date_range چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۰۴:۰۸ ب.ظ

آفتاب اقتصادی صحت و سقم شایعه اخیر را بررسی می‌کند سیف رفتنی شد؟

آفتاب اقتصادی- الهام علائی: روز گذشته بسیاری از خبرگزاری‌ها با استناد به سخنان یک خبرنگار، شایعه استعفای ولی‌الله سیف؛ رئیس‌کل بانک مرکزی را منتشر کردند. این خبرنگار نزدیک به دولت در متنی از استعفای ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی خبر داد و نوشت: «دولت استعفای سیف را پذیرفته و در حال رایزنی برای انتخاب جایگزین او است.» در همین ارتباط، یک منبع آگاه نیز با تایید خبر استعفای سیف گفته است: «همچنان استعفای رئیس کل بانک مرکزی مورد بررسی نهایی قرار نگرفته است. دولتی‌ها تا پایان بهار از سیف خواسته‌اند بر کرسی ریاست بانک مرکزی تکیه بزند تا جانشین او انتخاب شود.»

نمایندگان خواستار استعفای سیف شدند
این در حالی است که پیرو مشکلات موجود در سیستم بانکی و بازار ارز که طی ماه‌های اخیر در اقتصاد کشورمان ملموس بود، بحث استعفای سیف چندین بار مطرح شده بود. هرچند این بحث قبلا به دلیل چالش موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز نیز مطرح شده بود اما در سال جاری چندین بار قوت گرفت. در اواخر فروردین ماه امسال، در جلسه علنی مجلس درباره بحران ارزی، برخی نمایندگان خواستار استعفای سیف شدند. این نمایندگان معتقد بودند که عملکرد سیف باعث نابسامانی در بازار ارز شده و او دیگر نباید سخن بگوید. این نمایندگان در اعتراض به افزایش بی‌رویه قیمت دلار و نابسامانی بازار ارز جلو تریبون تجمع کرده و با شعارهای "استعفا، استعفا" مانع صحبت‌های سیف در صحن علنی مجلس شدند.
این در حالی بود که ولی‌الله سیف یک روز پس از این ماجرا گفت که بنا به درخواست نمایندگان استعفا نمی‎دهد. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه استعفا بنا به درخواست یک نماینده، نمی‌تواند عملی شود، ادامه داد: «تصمیم‌گیری برای صدور حکم (انتصابم در این مسئولیت) یک مسیری داشت، طبیعتا خاتمه کار من هم در مسیر خاص خودش خواهد بود. امیدوارم در چند صباحی که مسئولیت دارم، بتوانم مسئولیتم را خوب انجام دهم. البته تعداد نمایندگان معترض بسیار‌اندک بود، قاطبه مجلس اشخاصی فرهیخته و تابع اصول و ضوابط و قانون هستند. ما باید براساس قانون بتوانیم با هم در مسالمت کامل صحبت کنیم.»

شرط سیف برای استعفا از ریاست بانک مرکزی
چند روز بعد، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، خواستار برکناری ولی‌الله سیف شد و اعلام کرد: «اگر فردی توان اداره بانک مرکزی را ندارد، کنار برود.» رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به اظهارنظر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر تغییر وی از سوی رئیس‌جمهور گفت: «شخصاً از پیشنهاد آقای پورابراهیمی استقبال می‌کنم و از اینکه جناب آقای رئیس جمهور، فرد شایسته‌ای را برای اداره بانک مرکزی انتخاب و منصوب کنند، شخصاً استقبال می‌کنم؛ البته این حق طبیعی و اختیار قانونی ایشان است، اما از وی سوال می‌کنم شما که اقتصاد خوانده و کارشناس اقتصادی هستید، آیا معنا و مفهوم استقلال بانک مرکزی با این گونه اظهارنظرها و درخواست‌ها سازگار است؟»
رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: «نه تنها رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و سایر نمایندگان، بلکه هر شهروندی حق اظهارنظر درخصوص عملکرد و جابه‌جایی یک مسئول کشور را دارد، اما این رئیس دولت است که با ارزیابی عملکرد همکارانش، نسبت به تداوم یا عدم ادامه همکاری تصمیم گیری می‌کند. مدیریت حوزه پولی کشور در پنج سال گذشته کار آسانی نبوده، با این وجود و در شرایط دشوار داخلی و بین‌المللی و البته با حمایت دولت و شخص رئیس جمهور، دستاوردهای بزرگی در حوزه اقتصادی همچون تک رقمی شدن تورم پس از ۲۶ سال، ساماندهی موسسات غیرمجاز اقتصادی، رشد اقتصادی مثبت و در نتیجه ثبات و آرامش اقتصادی حاصل شده است.»

