قرارنگرفتن اطلاعات مکانی در خدمت تصمیم سازان از جمله مجلس انتقاد کرد و گفت: تصمیم گیری‌ها نباید بر مبنای لابی گری بلکه بر مبنای اطلاعات علمی از جمله داده‌های مکانی و در جهت توسعه پایدار باشد.

به گزارش جهان اقتصاد، رامین نورقلی‌پور در بیست و پنجمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک و سومین همایش ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی، به چالش‌های موجود در مسیر توسعه از منظر یک قوه تصمیم ساز پرداخت و یادآور شد: کشورهای توسعه یافته از جمله دلایل توسعه خود را توجه به داده‌های مکانی و زیرساخت‌ آن می‌دانند.

وی یکی از دلایل بازماندن کشور از روند توسعه در جهان را عدم توجه کافی به داده‌های مکان محور دانست و گفت: دستگاههای مختلف اجرایی به این حوزه توجه داشتند اما مساله بر سر عدم وجود همگرایی بین بخش‌های مختلف کشور در این حوزه است.

نماینده کردکوی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس به عنوان یک قوه تصمیم ساز خالی از هرگونه اطلاعات داده‌های مکانی است که بتواند در راستای تصمیم سازی به کار گیرد.

نورقلی پور اظهار کرد: بعد از تقدیم لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس مبنای تصمیم گیری‌ در کمیسیون‌ها رایزنی ها و لابی گری و نه مبانی علمی است.

وی نیاز به برنامه که یکی از مختصات اصلی آن اطلاعات مکانی باشد را یادآور شد و تاکید کرد: یکی از کارکردهای اصلی اطلاعات مکانی این است که به عنوان ابزاری برای تصمیم سازان و تصمیم گیران قابل استفاده باشد.

ناظر مجلس در شورای اجرایی فناوری اطلاعات، عدم دستیابی به توسعه پایدار و برخی چالش‌ها در حوزه‌ی صنعت، محیط زیست و نیز بخشی از معضل بیکاری را مرتبط با این موضوع دانست و خاطرنشان کرد: نیازمند تحول در نگاه لابی‌گرایانه و پیگیری یک نظام قانون مند، متفکر و بر مبنای آنالیزهای علمی هستیم.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور هم از مشارکت دستگاه‌های اجرایی در موضوعات مربوط به آن‌ها در حوزه اطلاعات مکانی خبر داد و ابراز امیدواری کرد این همکاری به توسعه در حوزه اطلاعات مکانی و نقشه‌برداری بیانجامد.

مسعود شفیعی مشارکت دستگاه‌های اجرایی در موضوعات مربوط به آن‌ها در حوزه اطلاعات مکانی را یادآور شد و گفت: امیدواریم به دنبال این مشارکت، هم‌افزایی ایجاد شده و به توسعه در حوزه اطلاعات مکانی و نقشه‌برداری بیانجامد.

معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در ادامه سامانه یکپارچه GIS وزارت راه و شهرسازی را به عنوان عنصر اصلی معماری سازمانی کلان وزارت راه و شهرسازی معرفی و ابراز امیدواری کرد: تا اواسط سال آینده همه سازمان‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی به این سامانه متصل شوند.

امیر امینی تلاش سازمان نقشه‌برداری و دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی درخصوص فرهنگ‌سازی برای استفاده از اطلاعات مکانی را قابل تقدیر دانست و گفت: شاهد ارتقای زیرساخت‌ها در این حوزه هستیم.

وی با اشاره به اینکه پیام رئیس‌جمهور که به مناسبت این همایش صادر شده نیز یادآور نقش مهم اطلاعات مکانی در حوزه حمل و نقل و اختیارات وزارت راه و شهرسازی است اظهار کرد: این حوزه نیازمند منابع مالی، نیروهای هوشمند و تعامل سازنده و کارآمد حوزه‌های مختلف است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر نقش ابزار در برنامه‌ریزی برای وزارتخانه‌ای که بیشترین اطلاعات مکانی را تولید می‌کند یادآور شد: اطلاعات مستند تنها در سیستم‌های فرایند محور تولید می‌شود.

امینی آمار را ابزار ابتدایی برنامه‌ریزی و ابزار دوم را نیز مدل‌سازی دانست و افزود: مدل‌سازی به ما نشان می‌دهد از کدام اطلاعات و داده‌ها برای اطلاعات مکانی و زمانی خاص استفاده کنیم.

وی ضمن تاکید بر ضرورت تدوین مدل توسعه خاطر نشان کرد: امکان ندارد یک سازمان منحصر به فرد موجب توسعه شود و نیازمند تولید اطلاعات سازمان‌های اجرایی در طراحی مدل توسعه چند هسته‌ای هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد جامعیت مدل‌های توسعه چند هسته‌ای با تکیه بر اطلاعات مدیریت شده، داده‌های مکانی فراهم شود.

امینی اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی از سال ۹۳ و با توجه به نیاز مبرم به ساماندهی مدیریت و برنامه‌ریزی در دستگاه‌های اجرایی تابعه وزارت راه، اقدام به تصویب مجموعه معماری سازمانی کلان وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۳۹۵ نموده است.

وی با بیان اینکه در این فضا مدیریت چابک، هوشمند و سرویس محور را مبنای کار قرار داده‌ایم به مراحل توسعه فناوری اطلاعات مکانی در وزارت راه و شهرسازی اشاره و تشریح کرد: تعریف جایگاه GIS در معماری سازمانی دلایل شکست پروژه‌های GIS و اجرای پروژه GIS مراحل توسعه فناوری اطلاعات مکانی در وزارت راه و شهرسازی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: برنامه‌ریزی امور وزارتخانه بر بستر سه سامانه هوش تجاری، اطلاعات آماری و کنترل پروژه انجام می‌شود.

امینی همچنین به گردآوری اطلاعات مکانی در سامانه مرکز تبادل اطلاعات مکانی (متا) اشاره کرد و گفت: بایگانی اطلاعات با ۸۰ هزار لایه انجام شده و امیدواریم به ۲۵۰ هزار لایه برسد.

وی سامانه GIS یکپارچه وزارت راه و شهرسازی را اصلی‌ترین عنصر معماری سازمانی کلان وزارت راه و شهرسازی دانست و افزود: این سامانه یک سامانه چند هسته‌ای بوده و امیدواریم تا اواسط سال آینده همه سازمان‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی به آن متصل شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین ذیل چشم‌انداز برای معماری سازمانی وزارت راه و شهرسازی به پنج محور نحوه مدیریت اطلاعات، استفاده از داده‌های مکانی و اطلاعات مستند، راهنمایی مدیران و سرویس محوری و هوشمندسازی وزارتخانه اشاره کرد.

امینی در پایان خاطر نشان کرد: اولین دستگاهی هستیم که سیستم اتوماسیون اداری را به لایه‌های داده‌های مکانی متصل کردیم و تا پایان سال نیز چند فرایند سازمانی از جمله توجیه طرح‌ها و پروژه‌ها در سامانه داده‌های مکانی را پیاده خواهیم کرد.

نمایش موجودیت‌ها