واکنش آملی لاریجانی به تحریم وی از سوی آمریکا

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تحریم خود از سوی آمریکا تاکید کرد: از نظر شخصی این امر را افتخاری برای خود می‌دانم و معتقدم که این اقدام دلیل بر صحت مسیر و راهی است که در پیش گرفته‌ایم لذا از این جهت اقدام آمریکا هیچ اهمیتی ندارد.

،آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت مجدد جان باختن تعدادی از دریانوردان کشورمان در جریان حادثه تصادف نفت کش سانچی در آب‌های چین، تلاش این دریانوردان برای اعتلای کشور را جهادگونه توصیف کرد و گفت: این حادثه واقعاً مصیبت بسیار بزرگی بود که علاوه بر خانواده‌های این عزیزان، کل کشور را عزادار کرد. این جان باختگان، فرزندان ایران بودند که در جریان خدمت به کشور گرفتار این حادثه غم بار شدند.


تلاش دریانوردان بویژه در شرایط خاص اقتصادی، جهادگونه بوده است

رئیس قوه قضاییه با اشاره به آیه شریفه «و بشر الصابرین الذین اذا اصابتهم مصیبه قالوا انا لله و انا الیه راجعون»، صبر بر این مصیبت را مورد بشارت الهی دانست و افزود: مجدداً به خانواده این عزیزان تسلیت می‌گویم و برای جان باختگان این حادثه از درگاه خداوند متعال درجات عالی را مسئلت می‌کنم.

آیت الله آملی لاریجانی اضافه کرد: همه ما باید از این دیار به عوالم دیگر سفر کنیم و ارتحال از این دنیا سرنوشت محتوم بشر است ولکن برخی سفر‌ها توام با مصائبی است که حقاً دردناکند و صبر بسیار می‌طلبند؛ بنابراین برای بازماندگان این عزیزان آرزوی صبر و آرامش می‌کنیم. تلاش این عزیزان برای اعتلای کشور بویژه در شرایط خاص اقتصادی تلاش جهادگونه بوده است. 

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارات اخیر ترامپ و اعمال تحریم علیه برخی افراد و دستگاه ها، این اقدامات و تداوم بدعهدی‌ها و خصومت علیه جمهوری اسلامی را ماجرایی تکراری دانست و تصریح کرد: دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی بیش از ۴۰ سال است که وجود دارد. آن زمانی هم که به ظاهر با ایران دوست بودند از پشت خنجر می‌زدند که نمونه بارز آن کودتا علیه دولت مصدق است. گرچه در سال‌های اخیر به خاطر رشد جمهوری اسلامی و نقش آفرینی در منطقه، حجم تهدید‌ها و فشار‌های خصمانه بیشتر شده و برهمین اساس جمهوری اسلامی و مسئولان باید قاطعانه‌تر عمل کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای تغییر برجام، تاکید کرد: جمهوری اسلامی بار‌ها گفته است که برجام قابل تغییر نیست و هیچ کشوری نمی‌تواند برجام را به مسائل دیگر از جمله موضوعات دفاعی ایران گره بزند. برجام هرچه که هست به همین شکل فعلی اجرا خواهد شد و کشور‌های طرف این قرارداد نیز باید به آن پایبند باشند. 

ایران در برابر تحریم‌های اخیر آمریکا ساکت نخواهد ماند

رئیس قوه قضاییه گسترش دایره تحریم‌ها به بهانه‌های گوناگون را از جمله اقدامات موذیانه آمریکا دانست و با اشاره به انتشار فهرست جدید تحریم‌های اشخاص و سازمان‌ها از جمله شخص رئیس دستگاه قضایی، برخی نهاد‌های مرتبط با سپاه و همچنین شورای عالی فضای مجازی اظهار کرد: تحریم رئیس قوه یک کشور، عبور از همه خطوط قرمز بین المللی است و آمریکا باید بداند که جمهوری اسلامی در برابر چنین اقدامی ساکت نخواهد نشست. البته نه به لحاظ شخصی بلکه از نظر ملی باید مسئولان، عکس العمل مناسبی نشان دهند که بیانیه وزارت امور خارجه در این زمینه قابل قدردانی است، اما آمریکا باید بداند که هر رفتار خصومت آمیزی واکنش متناسب خود را از سوی ایران در پی خواهد داشت.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه خوشبختانه خداوند دشمنان ما را از میان حُمقاء قرار داده است، خاطرنشان کرد: دولت آمریکا و خصوصاً شخص ترامپ، شانی ندارند که تحریم هایشان برای امثال ما به لحاظ شخصی اهمیتی داشته باشد. اقدامات هیئت حاکمه‌ای که ترامپ به عنوان رئیس آن به انواع رفتار‌های نژادپرستانه، نامتعادل و جنون آمیز شهرت دارد و همواره مورد هجو و تمسخر است، هیچ شان و جایگاهی ندارد.

