date_range سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۲۷:۰۰ ب.ظ

مرادی رویش نشد در عشق‌آباد مربیگری هم بکند/ شاید مرادی از وزارت ورزش برای دست دادن با خانم‌ها مجوز دارد! کوروش باقری: استادتمام فتنه‌گرها خود مرادی است!

مرادی رویش نشد در عشق‌آباد مربیگری هم بکند/ شاید مرادی از وزارت ورزش برای دست دادن با خانم‌ها مجوز دارد! کوروش باقری: استادتمام فتنه‌گرها خود مرادی است!
منبع خبر: گل

مسابقات قهرمانی جهان وزنه‌برداری به میزبانی عشق‌آباد با سومی تیم ملی کشورمان به پایان رسید اما ترکش‌های برخی مسائل در این رقابت‌ها هنوز ادامه دارد.

نگار رشیدی/  مسابقات قهرمانی جهان وزنه‌برداری به میزبانی عشق‌آباد با سومی تیم ملی کشورمان به پایان رسید اما ترکش‌های برخی مسایل در این رقابت‌ها هنوز ادامه دارد و به پیکر وزنه‌برداری می‌خورد. کوروش باقری سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری یکی از کسانی است که این اتفاقات را زیر نظر داشته است. او در گفتگویی که با «گل» داشت، پیرامون این اتفاقات صحبت کرد. صحبت‌هایی که بار دیگر انتقاداتش علی مرادی رییس فدراسیون را نشانه گرفت.

 

ابتدا درباره سومی ایران در جهان صحبت کنیم.

اگر یادتان باشد پیش از رقابت‌ها هم گفته بودم از نظر تیمی خیلی مشکلی نداریم و بیشتر روی مدال‌آوری مشکلاتی هست. برخلاف بعضی از دوستان که گفتند دهم و دوازدهم می‌شویم، گفته بودم که بین چهار،پنج تیم قرار می‌گیریم. همین هم شد و با تیم هشت نفره از نظر امتیازی سوم و از نظر مدالی دوم شدیم که نتیجه خوبی است. ما در دو وزن طلا گرفتیم که طلای سهراب از قبل قابل پیش‌بینی بود. هاشمی و بیرالوند هم با توجه به غیرالمپیکی بودن وزن‌شان می‌شد مدال‌شان را پیش‌بینی کرد. سهراب که فوق‌العاده بود و امیدوارم تا المپیک به او برسند تا آنجا هم افتخار‌آفرینی کند.

 

داوری علی مرادی در جهانی خیلی زود استارت انتقاد منتقدان را زد.

بار اولش نیست. او همیشه از معرفی داور امتناع کرده. کلا او دوست دارد همیشه خودش باشد و بقیه سیاهی‌لشگر باشند. هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده و او بار دیگر ماهیتش را نشان داد. از نظر من هم این کار کاملا ایراد دارد. اینکه هم سرپرست باشی، گاهی هم مربیگری کنی و گاهی قضاوت. اینجا هم رویش نشد که برود مربیگری کند. شان رییس یک فدراسیون خیلی بیشتر از این حرف‌هاست. او شخصیت متفاوتی دارد که همه چیز را برای خودش می‌خواهد که هیچ منفعتی هم برای وزنه‌برداری ایران نداشته است. او در 12 سال دبیرکلی آسیا چه گلی به سر وزنه‌برداری زد که با داور شدن بزند؟

 

دست دادن ایشان با داوران خانم اما بیشتر از قضاوتش مطرح شد.

من مجری قانون نیستم و نظری هم درباره خوب یا بد بودن این کار ندارم. اما وقتی ما زیرمجموعه یک تشکیلات هستیم، باید به قوانین وضع شده‌اش احترام بگذاریم. من درباره این کار ایشان حرف خاصی ندارم اما تا جایی که خبر دارم همه این کار را نفی کردند. حالا باید دید وزارتخانه و مسوولان مربوطه چه اقدامی می‌کنند. برایم جالب است که توضیح خودش را بدانم. شاید اتفاقاتی در قوانین نوشته و نانوشته افتاده که ما در جریانش نیستیم و این کار از نظر ایشان بلامانع است. مرادی اگر بدون پست و سمت این کار را می‌کرد شاید انتقادی نمی‌شد اما او رییس فدراسیون است.

