date_range یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۰۸:۳۴ ب.ظ

بررسی پرونده برق در گفت‌وگوی آفتاب‌یزد با مسئولین و کارشناسان ادامه این روند یعنی خاموشی کامل در سال آینده!

آفتاب یزد - گروه اقتصادی: سالها از نوستالژی نشستن خانواده دور چراغ توری پس از خاموشی‌های گسترده در دهه‌های شصت و هفتاد شمسی می‌گذرد. مسئولین توانیر در جدیدترین بیانیه خود از توان ۵۸ هزار مگاواتی برای تولید در تابستان سال جاری سخن گفته اند و با توجه به رسیدن مصرف برق به کانال ۵۷ هزار مگاوات، این شرکت از شهروندان خواسته است تا با کاهش مصرف، آنان را در تامین با ثبات برق یاری دهند. مسئولین برق کشور در بخشی از بیانیه خود اعلام کرده‌اند که: «با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و پایداری دما و افزایش استفاده نامتعارف از سیستم‌های سرمایشی و به تبع آن افزایش بار شبکه و نیز عدم رعایت الگوی مصرف توسط برخی مشترکان، ناگزیر به اعمال مدیریت اضطراری بار در شبکه در برخی ساعات هستیم.» هر چند این بیانیه بار مسئولیت خاموشی‌ها را صرفاً بر دوش "فرا رسیدن فصل گرما " و " عدم رعایت الگوی مصرف از سوی برخی شهروندان" انداخته است اما کارشناسان نوک پیکان بسیاری از انتقادات خود را به سوی مسئولین صنعت برق نشانه رفته اند. خاموشی‌ها به صفحات سلبریتی‌ها و اجراهای طنز پردازان نیز راه یافته است. علی کریمی فوتبالیست مشهور از افزایش ساعات خاموشی به ویژه در روزتعطیل گله کرده و برخی نیز با دست به دست کردن عکس پنکه‌هایی که با نفت کار می‌کنند، به کاربران نوید استفاده از آنها در آینده‌ای نزدیک را داده‌اند. داستان شروع خاموشی‌ها ظاهراً به این سادگی‌ها نیست و برخی اعضای سندیکای برق کشور از دو سال پیش نسبت به وقوع آن هشدار داده‌ بودند. برخی شایعات غیر مستند نیز از سوی مقامات به طور کامل تکذیب شده است، از جمله مسئله صادرات آب و برق که وزیر نیرو آن را بی اساس خواند. پرونده خاموشی‌ها را در گفت‌وگو با برخی از مسئولین و کارشناسان مورد بررسی قرار داده‌ایم.

۱۴ میلیارد متر مکعب تبخیر آب
هدایت فهمی معاون وزیر نیرو در برنامه‌ریزی‌های کلان، در اینباره به آفتاب یزد می‌گوید : ذخیره مخازن سدهای ما کاهش پیدا کرده است. ۱۵درصد از تولید برق در کشور از تولید برق آبی بوده است که از نیروگاه‌های برق آبی تامین می‌شود. در حال حاضر که سدهای ما ۵۰ درصد ظرف خود ذخیره دارند، قطعاً از میزان ظرفیت تولید کاسته می‌شود. فهمی در ادامه گفت : نقش برق آبی‌ها به این دلیل پر اهمیت است که در ساعات پیک مصرف، این نیروگاه‌ها می‌توانند خیلی سریع وارد مدار شوند و بر عکس نیروگاه‌های بخار لازم نیست که چند ساعت طول بکشد تا بتوانند وارد مدار شوند. وی افزود بیش از ۱۱ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی کشور است که با توجه به خشک سالی، ظرفیت ما در زمینه تولید برق آبی تقریباً نصف می‌شود، همچنین شبکه تهران نیز از شبکه سراسری برق جدا نیست، برق یک شبکه عمومی سراسری است و زمانی که مصرف از یک حدی بالاتر می‌رود، شبکه برق به اصطلاح دچار فروپاشی می‌شود. در اصل علاوه بر تاثیر کاهش آب پشت سدها، میزان تبخیر آب نیز در کاهش تولید برق تاثیر گذار بوده است. به ازای هر یک درجه افزایش دما، ما چیزی در حدود ۱۴ میلیارد متر مکعب آب را به وسیله تبخیر از دست می‌دهیم. این افزایش دما طبیعتاً استفاده از سیستم‌های خنک کننده را افزایش خواهد داد. فهمی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال افزایش خاموشی‌ها در سالهای پیش رو گفت : اگر سال دیگر ما همین روند خشک سالی را داشته باشیم، قطعاً با مشکل مواجه خواهیم شد و این مسئله تاثیر مستقیمی بر میزان تولید برق خواهد داشت و اگر نتوانیم مدیریت آب و مدیریت برق را انجام دهیم طبیعی است که مشکل تشدید خواهد شد. مدیریت بهینه، مصرف را کاهش می‌دهد و مردم را ترغیب می‌کند که با کاهش مصرف کمک نمایند تا وضعیت بحرانی پشت سر گذارده شود.

