date_range پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۱۳:۳۱ ب.ظ

رضا بردستانی تکلیف مردم را روشن کنید جهانگیری یا حاج رسولی‌ها؟!

رضا بردستانی تکلیف مردم را روشن کنید جهانگیری یا حاج رسولی‌ها؟!
دسته خبری: سیاست|دولت

قاطعانه می‌گوید:«احیای دریاچه ارومیه حتما انجام می‌گیرد و این موضوع نمی‌تواند از دستور دولت‌های ایران حذف یا کنار گذاشته شود، حتی در صورت لزوم؛ میلیاردها دلار اعتبار خارجی برای انتقال آب از خارج کشور اختصاص می‌دهیم.»
بی هیچ تردیدی می‌گوید:«هیچ بحثی در وزارت نیرو در مورد انتقال آب از خارج از کشور به دریاچه ارومیه مطرح نیست.»
این دو عبارت را دو مقام مسئول در دولت حسن روحانی گفته اند؛ عبارت نخست را اسحاق جهانگیری ـ معاون اول حسن روحانی ـ در مورخ 12 فروردین 1397 و عبارت دوم را محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران!
هر دو عبارت در رسانه‌ها‌ موجود است. اواسط فروردین97 اسحاق جهانگیری در بازدید از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه در جمع خبرنگاران گفته بود:«حیاتِ بخش وسیعی از مردم کشورمان به دریاچه ارومیه وابسته است» و ادامه داده بود:«ایران در هیچ شرایطی نمی‌تواند نسبت به دریاچه ارومیه بی‌تفاوت باشد و با اطمینان به مردم منطقه می‌گویم که کمترین دغدغه‌ای در این بخش نداشته باشید، البته مسیر کار دشوار و سخت بوده که مردم باید به دولت کمک کرده و در اجرای طرح‌ها همراه دولت باشند تا دریاچه ارومیه در حد قابل قبول احیا شود.»
معاون اول رئیس‌جمهور به همین اندازه بسنده نمی‌کند و توضیحاتی تکمیل‌کننده می‌دهد و در خصوص اعتبارات دریاچه ارومیه، تصریح کرد: «طبق گزارشات سال گذشته، ۴۵ درصد از اعتبارات به دریاچه ارومیه اختصاص یافته که تقریبا برابر با تخصیص بودجه برای کل طرح‌های عمرانی کشور است. در نظر داریم امسال کم بودن تخصیص اعتبارات سال گذشته را جبران کنیم.»
نکته‌ی کلیدی گفته‌ها‌ی نه چندان دور جهانگیری در این جا است که می‌گوید:«انتقال آب حتی از دریای خزر و خارج از کشور به دریاچه ارومیه از بحث‌های ابتدایی ستاد احیا بود و...
...این موضوع همچنان در دستور کار است و مشاور خارجی نیز برای انجام مطالعات پیش‌بینی شده تا امکان انتقال آب از سایر حوزه‌ها به حوزه‌ی دریاچه ارومیه را بررسی کنند، البته برخی کارشناسان با انتقال آب از حوزه‌ای به حوزه‌ی دیگر مخالف بوده و تاثیر آن را برای احیای دریاچه مهم نمی‌دانند.»
از مجموع سخنان جهانگیری نتیجه می‌گیریم:
الف: احیای دریاچه ارومیه حتما انجام می‌گیرد؛ب: در صورت لزوم؛ میلیاردها دلار اعتبار خارجی برای انتقال آب از خارج کشور اختصاص داده خواهد شد!
ج: حیاتِ بخش وسیعی از مردم کشورمان به دریاچه ارومیه وابسته است؛
د: ایران در هیچ شرایطی نمی‌تواند نسبت به دریاچه ارومیه بی‌تفاوت باشد؛
ه: وقتی ۴۵ درصد از اعتبارات تخصیص‌یافته‌ی دریاچه ارومیه تقریبا برابر با تخصیص بودجه برای کل طرح‌های عمرانی کشور است یعنی اگر برنامه‌های احیای این دریاچه تعطیل شود مترادف با این است که ما بودجه یک سال عمرانی کشور را بر باد داده ایم!
حاج رسولی‌ها چه گفت؟
محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران می‌گوید:«دریاچه ارومیه چهار میلیارد متر مکعب آب نسبت به برنامه‌ریزی مصوب عقب است. بنابراین کلیه بحث‌ها صرفا روی 150 میلیون متر مکعب نیست.»
وی به صراحت می‌گوید:«انتقال آب از خارج برای دریاچه ارومیه در وزارت نیرو و ستاد احیای دریاچه ارومیه مطرح نیست و هیچ صحبتی در این باره وجود ندارد.»
حالا و در مواجهه با دو اظهارنظر صد در صد متناقض! مردمی که قرار بود بابت احیای دریاچه‌ی ارومیه دغدغه‌ای نداشته باشند؛ تکلیف‌شان چیست؟ به حرف‌های جهانگیری دل ببندند و آرام باشند یا حرف‌های حاج‌رسولی‌ها را بپذیرند و با ناامیدی چشم به خشک شدن کامل دریاچه باز نگه دارند؟!
به راستی دریاچه ارومیه برای ایران مهم است یا نه؟! چرا وقتی جهانگیری قول و وعده می‌دهد که حتماً و قطعاً چنین و چنان می‌کنیم، یک مقام مسئول در وزارت نیرو خلاف آن حرف‌ها را با همان اندازه حتمیت و قطعیت بر زبان می‌آورد؟! مقدمات مجلس ختم دریاچه‌ی ارومیه را آماده کنیم یا به فکر و سوروسات جشن باشیم؟ رخ عزا بدوزیم یا عبا و قبای شادمانگی؟ تکلیف مردم را چه کسی روشن می‌کند؛ جهانگیری یا حاج رسولی‌ها؟؟؟
نمایش موجودیت‌ها