گزینه‌های جانشینی سیف
در همین حال پس از طرح استعفا، گمانه‌زنی‌هایی درخصوص جانشین سیف نیز مطرح شد. در این راستا، برخی به حضور چهره‌هایی مانند سید عباس عراقچی، نهاوندیان، اسلامی بیدگلی و شاپور محمدی در مسند ریاست ساختمان میرداماد اشاره کردند. این زمزمه‌ها به دلیل عدم حضور ولی الله سیف در نمایشگاه‌های بیمه و بانک مطرح شد.
اما اکنون با توجه به انتقادات اخیر به مشکلات بازار ارز از سوی مردم و فعالان اقتصادی، این احتمال بیش از پیش قوت گرفته است. آفتاب‌اقتصادی صحت و سقم مسئله برکناری سیف را از تنی چند از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیگیری کرد.

اگر سیف استعفا می‌داد، محبوب می‌شد
شهاب نادری، نماینده پاوه و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این راستا به آفتاب اقتصادی گفت: «اگر آقای سیف چنین اقدامی را انجام می‌داد، منجر به محبوبیت ایشان می‌شد. عدم این اقدام منجر به شرایط نامناسب مالی در کشور شده است. اما اکنون من در جریان استعفای آقای سیف نیستم.»
عامر کعبی، دیگر عضو کمیسیون اقتصادی نیز در این پیوند اظهار داشت: «من خبر استعفای آقای سیف را نشنیده ام.»

نمی توان موثق بودن خبر را تایید کرد
همچنین احمد انارکی محمدی، نماینده مردم رفسنجان و از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به شایعه استعفای سیف به آفتاب اقتصادی گفت: «من هم این خبر را شنیده ام اما فکر نمی‌کنم صحت داشته باشد. این مسئله را از دکتر پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی نیز پیگیری کردم که ایشان هم معتقدند، استعفای سیف در حد یک شایعه است. ما نیز این شایعه را مدتهاست که شنیده ایم اما ظاهرا با اظهارات آقای امویی قوت گرفته است.»
انارکی محمدی ادامه داد: «ما در روز جاری با آقای سیف جلسه داشتیم و پیرامون وضعیت بازار ارز صحبت‌هایی مطرح شد اما درباره استعفا سخنی در میان نبود. این شایعه اخیرا به دلیل التهابات موجود در بازار ارز مطرح شده است. قبلا نیز این مسئله به دلیل مشکل موسسات مالی و اعتباری مطرح بود اما اینکه بتوان گفت خبر استعفای دکتر سیف موثق است، خیر نمی‌توان چنین گفت.»

اختیار در دست دولت است نه بانک مرکزی
نماینده رفسنجان در مجلس شورای اسلامی درباره این پرسش که آیا استعفای سیف و انتصاب شخص دیگری به سمت ریاست بانک مرکزی در وضعیت کنونی مفید خواهد بود؟ گفت: «تغییراتی که موجب تزریق یک نگرش جدید شود همیشه مفید خواهد بود اما باید پذیرفت که در حال حاضر بانک مرکزی استقلال ندارد. در صورتی که بانک مرکزی مستقل باشد، می‌توان گفت که همه امور مربوطه در دستان بانک مرکزی است و بنابراین رئیس کل این بانک باید پاسخگو باشد. این در حالی است که در شرایط فعلی عملا همه اختیار در دست دولت است و در نتیجه، با تعویض سیف هم نمی‌توان کاری از پیش برد.»

نه تایید، نه تکذیب
با وجود قوت گرفتن شایعه استعفای سیف، ظاهرا بانک مرکزی هیچ واکنشی به این مسئله نشان نداده است.
غلامرضا کاظمی دینان، مشاور رئیس کل بانک مرکزی نیز در ارتباط با خبر استعفای سیف به آفتاب اقتصادی گفت: «من هم این خبر را در شبکه‌های اجتماعی خوانده‌ام.» کاظمی دینان این خبر را نه تایید کرد و نه تکذیب.
در این راستا، یکی از اعضای روابط عمومی بانک مرکزی نیز به خبرنگار ما گفت: «تا به این لحظه خبری تحت عنوان استعفای دکتر سیف به ما اعلام نشده و حکم ایشان تا شهریورماه سال جاری اعتبار دارد.»
اکنون با در نظر گرفتن اینکه نمی‌توان به طور قطع در مورد شایعه استعفای سیف اظهار نظر کرد، باید در انتظار خبرهای موثق بود.
اما نتیجه هر چه که باشد،‌ ریاست ساختمان میرداماد باید پاسخگوی انتقادات منطقی که به مهم‌ترین سیاستگذار پولی کشور مطرح است، باشد. حتی در صورتی که در راستای موفقیت در نیل به اهداف اقتصادی نیاز به استقلال بانک مرکزی احساس می‌شود، این مسئله باید صراحتا توسط مسئولان تراز اول این بانک و به ویژه توسط رئیس کل بانک مرکزی
مطرح شود.
نمایش موجودیت‌ها