date_range یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time ۰۲:۱۹:۰۰ ب.ظ

خیلی زشت است که زیر حرف‌شان زدند و می‌خواهند سر بچه‌ها را برای پاداش کلاه بگذارند/ وزارت باعث شد که قهرمانان سابق به جان هم بیفتند احسان لشگری: ورزش را وحشتناک سیاسی کردند!

خیلی زشت است که زیر حرف‌شان زدند و می‌خواهند سر بچه‌ها را برای پاداش کلاه بگذارند/ وزارت باعث شد که قهرمانان سابق به جان هم بیفتند احسان لشگری: ورزش را وحشتناک سیاسی کردند!
منبع خبر: گل
دسته خبری: ورزش|کشتی

احسان لشگری دارنده مدالبرنز المپیک لندن که مدتی است به مربیگری روی آورده از جمله گوش‌شکسته‌هایی است که گله زیادی از وضعیت امروز ورزش اول کشور دارد.

هدیه خطیبی/  دل اهالی کشتی در روزهای بلاتکلیفی رشته‌شان آنقدر پر است که تنها خواسته‌شان برگزاری انتخابات است. احسان لشگری دارنده مدالبرنز المپیک لندن که مدتی است به مربیگری روی آورده از جمله گوش‌شکسته‌هایی است که گله زیادی از وضعیت امروز ورزش اول کشور داشت و آنها را با «گل» در میان گذاشت.

 

احسان لشگری این روزها چه می‌کند؟

یک جا بود شعاری داشت که می‌گفت این روزها همه فلان شبکه را می‌بینند. من هم می‌گویم این روزها همه با پایه‌ها کار می‌کنند من هم جزو آنها (با خنده). در شهر خودم (قزوین) که چند سالی است از کشتی عقب افتاده، آکادمی از یک سال پیش تاسیس شده که حدود 500 تا 600 خردسال، نونهال و نوجوان در آن مشغول هستند. به هر حال دینی که از کشتی به گردنم بود، بین این بچه‌ها ادا می‌کنم. البته در تیم ملی جوانان هم مشغول آماده‌سازی بچه‌ها برای نبرد آسیایی و بعد جهانی هم هستیم.

 

چند روز پیش پستی گذاشته بودید که در آن از آینده همین بچه‌ها ابراز نگرانی کرده بودید. گفته بودید امیدوار هستید نابود نشوند.

بعد از رفتن آقای خادم، چند ماهی است که کشتی در بلاتکلیفی به سر می‌برد و مدتی آقای بنی‌تمیم مشغول انجام کارها بود اما کار را به دست سرپرست دادند. متاسفانه با وارد کردن افراد سیاسی در حال آسیب رساندن به بدنه کشتی و قهرمانانی که عمری کوتاه دارند، هستند. معلوم نیست در اردوهای تیم ملی تغذیه‌ای برای قهرمانان ارایه می‌شود یا چه فضایی با این شرایط حاکم است. همه از کارمند فدراسیون گرفته تا مربی و ورزشکار بی‌انگیزه هستند چون مدتی است که اوضاع را روی هوا می‌بینند. موضوعی که ذره‌ای برای وزارت ورزش اهمیت ندارد. انتخابات که دیگر جایزه بچه‌ها نیست تا داورزنی بگوید تحمل کنید و ما جوان‌هایی داشتیم که شهید شدند. برای وزارتخانه ما خیلی بد است که با این وسعت یک انتخابات را نمی‌تواند برگزار کند! خیلی زشت است! دوستانی که در خارج از ایران و اتحادیه جهانی با آنها ارتباط داریم، باور کنید می‌خندند و می‌گویند آنجا چه خبر است؟!

 

شایعه‌ای هم بین اهالی کشتی پیچیده که وزارت ورزش شاید به دنبال مهندسی انتخابات است که آن را به تاخیر انداخته است.

صددرصد همینطور است حتی اگر اینطور هم نباشد رفتار آقایان این را نشان می‌دهد وگرنه چرا سرپرست باید بیاید و در تمام موضوعات دست به تغییر بزند؟

 

اتحادیه جهانی هم گویا حساس شده و  لالوویچ از فدراسیون توضیح برای شفاف‌سازی خواسته.

بله من هم شنیدم. شما ببینید کمتر از یک ماه دیگر جوانان ما مسابقه آسیا دارند و بعد هم جهانی جوانان و هم بزرگسالان  به همراه نبرد کسب سهمیه المپیک پیش رو است. هیچ‌کس انگیزه درستی ندارد و نمی‌داند چه داستانی در جریان است. این وضعیت خیلی بد است. وزارت فقط به از بین بردن علاقه و انگیزه در کشتی کمک کرده و متاسفانه حتی باعث شده که قهرمانان سابق این رشته به جان هم بیفتند. برخی از همین قدیمی‌های کشتی هم طوری برای ریاست یکدیگر را می‌کوبند که فکر می‌کنند این مقام و میز مادام‌العمر است. توجه نمی‌کنند که همین‌ها یک روز از دست‌شان می‌رود و تمام می‌شود. ای کاش با حرمت بیایند و با حرمت بروند. چرا کاری کردند که همه مردم بفهمند داخل کشتی چه می‌گذرد؟ مردم نباید در جریان ریز مشکلات داخل کشتی قرار بگیرند و مثلا بدانند کشتی‌گیر با چه ذلتی تمرین می‌کند؟

 

برخی صحبت‌های رد و بدل شده کاندیداها و قهرمانان سابق کشتی در فضای مجازی به شان کشتی نمی‌خورد.

