date_range سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ access_time ۱۰:۳۲:۰۱ ق.ظ

مجلد سوم فهرست نسخه‌های عکسی منتشر شد

مجلد سوم فهرست نسخه‌های عکسی منتشر شد

سومین مجلد از فهرست نسخه‌ها عکسی کتابخانه مرکز دایرهالمعارف بزرگ اسلامی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتابخانه، مرکز اسناد و اطلاع‌رسانی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) در خرداد ماه 1363 بنیاد نهاده شد و با کوشش گروهی از دانش‌پژوهان و دوستداران فرهنگ اسلام و ایران، به صورت یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین کتابخانه‌های تخصصی کشور درآمد. در حقیقت کوشش گسترده‌ای که پیش از تاسیس این کتابخانه در راه گردآوری کتاب‌های چاپی، خطی، عکسی و نیز تهیه مجله‌های معتبر علمی به زبان‌های گوناگون آغاز شده بود، ادامه یافت.

حضور در نمایشگاههای کتاب، در داخل و خارج کشور، تهیه مستمر کتابها و مجله‌های تازه و چاپ‌های جدید کتاب‌ها و مجله‌های کهن، پُرس و جو از سرنوشت مجموعه‌های نفیس خصوصی و کوشش برای خرید یا جذب آن‌ها، تصویربرداری از کتا‌بها و مجله‌های قدیمی کمیابِ موجود در کتابخانه‌های عمومی و خصوصی، از فعالیت‌های کارکنان کتابخانه مرکز بوده است. از سوی دیگر انتشار مجلدات دایره‌المعارف بزرگ اسلامی اشتیاق و هیجان و امیدی در دل‌های دوستداران فرهنگ این کشور پدید آورد و سبب شد تا تنی چند از فرهنگ‌دوستان و خاندان‌های بزرگ فرهنگی در پشتیبانی و پاسداری از این جنبش فرهنگی، کتابخانه‌های خصوصی خود را به این مرکز اهداء کنند.
 
بدین‌سان مجموعه بزرگی پیرامون یک میلیون مجلد کتاب، مجله و روزنامه گرد آمد که هم‌اکنون برای تدوین دایره‌المعارف بزرگ اسلامی و دیگر دایره‌المعارف‌های عمومی و تخصصی که در این مرکز تدوین می‌‌شود، مورد استفاده محققان قرار می‌گیرد و بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران داخلی و خارجی هم از آن بهره می‌برند. به طوری که اسناد موجود نشان می‌دهد، آمار منابع ثبت شده این کتابخانه تا پایان سال 1396 بدین‌شرح است:
 
783448 جلد کتاب چاپی (به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه، آلمانی، روسی، ترکی و دیگر زبان‌ها)، 2033 مجموعه کتاب خطی (به زبان‌های فارسی، عربی و ترکی)، 9118 مجموعه کتاب عکسی، 7559 عنوان نشریه علمی، 9580 جلد پرونده‌های علمی تجلید شده، 11003 برگ اسناد، فرمان و نامه‌های تاریخی، 4010 حلقه اسلاید و عکس، 5359 عدد لوح فشرده.
 
کتابخانه و مرکز اسناد از چند سال بازچاپ و انتشار آثاری تحقیقی یا احیاء میراث پیشینان و فهرست‌های نسخه‌های خطی و عکسی را آغاز کرد و مجلدات بسیاری از این دست تاکنون منتشر شده است.
 
مجلد نخست فهرست نسخه‌های عکسی مرکز به مجموعه کتابخانه خصوصی اهدایی زین‌العابدین ابراهیمی اختصاص، و مشتمل بر معرفی 836 جلد در 1182 عنوان که در 1382خ انتشار یافت.
 
مجلد دوم، فهرست نسخه‌های عکسی مرکز از شماره 1-500 جلد در 1008 عنوان در سال 1388 انتشار یافت.
 
مجموعه حاضر، یعنی فهرست نسخه‌های عکسی مرکز ـ جلد سوم که تالیف آن سال‌ها پیش از این، با اهتمام استاد احمد منزوی صورت ‌پذیرفته بود و اکنون با بازبینی و ویرایش علی بهرامیان تدوین و انتشار یافته است.
نمایش موجودیت‌ها