 

برخی‌ها این ماجرا را با دست ندادن علی هاشمی با خانم روی سکو مقایسه می‌کنند.

اگر علی هاشمی این کار را نکرده یعنی او خیلی ساده این موضوع را فهمیده که وقتی در چارچوب قرار می‌گیریم باید قوانین را اجرا کنیم.مرادی هم یا شخصیت دوگانه دارد که در ملاء عام یک جور است و پشت صحنه یک جور دیگر یا همانطور که گفتم حتما قوانین عوض شده که ما از آن بی‌خبریم. حتی شاید ایشان از وزارت ورزش مجوز چنین کاری را گرفته است. اگر چنین چیزی باشد حتما باید شاهد مجوزهای دیگر به افراد دیگر باشیم!

 

نظرتان درباره پاره شدن پرده گوش براری چیست؟

به نظر من این بحث‌ها به نفع وزنه‌برداری نیست. من در جریان ریز مسایل نیستم اما بعید می‌دانم برخواه عمدی در این اتفاق داشته باشد. از طرفی براری چهار سال کنار من بوده و یکی از بااخلاق‌ترین ورزشکاران ایران است. او الگوی اخلاق است اما یک مربی هیچ‌وقت به عمد این کار را نمی‌کند.

 

برخی‌ها انتقاد دارند فدراسیون باید با ورود به ماجرا، این غائله را تمام می‌کرد.

متاسفانه عده‌ای دوست دارند این حواشی وجود داشته باشد. در دوره‌ای که من بودم نیز خود مرادی استاد دامن زدن به چنین چیزهایی بود. وقتی تازه المپیک لندن تمام شده بود و داستان آن پنج نفر پیش آمد، هم همین بود. یک عده دوست دارند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. اصلا به نظر من کار نباید به اینجا می‌کشید که فدراسیون بخواد ورود کند. برخی بیرون از گود نشسته‌ها از این شرایط به نفع خودشان استفاده می‌کنند.

 

شاهین نصیری‌نیا معتقد است پشت سکوت فدراسیون در ماجرای براری هدفی نهفته است. فکر می‌کنید این سکوت به تغییرات دوباره در کادر فنی منجر شود؟

هیچ بعید نیست. در این چهار سال گذشته فدراسیون در این کار تبحر پیدا کرده است. جالب است که می‌گویند ما چه کار کنیم که بعضی‌ها نماندند! حسین توکلی را که خودتان عوض کردید. سجاد انوشیروانی را هم که مجبور به رفتن کردید.برخواه هم عملکرد بسیار خوبی داشته اما وقتی عرصه را تنگ کنید او هم مجبور می‌شود برود.این‌ها افرادی نیستند که تحت هر شرایطی کار کنند.فکر می‌کنید چرا بسیاری از بزرگان وزنه‌برداری نیستند؟ چون طبیعی است که زیر بار کار در هر شرایطی نروند.

 

مرادی در صحبت‌هایش به افرادی اشاره کرده که فتنه‌گر هستند.

استاد تمام فتنه‌گرها خود مرادی است. بخش اعظم اتفاقات بعد از 2012 را خود مرادی رقم زد. فتنه خودش است که دم عید حسین توکلی را برکنار می‌کند و حکم برکناری حسین مقامی دبیرش را می‌نویسد. فتنه اوست که وقتی سرپرست فدراسیون اسم سهراب مرادی که دوره محرومیتش تمام شده بود را رد نمی‌کند و تقصیر را گردن فدراسیون رضازاده می‌اندازد. چه کسی با فدراسیون کار دارد؟ اسم یک نفر را بگوید که به وزارت ورزش یا کمیته ملی المپیک رفته باشد. بله من و امثال من نقد می‌کنیم که از نظر خودم نقدم کارشناسی و منطقی است.من در این چند سال هیچ‌وقت در بحث فنی مربی را نقد نکردم. هرچند آنقدر مربی عوض کردند که اصلا فرصت نقد هم پیش نیامد! اما در بحث مدیریتی همیشه با سند منتقد بودم. چه کسی با فدراسیون ایشان کار داشته؟ او که هر کاری دلش خواسته انجام داده.

نمایش موجودیت‌ها