تحریم خود از سوی آمریکا را افتخار می‌دانم

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تحریم خود از سوی آمریکا تاکید کرد: از نظر شخصی این امر را افتخاری برای خود می‌دانم و معتقدم که این اقدام دلیل بر صحت مسیر و راهی است که در پیش گرفته ایم لذا از این جهت اقدام آمریکا هیچ اهمیتی ندارد. مهم این است که جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام مقتدر در مسیر استقلال خود گام برمی دارد و مسئولان نظام نیز با پشتوانه مردمی که همواره در صحنه هستند، هیچ خوفی به خود راه نمی‌دهند.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به انواع اقدامات خصمانه آمریکا در طول تاریخ علیه ملت‌ها از کودتای ۲۸ مرداد تا ایجاد آشوب در آمریکای لاتین، به خاک و خون کشیدن مردم بیگناه سوریه، لبنان، عراق، افغانستان، یمن و ویتنام و همچنین شیطنت‌های اخیر در کره افزود: امروز اگر بگوییم که دولتمردان آمریکا بویژه مسئولان اخیر این کشور به واسطه اقداماتشان منفورترین جنبندگان روی زمین هستند، بیراه نگفته ایم.

برجام به همین شکل فعلی باید اجرا شود و قابل تغییر نیست

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: مسیر جمهوری اسلامی و راهی که طی می‌کند بسیار روشن است. ما نه ملت آمریکا بلکه دولت این کشور را شیطان بزرگ می‌دانیم. نظام جمهوری اسلامی نیز با اتکا به قدرت مردم، مقتدرانه مسیر خود را ادامه می‌دهد و بار دیگر اعلام می‌کنیم که برجام به همین شکل فعلی باید اجرا شود و به هیچ عنوان قابل تغییر یا پیوند زدن به مسائل دیگر نیست. 

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت فضای مجازی اظهار کرد: آنچه در خصوص فضای مجازی فارغ از مسائل فنی آن مورد توجه ماست، بحث امنیت این فضا است. فضای مجازی یک فضای فوق العاده مهم برای انجام امور گوناگون است و هیچ کس هم قائل به بستن اینترنت و فیلترینگ همه امکانات آن اعم از پیام رسان‌ها و غیر پیام رسان‌ها نیست.

نباید راه دشمن در فضای مجازی باز باشد

رئیس قوه قضاییه افزود: دلسوزان نظام به خوبی می‌دانند که دشمن می‌تواند از طریق فضای مجازی تاثیرگذار باشد. در همین حوادث اخیر، همه دستگاه‌های امنیتی اذعان داشتند که از مسیر یک پیام رسان، افراد تحریک به آشوب می‌شدند و در همین فضا ساخت بمب آموزش داده می‌شد. واقعاً کدام پدر و مادری می‌پذیرد که فرزندش از این طریق تحریک شود و پرچم کشور یا ساختمانی را آتش بزند؟ براین اساس ما معتقدیم نباید راه را برای دشمن باز کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به برخی اظهارنظر‌ها تصریح کرد: چه کسی گفته که مسیر امن در فضای مجازی فیلتر شود؟ متاسفانه برخی تحلیل هایشان در این زمینه کاملاً خطاست. این که گاه گفته می‌شود فیلتر فایده‌ای ندارد و ما باید با اعتماد به مردم به آن‌ها حق انتخاب دهیم، اتفاقاً حرف خود ماست. ما می‌گوییم برخی دستگاه‌های عریض و طویل متولی در این زمینه که با مالیات مردم و از محل بیت المال اداره می‌شوند موظف بوده اند راه‌های امن متعددی در فضای مجازی ایجاد کنند تا مردم حق انتخاب داشته باشند و مجبور نباشند از فضایی استفاده کنند که در اختیار دشمن است. آیا ما انتخابی برای مردم جز راه اداره شده توسط دشمن باقی گذاشته ایم؟ 

