date_range چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۲۸:۰۰ ب.ظ

نقش تاثیرگذار موسسه نور در رفع کمبودهای سیستم پولی بانکی

نقش تاثیرگذار موسسه نور در رفع کمبودهای سیستم پولی بانکی
منبع خبر: اقتصاد آنلاین
دسته خبری: اقتصاد|بورس

یک اقتصاددان گفت: فعالیت موسسات مالی و اعتباری می‌تواند کمبودهای سیستم بانکی را جبران کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، فرهاد روحانی نیا اقتصاددان و استاد دانشگاه در مورد فعالیت موسسات مالی در چرخه اقتصاد و بانکداری ایران گفت: قبل از بروز مشکلات برای برخی موسسات مالی، شاهد بودیم که موسسات مالی به عنوان بازوی بانک ها به کمک سیستم مالی کشور آمده و در حوزه هایی که کمبودهایی وجود داشت این موسسات ورود کرده و ضعف بانک ها را پوشش می دادند.

وی ادامه داد: در زمان هایی که اخذ تسهیلات برای مردم در بانک ها سخت شده بود، موسسات مالی توانستند با واگذاری پول های سپرده گذاری شده گره از مشکلات مردم بگشایند.

به گفته این اقتصاددان، متاسفانه عده‌ای از این فضا سواستفاده کرده و دست به سودجویی زده و چهره موسسات مالی را مخدوش و برای سیستم پولی و بانکی کشور مشکلاتی را ایجاد کردند.

روحانی نیا به موضوع ساماندهی موسسات مالی و اعتباری اشاره کرد و گفت: اگرچه اعلام اسامی موسسات مجاز با تاخیر انجام شد و همین امر باعث بدبینی مردم شد، اما باید گفت که فعالیت این موسسات باید همچنان ادامه پیدا کند. موسسات مالی و اعتباری که زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می کنند حسابرسی شده و هیچ تخلف مالی در آنها صورت نمی گیرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید حساب موسسات مالی مجاز از غیرمجازها جدا تلقی شود، تاکید کرد: نباید همه را به یک چشم دید. در حال حاضر موسسات مالی مجازی در حال فعالیت هستند که تراز مالی مثبت داشته و نحوه سپرده گذاری و ارائه تسهیلات آنها کاملا شفاف است.

بر این اساس موسسه نور به عنوان یک نهاد مالی غیر بانکی، به فعالیت طبق آیین‌نامه مقررات تاسیس و نحوه فعالیت موسسات مالی و اعتباری به جذب انواع سپرده‌های مجاز بانکی و استفاده از سایر ابزارهای مالی به تجهیز منابع مبادرت کرده است.

موسسه نور این منابع را به اعطای تسهیلات اعتباری اختصاص داده یا به هر نحو دیگری بنا به تشخیص بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب قانون، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی عملیات بانکی بدون ربا واسط بین عرضه کنندگان و متقاضیان منابع مالی شده است. با توجه به اینکه حمایت از فعالیت‌های مولد اقتصادی منجر به رشد و توسعه اقتصادی، حمایت از تولید منجر به ایجاد اشتغال و برقراری عدالت اجتماعی، حمایت از تولید مبتنی بر مزیت‌های رقابتی و نیز حمایت از تولید با کارکرد تسهیل کنندگی، از جمله راهبردهای اصلی موسسه اعتباری نور است، در نظر است تا حضور اثربخش این موسسه در تامین مالی پروژه های تولیدی تعمیق شود.

همچنین روحانی نیا با اطمینان دادن به مردم در مورد فعالیت موسسات مالی و اعتباری مجاز، افزود: تمامی هموطنان بدانند فعالیت موسسات مجاز اعلام شده زیر نظر بانک مرکزی است و سپرده گذاری در آنها بدون مشکل است. مردم می توانند بدون دغدغه در این موسسات مالی سرمایه گذاری کنند.

به گفته این اقتصاددان، نبود موسسات مالی می تواند خلاهایی را در حوزه موسسات مالی و بانکی ایجاد کرده و مردم را با مشکل مواجه کند. مسئولان باید از این ظرفیت در راه درست همراه با نظارت مستمر استفاده کنند.

نمایش موجودیت‌ها