برخی‌ها که نه جایگاه اجتماعی و نه شخصیت مناسبی دارند و حتی بعد از عمر قهرمانی‌شان دین‌شان به کشتی را ادا نکردند و اصلا فایده‌ای نداشتند یا سال‌ها دیده نمی‌شدند حالا در صفحات مجازی حرف‌های واقعا زشتی می‌زنند که از منش پهلوانی به دور است. البته تعداد آنها محدود است و به قول برخی بزرگان فقط باید به آنها بی‌توجهی کرد و نگاه‌شان نکرد. این افراد نه‌تنها عقبه خوبی ندارند بلکه حال بدی هم دارند.

 

وزنه‌برداری و والیبال هم مانند کشتی در نوبت انتخابات بلاتکلیف مانده و شائبه مهندسی اطراف‌شان می‌چرخد.

بله از والیبالی‌ها و وزنه‌برداران هم شنیدیم که اوضاع آنها هم روبه‌راه نیست. وزارتی که نه جایزه می‌دهد و نه انتخابات برگزار می‌کند پس بگوید دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟ به نظر من بدترین وزارت ورزش تاریخ یا دستگاه ورزش که قبلا سازمان تربیت بدنی بود را داریم. مشکلات قبلی کشتی هنوز پابرجاست و این معضلات امروز هم به آن اضافه شده است. هیچ کس روحیه ندارد.

 

فکر می‌کنید چند نفر از کاندیداهای ریاست کشتی برای میز آمدند و چند نفر برای کمک؟

دقیقا نمی‌دانم و نمی‌توانم بگویم. هر کس رزومه مشخصی دارد. من که خودم گوش‌شکسته بودم می‌دانم درد و مشکل رشته‌ام چیست و امیدوارم هر کس به ریاست برسد نیتش کمک و خروج از حال و اتفاقات امروز باشد. در این بین تعدادی هم جهت مطرح شدن آمدند و مشخص است که دقیقه 90 انصراف می‌دهند. متاسفانه وزارت به فکر کوچک کردن رشته اول کشور است و وظایفش را انجام نمی‌دهد تا این روزها تمام شود. هر خانه‌ای یک پدر و مادر برای مراقبت و مواظبت می‌خواهد که بچه‌ها را از آلوده شدن، راه کج رفتن و بقیه خطرها حفظ کند تا به هدف‌شان برسند. چیزی که در شکل و شمایل وزارت ورزش کنونی نمی‌بینیم. شاید کارهای خوبی هم کرده باشند اما مهم‌ترین موضوع و بدترین آن این است که خیلی ورزش را سیاسی کردند، ورزش وحشتناک سیاسی شده است. ورزش باید با سیاست جدا باشد نه اینکه سیاسی‌ها در راس آن قرار بگیرند و قهرمانان زیر دست‌شان بروند. سیاست یک تفکری دارد و ورزش تفکری دیگر. شما حاصل همین بازی‌های سیاسی امروز را در المپیک 2020 می‌بینید و حرف امروز من را به یاد داشته باشید. از راس ورزش تا فدراسیون‌ها افراد سیاسی ورود کردند جای اینکه خود قهرمانان سر کار باشند.

 

دوستان‌تان از اردوی تیم ملی چه حال و هوایی را ترسیم می‌کنند؟ درست است که می‌گویند تیم بنا و غلام محمدی بی‌انگیزه شده؟

من شاهد این هستم که چقدر ذهن بچه‌ها درگیر موضوعات خارج از ورزش است و هیچ آرامشی ندارند. شما ببینید چقدر از بازی‌های آسیایی گذشته اما پاداش بچه‌ها پرداخت نشده است. من نه در بازی‌ها سهیم بودم نه دخیل فقط حرف حق را می‌زنم. چطور می‌شود یک وزارتخانه صد میلیارد برای پاداش قهرمانان نداشته باشد و نتواند هزینه کند اما در عوض همین مقدار و خیلی بیشتر از آن را در فوتبال خرج کند. من نمی‌گویم چرا در فوتبال خرج شده، اتفاقا خرج شود اما نصف نصف آن را هم به بچه‌های این طرف بدهند. شنیدم حواله سکه بچه‌ها قرار است ریالی شود به قیمت هر سکه دو میلیون و خرده‌ا ! خیلی زشت است که آدم زیر حرفش بزند مثل اینکه یک پدر به بچه‌اش قول بدهد اما زیر قولش بزند و سر فرزندش کلاه بگذارد. چرا باید وزارت به مردم و قهرمانان دروغ بگوید و سرشان کلاه بگذارد. باور کنید زمانی که ضربان قلب بچه‌ها در مسابقه روی 200 است، یک لحظه به پوچی می‌رسند که چرا باید انقدر تلاش کنند و می‌خواهند به چه چیزی برسند که دوباره سرشان کلاه برود؟!

 

عکسی منتشر کردید که در کنار حمید سوریان، بهداد سلیمی و احسان روزبهانی بودید. از سوریان چه خبر؟

حمید موضوعات عادی زندگی‌اش را جلو می‌برد و دنبال کارهای خودش است. ما گروهی داریم که هر ماه دور هم جمع می‌شویم و گپی همراه با شام می‌زنیم. هم از قهرمانان یک نسل عقب‌تر هستند و هم نسل حال حاضر.

نمایش موجودیت‌ها