راه مردم در فضای مجازی باید متعدد، هموار و امن باشد

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: استدلال برخی مانند این است که پلیس به جای انجام وظیفه انتظام بخشی خود بگوید من همه چیز را آزاد می‌گذارم تا مردم خودشان ترافیک را مدیریت کنند. این به هیچ عنوان عقلانی نیست. ما اجازه نداریم به سوءمدیریت و کم کاری خود لباس «انتخاب مردم» و «اعتماد به مردم» بپوشانیم. حرف ما این است که دشمن باید فیلتر شود، اما راه مردم در فضای مجازی باید متعدد، هموار و امن باشد. چه کسی در کشور می‌پذیرد دشمن شاهراهی را در اختیار داشته باشد که مردم بالاضطرار باید در آن رفت و آمد کنند؟

آیت الله آملی لاریجانی ایجاد فضای امن در محیط سایبری را در راستای احقاق حقوق عامه و حقوق شخصی شهروندان دانست و خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم به بهانه حق انتخاب مردم به سارق مسلح اجازه دهیم که با نقاب در خیابان‌ها حضور داشته باشد و به هرکسی که خواست حمله کند. در فضای مجازی نیز به همین شکل است. ما معتقدیم اگر دولت به معنای عام، راه‌های امن در فضای مجازی ایجاد کند بسیاری از امور اجرایی مردم نیز به راحتی در همین بستر قابل انجام است. فراتر از آن چیزی که امروز در جریان است.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: در حال حاضر نهاد‌ها اجازه ندارند مکاتبات رسمی و داخلی خود را از طریق پیام رسانی مانند تلگرام انجام دهند. وقتی یک فضای امن ایجاد شود، خود دستگاه‌ها نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند و انواع خدمات از این طریق قابل ارائه است. 

ایجاد مسیر‌های امن در فضای مجازی با بهره مندی از متخصصان داخلی ممکن است

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت بهره مندی از استعداد‌های پرشمار داخلی در عرصه فضای مجازی خاطرنشان کرد: ایجاد مسیر‌های امن در فضای مجازی با بهره مندی از متخصصان قوی و ذهن‌های مستعد در کشور قابل تحقق است منتها این امر در گرو فراهم ساختن مجال، امکانات و مشوق‌های مناسب است. 

آیت الله آملی لاریجانی افزود: آیا ما مرکز تحقیقاتی داریم که امکانات و مشوق‌های لازم را به استادان و دانشجویان خوش استعداد که بی منت کار می‌کنند فراهم کند؟ آیا با فراهم آوردن چنین شرایطی، استعداد‌های داخلی نمی‌توانند نرم افزار‌های لازم را برای فضای مجازی تهیه کنند؟ بنابراین ما باید کار دشمن را به دقت رصد کنیم. آمریکا که سایت‌های علمی و مجلات خود را به روی پژوهشگران ایرانی مسدود می‌کند و به دانشمندان ما اجازه نمی‌دهد که برای حضور در همایش‌های علمی به این کشور بروند، چگونه برای فیلتر شدن تلگرام در کشور ما دلسوزی می‌کند. مشخص است که از مسدود بودن تلگرام به دلیل آنکه نمی‌توانست به برخی از اهداف خود دست یابد، ناراحت بود. 

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در چنین فضایی که برخی کشور‌ها به دنبال اعمال فشار‌های ظالمانه هستند، باید به استعداد‌های داخلی کمک کرد، یادآور شد: همین مقدار کار‌هایی هم که از سوی برخی از این جوانان و متخصصان انجام شده کاملاً با تلاش و هزینه خودشان بوده است درحالی که باید همه دستگاه‌ها به آن‌ها کمک کنند. 

باید اقتدار در فضای حقیقی را در فضای مجازی نیز مقابل دشمن داشته باشیم

آیت الله آملی لاریجانی با طرح این پرسش که چرا باید ۴۰ درصد پهنای باند اینترنت کشور در اختیار تلگرام باشد و بعد یک مسئول جمهوری اسلامی بخواهد بابت بستن چند کانال تلگرامی با مدیر این پیام رسان وارد مذاکره شود؟ تصریح کرد: ما باید با همان اقتداری که در فضای حقیقی راه دشمنان را سد می‌کنیم و از مرز‌های خود حفاظت می‌کنیم، در فضای مجازی نیز راه دشمن را سد کنیم و از مرز‌های مجازی حفاظت کنیم. همه دستگاه‌ها با همدلی، فضایی را ایجاد کنند که مردم در آن احساس امنیت کنند و آن وقت است که به راحتی می¬توان دید مردم از راه امن و عقلانی فراهم آمده، اظهار رضایت خواهند کرد. 

براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت که برخی از این مواد مورد تصویب رئیس قوه قضاییه قرار گرفت.
نمایش موجودیت‌ها