date_range شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۵۱:۲۵ ب.ظ

ساخت‌وساز در بیابان هم مشکل مسکن راحل نکرد

ساخت‌وساز در بیابان هم مشکل مسکن راحل نکرد

آخوندی تاکید کرد: **تخصیص 70 هزار میلیارد تومان برای احیای بافت فرسوده **تنها راهکار رفع بدمسکنی بازآفرینی شهری است **آخوندی نامه استعفایش را منتشر کرد ** نقش چشم‌گیر برنامه بازآفرینی شهری در حوزه اشتغال‌زایی

گروه امورزیربنایی- تفاهمنامه برنامه تولید و اشتغال در حوزه بازآفرینی شهری پایدار با حضور معاون اقتصادی رئیس جموری، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر راه وشهرسازی و رئیس صندوق توسعه ملی تفاهمنامه برنامه تولید و اشتغال در حوزه بازآفرینی شهری پایدار به امضا رسید که یکی از مفاد این تفاهمنامه تجهیز منابع مالی ۶هزار میلیارد تومانی برای پروژه‌های نوسازی بافت فرسوده است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، طبق این تفاهم‌نامه نوسازی ۱۰۰هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده سراسر کشور شروع می‌شود.

با اجرای این پروژه ۳۰۰هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد که ۱۲۰هزار فرصت شغلی مستقیم و ۱۸۰ هزار فرصت شغلی غیر مستقیم برای مردم به وجود می‌آید.

یکی از مفاد این تفاهم‌نامه تجهیز منابع مالی ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی برای اجرای پروژه‌های بازآفرینی شهری است که ۳هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان توسط دولت و ۲هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان توسط نظام بانکی تامین مالی می‌شود. البته آورده‌های بخش خصوصی و نهادهای عمومی هم در این پروژه اضافه خواهد شد.

میزان ارائه تسهیلات برای هر واحد مسکونی در پروژه بازآفرینی شهری در کلانشهرها ۵۰ میلیارد تومان و در سایر شهرها ۵۰ میلیون تومان و درسایر شهرها ۴۰ میلیون تومان است. عدالت در توزیع واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده سراسر کشور در این طرح بسیار حائز اهمیت بوده و تلاش شده عدالت در توزیع واحدهای مسکونی رعایت شود.

بنابراین ۱۰ درصد این واحدها در استان تهران نوسازی می‌شود و استان تهران بیشترین سهم در اشتغالزایی در این پروژه را دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در ادامه از اختصاص ۷۰ هزار میلیارد تومان برای احیای بافت فرسوده ۱۰۰ هزار واحد مسکونی جدید در قانون بودجه امسال خبر داد.

محمد باقر نوبخت با اشاره به امضای تفاهم نامه ساخت و احیای بافت فرسوده ۱۰۰ هزار واحد مسکونی جدید طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه سال جاری گفت: برای عملیاتی شدن این طرح ۶۵ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان اختصاص می یابد.

وی افزود: ۳هزار میلیارد تومان این طرح از ردیف تبصره ۱۸ و نیز ۲۰ درصد اعتبارات طرح های عمرانی که می شود، ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به همراه­­۱۵ هزار میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی، ۳۰ هزار میلیارد تومان از منابع نظام بانکی و ۵ هزار میلیارد تومان از محل تبصره ۱۴ تخصیص داده می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به شرایط تهدید و تحریم اقتصاد ملی کشور گفت: همه انتظار دارند از ظرفیت کشور برای خنثی و کم کردن آثار تحریمی استفاده کنیم که یکی از اقدامات در قالب همین تفاهم نامه به اجرا درمی آید که نمادی از برخورداری کشور از ظرفیت داخلی است.

وی اضافه کرد: مردم توقع دارند نسبت به بافت فرسوده و ایمن سازی آن در سرزمین لرزه خیزشان اقدام اساسی شکل گیرد و این طرح به نوعی بازآفرینی ایمن بخش زندگی مردم است که می تواند تولید و اشتغال را در زنجیره خود به همراه داشته باشد.

نوبخت گفت: علاوه بر این ساخت ۵۰هزار واحد مسکونی در شهرها به عنوان واحدهای مسکونی حمایتی و ۵۰ هزار واحد مسکونی روستایی نیز مدنظر قراردارند که می تواند به موازات اجرای طرح فعلی،­ عملیات اجرایی آن نیز آغاز شود.

وزیر راه و شهرسازی هم با بیان اینکه راهکار ارتقاء کیفیت زندگی مردم و رفع بد مسکنی بازآفرینی شهری است گفت: ساخت مسکن در بیابان نتوانست مشکل مسکن را در کشور حل کند.

عباس آخوندی گفت: کیفیت نازل زندگی شهری و بد مسکنی در ایران چاره‌ای جز بازآفرینی شهری ندارد.

