date_range جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۳۰:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

برخی از سفرها عواید علمی ندارند

برخی از سفرها عواید علمی ندارند
دسته خبری: سیاست|تحصیل

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعتقاد به اینکه حضور اساتید و نخبگان در کنفرانس‌های علمی بین‌المللی می‌تواند خاصیت ضد تحریم داشته باشد، گفت: نمی‌توان بر روی درآمد دانشگاه‌ها برای حل مشکل ارز علمی حساب بازر کرد.

قانون - عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعتقاد به اینکه حضور اساتید و نخبگان در کنفرانس‌های علمی بین‌المللی می‌تواند خاصیت ضد تحریم داشته باشد، گفت: نمی‌توان برروی درآمد دانشگاه‌ها برای حل مشکل ارز علمی حساب بازر کرد.

به گزارش قانون به نقل از خانه ملت،محمود صادقی  با اشاره به اعتراض روئسای برخی از دانشگاه‌ها به عدم تخصیص ارز دولتی به سفرهای علمی برون‌مرزی اساتید و نخبگان به‌منظور شرکت در کنفرانس‌های علمی، گفت: اگرچه این موضوع به جد در کمیسیون آموزش پیگیری نشده است اما نمایندگان به صورت فردی به آن ورود کرده‌اند اما معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از محدودیت‌ در تامین منابع لازم سخن می‌گوید.

قطع تبادل علمی بر دانشگاه‌ها و سطح علمی کشور تاثیر منفی می‌گذارد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای  اسلامی، ادامه داد: اگرچه دولت حضور اساتید و نخبگان را در اولویت تخصیص ارز دولتی قرار نداده و باید مایحتاج و محصولات مهم و ضروری زندگی مردم را در اولویت قرار داد اما قطع تبادل علمی بر دانشگاه‌ها و سطح علمی کشور تاثیر منفی می‌گذارد.

حضور اساتید و نخبگان در کنفرانس‌های علمی بین‌المللی خاصیت ضدتحریم دارد

وی با بیان اینکه حضور اساتید، نخبگان و دانشجویان برتر در کنفرانس‌های  علمی بین‌المللی می‌تواند خاصیت ضدتحریم نیز داشته باشد لذا نباید به آن جایگاه پائینی در اولویت‌بندی تخصیص ارز دولتی دارد، افزود: شخصا با توجه به دریافت نامه جمعی از دانشجویان دکترا این موضوع را پیگیری می‌کنم.

تنگناهای مالی وزارت علوم برکسی پوشیده نیست

صادقی با تاکید بر اینکه تنگناهای مالی وزارت علوم برکسی پوشیده نیست، اضافه کرد: این مهم باید در سطح هیات دولت مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

نمی‌توان برروی درآمد دانشگاه‌ها برای حل مشکل ارز علمی حساب بازر کرد

وی با اعتقاد به اینکه نمی‌توان بر روی درآمد دانشگاه‌ها برای حل این مشکل حساب بازر کرد چراکه درآمد قابل‌توجه‌ای برای اختصاص به این این امر ندارند، اظهار کرد: بسیاری از دانشگاه‌ها حتی در انتشارات نشریات دانشجویی، اداره پایگاه‌های اطلاعاتی و... نیز با مشکل رو به رو هستند بنابراین آن‍‌ها ارتباطی با صنعت نداشته و درآمدی از این طریق کسب نمی‌کنند.  

صادقی با یادآوری اینکه براساس قانون باید تسهیلات و خدمات مشخصی به تمامی دانشجویان و اعضاء هیات علمی برای شرکت در کنفرانس‌های علمی خارج از کشور تعلق می‌گیرد، بیان کرد: اگر اساتید و دانشمندان کشور بتوانند با ارتباطات علمی و حضور در کنفرانس‌های علمی بین‌المللی، بخش عظیمی از مشکلات کشور را حل کنند، می‌توان همانند دارو برای سفرهای آن‌ها نیز ارز اختصاص داد، بنابراین باید تلاش‌ها دراین خصوص بیش از پیش صورت گیرد.

برخی از سفرها عواید علمی ندارند/ حمایت‌ها گزینشی باشند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین افزود: با این اوصاف بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از سفرهای علمی اساتید و دانشجویان به کشورهای خارجی و حضور در کنفرانس‌های علمی بین‌المللی ضرورت ندارد چراکه از این سفرها عوائد علمی حاصل نمی‌شود لذا باید حمایت‌ها گزینشی باشند.

 
نمایش موجودیت‌ها