date_range شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۴۹:۲۴ ب.ظ

مدیر موسسه فرهنگی و کتابخانه میرداماد گرگان: کتابخانه میرداماد حدود 135 هزار منبع چاپی و مجلات مختلف دارد

مدیر موسسه فرهنگی و کتابخانه میرداماد گرگان: کتابخانه میرداماد حدود 135 هزار منبع چاپی و مجلات مختلف دارد

مدیر موسسه فرهنگی و کتابخانه میرداماد گرگان و انتشارات پیک ریحان: در کتابخانه میرداماد حدود 135 هزار منبع چاپی و مجلات مختلف وجود دارد و به لحاظ منابع بزرگترین کتابخانه استان گلستان به شمار می‌رود، این کتابخانه ظرفیت مناسبی برای پژوهشگران فراهم کرده و به گفته خود این افراد نیاز آن‌ها را برای استفاده از منابع خارج استانی برطرف کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ؛ احمد خواجه نژاد در حاشیه بازدید از سومین روز نمایشگاه کتاب گرگان اظهار کرد: انتظار بیشتری برای حضور ناشران برجسته در این نمایشگاه داشتم و علت حضور کمرنگ آن‌ها را درک نمی‌کنم، اما کلیات نمایشگاه برای مخاطب عموم خوب است.

وی افزود: این نمایشگاه برای افرادی که با نگاه عمیق‌تر و تخصصی‌تر برای خرید کتاب به نمایشگاه کتاب مراجعه می‌کنند کمتر می‌تواند نیازها را برطرف کند.

خواجه‌نژاد ادامه داد: برای افزایش سرانه مطالعه در کشور نیازمند سیستمی هستیم که شامل خانواده، دستگاه‌های دولتی و سیستم آموزشی باشد تا پای کار بیایند.

وی تصریح کرد: بحث قیمت کتاب‌ها، امکانات تولید کتاب، کمبود کتابخانه‌های عمومی و کتاب‌های موجود موضوعاتی است که در آن‌ها عقب هستیم و باید به آن‌ها پرداخته شود اما توجهی به آن نمی‌شود.

خواجه‌نژاد گفت: متاسفانه در مدارس سیستم آموزشی برنامه خاصی برای مطالعه دانش‌آموزان در نظر نگرفته‌اند و عاملی برای تحریک دانش‌آموزان به سوی مطالعه وجود ندارد.

وی تاکید کرد: به نظر من بخش دولتی و سیستم آموزشی باید منابع مطالعه را فراهم کنند و فعال‌تر شود؛ شاید مردم انگیزه‌ای نداشته باشند اما دولت هم انگیزه‌ای برای افزایش زیر ساخت‌ها ندارد.

خواجه‌نژاد در رابطه با اجرایی طرح‌هایی مانند طرح عیدانه، تابستانه و زمستانه کتاب اظهار کرد: این طرح‌ها برای افزایش مطالعه خوب است اما به نظر من نیاز به مطالعه  حسی غریزی است و مانند حس گرسنگی تا انسان احساس نیاز نکند به سراغ مطالعه نمی‌رود و اگر کتاب رایگان هم در اختیارش بگذاری مطالعه نمی‌کند.

وی ادامه داد: در کتابخانه میرداماد حدود ١٣٥ هزار منبع چاپی و مجلات مختلف وجود دارد و به لحاظ منابع بزرگترین کتابخانه استان گلستان به شمار می‌رود، این کتابخانه ظرفیت مناسبی برای پژوهشگران فراهم کرده و به گفته خود این افراد نیاز آن‌ها را برای استفاده از منابع خارج استانی برطرف کرده است.
 
نمایش موجودیت‌ها