وی ادامه داد: ساخت مسکن در بیابان در قالب مسکن مهر راهکار نیست و تنها راهکار نجات از این شرایط حرکت به سمت بازآفرینی شهری است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نحوه اجرای نوسازی بافت فرسوده تاکید کرد: اینکه بخواهیم تنها به ساخت مسکن اکتفا کنیم، پاک کردن صورت مسئله است، راهکار افزایش توان فنی و مالی ساکنان این بافت‌ها است.

آخوندی گفت: بازگشت به هویت و تمدن ایرانشهری در شهرهای ایران را باید دنبال کنیم و جان‌مایه اصلی بد مسکنی بازآفرینی شهری همین موضوع است.

پایان کار آخوندی!

وزیر راه و شهرسازی روز گذشته نامه استعفای خود که در تاریخ ۱۰ شهریور ماه خطاب به رئیس جمهور نوشته شده است را در کانال تلگرامی اش منتشر کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، آخوندی در این نامه که در تاریخ ۱۰ شهریور ماه خطاب به رئیس جمهور نگاشته شده است، علت استعفای خود را اختلاف نظر در زمینه شیوه بازآفرینی شهری اعلام کرده است.

آخوندی نامه استعفای ۴۸ روز قبل خود را در حالی منتشر کرد که با حضور در سازمان مدیریت و برنامه ریزی تفاهم نامه ای را با این سازمان در زمینه بازآفرینی شهری امضا کرد.

حال و هوای آخوندی در مراسم امضای تفاهم نامه مذکور گویای آن بود که وی شیوه دولت در بازآفرینی شهری(بازسازی بافت های فرسوده) را قبول ندارد و در سخنان کوتاه خود در این برنامه نیز کنایه ای به این اختلاف نظر زد و گفت: من برای حرف زدن اینجا نیامده‌ام بلکه برای کف زدن آمده‌ام!

وی با بیان اینکه امروز (روز گذشته) آخرین روز کاری من است، گفت: در آخرین روز کاری ام خوشحالم می توانم تداوم مدیریت در ایران را ببینم و نسل جوان می تواند آینده مدیریت ایران را در دست بگیرد.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه «همکاری وزارت راه و شهرسازی در پیشبرد برنامه بازآفرینی شهری قابل‌توجه است» افزود: از سر اشتغال‌زایی این طرح نه‌تنها در حوزه عمران بلکه در سایر بخش‌ها نیز قابل‌توجه است.

محمد نهاوندیان ادامه داد: اثر اشتغال‌زایی این طرح نه‌تنها در حوزه عمرانی بلکه در سایر بخش‌ها نیز قابل‌توجه است.

وی با بیان اینکه ایمنی و کرامت انسان از اهداف اصلی این طرح به شمار می‌روند گفت: به‌طور مثال در شهر تهران حدود ۴۰ درصد از مردم در بافت فرسوده زندگی می‌کنند آماری که قطعاً برای ما مسئله‌ای تکان‌دهنده محسوب می‌شود. هرچند درگذشته اقداماتی در این حوزه صورت گرفته است اما امروز شاهد مشکلات فراوانی در این حوزه هستیم که دولت نیز با اهتمام فراوان در جهت رفع آن‌ها حرکت می‌کند.

نهاوندیان با اشاره به دستور رئیس‌جمهوری برای تحویل اراضی دولتی در جهت استفاده  برای برنامه بازآفرینی شهری گفت: در این مسیر رقم‌های قابل‌توجهی در تامین منابع مالی طرح اختصاص داده‌ایم که امید است تا پایان سال جذب شده و چشمه اشتغال‌زایی را برای اقتصاد کشور فراهم کند.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه «محله محوری و مشارکت محوری در این طرح به‌عنوان دو موضوع اصلی در این طرح به شمار می‌روند» گفت: هدف ما از اصلاح بافت فرسوده این نیست که در گوشه‌ای از این مناطق که دارای مشکلات ساختاری فراوانی هستند با تجمیع دو یا سه ساختمان تمامی  موارد را حل کرده و مابقی محله را به حال خود بسپاریم، بلکه هدف اصلی ما آن است تا تمامی محله‌ را با مشارکت مردم، بخش خصوصی  و سایر نهاد‌های عمومی بازآفرینی کرده و مشکلات روبنایی و زیربنایی را در کنار بحث بد مسکنی رفع کنیم.

نهاوندیان در پایان خاطرنشان کرد: گزارش‌های هفتگی این طرح از وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد که در حال حاضر  مطالعات در تمامی استان‌ها و به تفکیک شهر‌ها انجام‌گرفته و با استقبال خوبی از سمت توسعه گران روبرو شده است، البته باید به این موضوع نیز توجه کنیم که تکانه سطح قیمت‌ها در کشور نیز باید در تعدیل امور اجرایی دیده شود و به‌تمامی پیمانکاران اطمینان داده شود که واقعیت شرایط اقتصادی در مسیر اجرا در نظر گرفته‌شده و هدف اصلی طرح فراموش نخواهد شد.

 

 

نمایش موجودیت‌ها