date_range چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۰۱:۰۰ ب.ظ
تعداد 4 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

احتمال ارتباط با پرونده «خاشقجی» عربستان 100 میلیون دلار به آمریکا پول داد

احتمال ارتباط با پرونده «خاشقجی» عربستان 100 میلیون دلار به آمریکا پول داد

روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده عربستان سعودی احتمالا برای رفع‌ورجوع پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود 100 میلیون دلار پول به آمریکا داده است.

،یک روزنامه آمریکایی روز سه‌شنبه گزارش داده عربستان سعودی در تابستان سال جاری به دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پیشنهاد 100 میلیون دلار کمک با هدف ادعایی «باثبات‌کردن مناطق آزادشده از سیطره داعش» داده بود، اما این پول در برهه‌ای حساس و مشکوک به حساب طرف‌های آمریکایی نشسته است.


نیویورک‌تایمز گزارش داده این پول روز سه‌شنبه، همزمان با ورود «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا وارد حساب طرف‌های آمریکایی شد. پامپئو برای گفت‌وگو درباره پرونده ناپدید شدن و قتل احتمالی «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود به ریاض سفر کرده بود.

دریافت این پول امتیازی مثبت برای «دونالد ترامپ» به‌شمار می‌رود. او در ماه‌های گذشته به‌طور مشخص چند بار نام عربستان سعودی را بر سر زبان آورده و از این رژیم خواسته پول بیشتری برای تامین اهداف برون‌مرزی‌اش هزینه کند.

موضوعی که از سوی دیگر باعث ایجاد تحیر میان عده زیادی شده زمان‌بندی پرداخت این پول است. نیویورک‌تایمز نوشته این موضوع حتی برای دریافت‌کنندگان این مبالغ پول هم مایه شگفتی شده است.

یک مقام آمریکایی دخیل در سیاست‌های این کشور در سوریه که نخواست نامش فاش شود گفت: «زمان‌بندی پرداخت این پول تصادفی نیست». وی پرداخت این پول در روز سه‌شنبه را تایید کرد.

ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی، جمال خاشقجی عربستان سعودی و «محمد بن سلمان»، حاکم مستبد این کشور را با بحرانی در عرصه بین‌المللی مواجه کرده است. او از سه‌شنبه دو هفته پیش وارد ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول شد و از آن زمان به بعد رؤیت نشده است.

مقام‌های ترکیه‌ای گفته‌اند خاشقجی به‌قتل رسیده است. رسانه‌های آمریکایی از جمله سی‌ان‌ان و نیویورک‌تایمز گزارش داده‌اند بدن وی بعد از قتل تکه تکه شده است.

رژیم سعودی این روایت‌ها درباره قتل خاشقجی را رد کرده و مدعی شده آسیبی به وی نرسانده است. ریاض، علی‌رغم این تا کنون هیچ سند موثقی برای تایید ادعاهایش فراهم نکرده است.

ترامپ ابتدا گفت در صورتی که ثابت شود عربستان سعودی خاشقجی را به‌قتل رسانده، تنبیه جدی علیه این کشور در راه خواهد بود، اما او روز دوشنبه بعد از گفت‌وگو با ملک سلمان، پادشاه سعودی گفت که احتمال دارد «عوامل خودسر» خاشقجی را به‌قتل رسانده باشند.

منبع: تسنیم
 
 
نمایش موجودیت‌ها