انباشت بدهی به بخش خصوصی
نصرالله سعیدی تولید کننده بخش خصوصی در صنعت برق به آفتاب یزد می‌گوید : مسئولین صنفی صنعت برق از مدتها پیش در رابطه با احتمال پیش آمد این خاموشی‌ها هشدار داده بودند. همانگونه که رئیس سندیکا اعلام کرد، اگر به همین روال ادامه دهیم، ممکن است تابستان سال آینده با خاموشی کامل مواجه شویم. وی در ادامه افزود : بخش مهمی از برق کشور توسط نیروگاه‌های متعلق به بخش خصوصی و نیمه دولتی تامین می‌شود و این بخش نیز مانند هر صنعت و کسب و کار دیگری اگر نتواند طلب‌های خود را تادیه نماید، قاعدتاً به مشکل جدی برمی‌خورد. وزارت نیرو قریب ۲۵هزار میلیارد تومان به بخش خصوصی بدهکار است و کل صنعت برق نیز قریب ۳۰ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران و بانک‌ها بدهی دارد و چگونه می‌توان از این بخش‌ها انتظار داشت که بدون دریافت طلب خود به حیات ادامه دهند. متاسفانه علیرغم وضعیت سخت فعلی تولید برق مشاهده می‌شود که در بودجه عمرانی نیز هر ساله سهم صنعت برق کاهش می‌یابد. همچنین با توجه به ممنوعیت صادرات برق به دلیل نیاز داخلی، این بخش با فشار مضاعفی نیز از این ناحیه رو به رو شده است. ما در این صنعت با کاهش ۱۰ هزار نفری نیروی کار مواجه بوده ایم که چنین مسئله ای با توجه به سالها سرمایه گذاری و تربیت این نیروها عمیقاً جای تاسف دارد. وی در ادامه گفت : وزارت نیرو باید در اطلاع رسانی‌های شفاف بگوید که چند درصد از وضعیت فعلی ناشی از عدم مدیریت مالی و بدهی‌ها و چند درصد ناشی از بحث کاهش ذخایر سدها و یا استهلاک شبکه توزیع نیروست. نباید تمام گناه را به گردن مردم انداخت، هر چند مسئولین فعلی نیز میراث دار مشکلی چندین و چند ساله هستند و حل چنین مشکلاتی تنها در اختیار مسئولین وزارت خانه مربوطه نیست و کمک سایر وزارت خانه‌ها و حتی دیگر قوا به ویژه قوه محترم مقننه را می‌طلبد. توجه و اهتمام نمایندگان به صنعت برق که موتور محرک و پیش نیاز شکل گیری تمام صنایع است، اهمیت بسیار ویژه ای دارد. برخی اوقات صحبت از ۳۰۰۰ مگاوات و بیشتر هدر رفت برق به دلیل فرسودگی خطوط انتقال و تجیهزات شبکه می‌رود که اصلاح طراحی‌ها در شبکه انتقال و توزیع و تعویض قطعات فرسوده می‌تواند مشکل خاموشی را بالکل رفع نماید. این سخنان البته توسط مقامات توانیر نیز پیش از شروع خاموشی‌ها تایید شده است ، هر چند آنها اکنون تنها از مصرف بالای شهروندان سخن می‌گویند. پیش از این خوش خلق،مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران با هشدار نسبت به فرسودگی شبکه برق تهران، اعلام کرد: عمر تاسیسات شبکه‌ توزیع برق تهران به بیش از ۳۰ سال رسیده است. وی یکی از مهمترین مشکلات شبکه برق تهران را قدیمی بودن شبکه اعلام کرد و گفت: که این فرسودگی موجب نگرانی شده است. وی افزود :۶۴ پروژه اولویت‌دار در این زمینه تعریف شده که برای پیشبرد این پروژه‌ها نیاز به ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار است.

