date_range یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۵۴:۳۹ ب.ظ

بزرگداشت بانوی فیزیک ایران در جایزه کتاب سال

بزرگداشت بانوی فیزیک ایران در جایزه کتاب سال

از بانوی دانشمند و فیزیک‌دان کشورمان، منیژه رهبر در آیین بزرگداشت از شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران تجلیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) پانزده اسفند 1324 در تهران به دنیا می‌آید از سنین نوجوانی به رشته فیزیک علاقه‌مند می‌شود و پس از اتمام دوره‌ کارشناسی‌ارشد، در مرکز اتمی دانشگاه تهران به کارهای آموزشی و پژوهشی مشغول می‌شود. سپس در سال 1353 برای ادامه تحصیل به کشور انگلستان می‌رود و در امپریال کالج دانشگاه لندن دانشجوی دکتری رشته‌ی مهندسی هسته‌ای می‌شود.
 
منیژه رهبر استاد فیزیک دانشگاه تهران پس از اتمام تحصیلاتش در مقطع دکتری در آن‌سوی مرزها کشورش را به هر چیزی ترجیح می‌دهد و با شوق و علاقه در دانشگاه تهران به تدریس مشغول می‌شود. وی از جمله افرادی است که  کوچکترین تعریفی که می‌توان از وی داشت استاد بودنش است. این بانوی دانشمند فیزیک را در هر چیزی می‌بیند؛ مهم‌تر از همه می‌داند که علم برای عام از سوی صاحبانش باید تشریح شود و این رسالت را به شیوه هرچه تمام‌تر با نگارش و ترجمه آثاری چون به «خاطر فیزیک» و «مجموعه چهار جلدی فیزیک مفهومی» انجام می‌دهد. باید گفت منیژه رهبر زندگیش را می‌نویسد و زندگیش را ترجمه می‌کند. فیزیک تعریف واقعی او از زندگی است.
 
حال در مراسمی که خانه کتاب برای فرهیختگان و برندگان سی‌وچهارمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران تدارک دیده است از منیژه رهبر این بانوی فیزیک ایران تجلیل به عمل خواهد آورد. این مراسم دوشنبه یکم مردادماه ساعت 18 تا 20 در پژوهشگاه فرهنگ هنر و معماری برگزار می‌شود.
نمایش موجودیت‌ها