date_range پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۵۳:۰۰ ب.ظ

افزایش یکسان بهای برق مشترکان پرمصرف و کم‌مصرف

افزایش یکسان بهای برق مشترکان پرمصرف و کم‌مصرف
منبع خبر: اقتصاد آنلاین
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

سخنگوی شرکت توانیر گفت: افزایش بهای برق مصرفی برای مشترکان کم‌مصرف و پرمصرف یکی است در حالی که شیوه درست آن افزایش بیشتر قیمت برق برای پرمصرف‌ها است.

به گزارش اقتصادآنلاین ، محمود رضا حقی فام در گفتگو با رادیو اقتصاد با اشاره به اینکه دریافت هزینه برق مصرفی بصورت پله کانی است افزود: مشترکان کم مصرف هزینه کمتر و مشترکان پرمصرف هزینه بیشتری پرداخت می کنند اما افزایش 10 درصدی قیمت برق برای همه اعمال می شود درحالی که باید پرمصرفها افزایش بیشتری داشته باشند و برای کم مصرف ها افزایش قیمت اعمال نشود اما این سیاست گذاری ارگانهای دیگری است که ماباید آن را انجام دهیم.
وی اقتصاد موجود صنعت برق را ناقص و مشکل ساز دانست و گفت: هزینه تمام شده هرکیلو وات ساعت برق 100 تومان است درحالی که هزینه دریافتی از مشترکان 66 تومان است این تفاوت قیمت مانع از سرمایه گذاری جدید در این صنعت می شود.
سخنگوی شرکت توانیر با اشاره به دو وظیفه تعیین شده برای سازمانهای دولتی ادامه داد: سازمانهای دولتی موظف به کاهش سالانه 10 درصد مصرف برق هستند که درصورت عملیاتی نشدن آن تصمیم مناسب اتخاذ می شود و وظیفه دوم تامین 20 درصد از کل مصرف هرسازمان از پنل های خورشیدی است که درصورت تحقق نیافتن ، قیمت آن 20 درصد برق بصورت آزاد محاسبه خواهد شد.
حقی فام با بیان اینکه این دستورالعمل درحال ارسال به سازمانهاست گفت: رعایت الگوی مصرف از بخش دولتی شروع شده است و باید برای همه مشترکان برق اعمال شود.
وی متعال نبودن قیمت برق و هزینه تمام شده را مانع از سرمایه گذاری جدید و احداث نیروگاه های جدید دانست و افزود: به دلیل گرمای ایجاد شده واردات برق از کشورهای همسایه در زمان پیک تقریبا درحال قطع شدن است از سوی به دلیل کم آبی امکان استفاده از نیروگاه های برق آبی در کشور وجود ندارد بنابراین مدیریت مصرف بسیار ضروری است .
سخنگوی شرکت توانیر با بیان اینکه 20 هزار مگاوات از برق مصرفی کشور متعلق به بخش سرمایه شی است ادامه داد: با اهمیت به موضوع سرمایه گذاری و مدیریت مصرف بصورت همزمان می توان از این شرایط گذر کرد.

نمایش موجودیت‌ها