به صدور بیانیه اکتفا نکنید
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نیز در اینباره به آفتاب یزد گفت : انتظارات از وزارت نیرو این است که تنها به صدور بیانیه اکتفا نکند و اقداماتی عملی انجام دهد ، متاسفانه قبوض صادر شده برای برق مصرفی شهروندان و این خاموشی‌ها اصلاً هم خوانی ندارد و اصولاً عموم شهروندان در پرداخت قبوض خود اهتمام دارند و بدیهی است که انتظار داشته باشند تا شاهد خاموشی نباشند و اگر خاموشی هم در کار است باید مخصوص مشترکان پر مصرف باشد. وی در ادامه افزود : این خاموشی‌ها آثار و تبعات روانی و اجتماعی دارد و باید به این مسائل نیز توجه کرد و خسارت‌های این گونه خاموشی‌ها را به ویژه در حوزه‌های مربوط به کسب و کار و اصناف در نظر گرفت. بهینه سازی و توجه به سیستم برق هوشمند می‌تواند راهکاری مثمر ثمر در این زمینه باشد، توجه داشته باشید که ممکن است مثلاً کارخانه ای که تولیدش تکیه زیادی به برق دارد در تابستان خسارت زیادی ببیند و دولت موظف است این گونه خسارت‌ها را که تولید کننده در آن نقشی نداشته است جبران نماید. این نماینده در ادامه افزود: انتظار ما از وزارت نیرو بسیار بیشتر است و متاسفانه اگر وضعیت بدین منوال باشد ممکن است خاموشی‌ها تا آخر تابستان ادامه یابد.

خسارت قطعی برق در حوزه صنعت
نانوایی که به دلیل قطعی برق خمیر نانش خراب شده است و در اینباره نسبت به عملکرد شرکت برق گله‌مند است تنها آسیب دیده گان قطعی برق نیستند. صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران می‌گوید : در اوایلی که وزارت نیرو تصمیم به خاموشی‌ها برای مدیریت شبکه برق کشور گرفت، بسیاری از صنایع کشور آسیب دیدند و حتی مواد اولیه برخی شرکتهای دارویی نیز به دلیل قطعی بی برنامه برق و تاخیر در وصل مجدد و راه اندازی دستگاه‌ها، فاسد شدند. اما اکنون از زمان اعلام برنامه زمان‌بندی، این آسیبها کمتر شده است. صادقی از قطعی برق در شهرک صنعتی عباس آباد خبر داد و گفت: فقط در این شهرک صنعتی به دلیل اینکه ظرفیت شبکه برق متناسب با نیاز نبوده است، قطعی‌های مکرر برق داریم که با تدابیری که لحاظ شده آن مشکل هم در حال رفع شدن است.

بدهی وزارت نیرو مانع ترخیص تجهیزات
علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید نیز در واکنش به خاموشی‌های اخیر می‌گوید : بخشی از قطعی برق به عدم ترخیص فیدرها و تجهیزات پستهای برق و ترانس‌ها از گمرکات بدلیل عدم توان وزارت نیرو در پرداخت حقوق گمرکی مربوط می‌شود. گمرک نیز از حقوق و عوارض گمرکی نمی‌تواند صرفنظر کند. وی معتقد است که وزارت نیرو بیش از بیست هزار میلیارد تومان به پیمانکاران مختلف بدهی دارد.
نمایش موجودیت‌ها