date_range سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۰۱:۰۰ ق.ظ

مرکل: قتل خاشقچی وحشیانه بود

مرکل: قتل خاشقچی وحشیانه بود

صدراعظم آلمان قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سیاست‌های آل‌سعود را «وحشیانه» توصیف و بر عدم صادرات سلاح به عربستان سعودی تا روشن شدن نتایج تحقیقات مربوط به پرونده خاشقچی تاکید کرد.

،«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان دوشنبه‌شب در سخنانی اعلام کرد که کشته شدن خاشقچی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول اقدامی «وحشیانه» بود.

به گزارش رویترز، مرکل افزود: تا کشف حقایق مربوط به پرونده خاشقچی، سلاحی به عربستان سعودی صادر نخواهد شد.

روزنامه نیویورک تایمز در ابتدای بحران قاشقچی گفته بود که  «روزنامه‌نگار منتقد سعودی در داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته و جسد تکه تکه شده است». 

سخنگوی رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه در سخنانی تصریح کرد که کشف حقایق مربوط به پرونده خاشقچی مسئولیت بزرگی را متوجه مسئولان سعودی می‌کند.

«ابراهیم کالین» سخنگوی رجب طیب اردوغان گفته بود که هیچ چیزی در خصوص پرونده قتل جمال خاشقچی پنهان نمی‌ماند. 

خاشقچی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولی‌عهد عربستان سعودی، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.

بعد از نزدیک به سه هفته از ورودِ بی بازگشت این روزنامه‌نگار سعودی به داخل کنسولگری ریاض در استانبول، مقامات این کشور با انتشار بیانیه‌ای اعتراف کردند که خاشقچی در پی درگیری داخل این ساختمان کشته شده است. این در حالی است که در تمام این مدت سعودی‌ها نه تنها منکر مرگ وی می‌شدند بلکه اصرار می‌کردند خاشقچی از کنسولگری خارج شده است.

در بیانیه دیوان سلطنتی سعودی ادعا شده که خاشقچی بعد از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول، با عده‌ای که قصد «ترغیب کردن» وی برای «بازگشت» به ریاض را داشتند، درگیر شده و نهایتا در پی یک «اشتباه» مرده است.

نمایش موجودیت‌ها