date_range سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۰۱:۰۶ ق.ظ

مشارکت جهاد دانشگاهی در توسعه مترو تهران

اقتصادتهران: تفاهم‌ نامه‌ همکاری دوجانبه میان سازمان جهاددانشگاهی و شرکت راه‌ آهن شهری تهران و حومه (مترو) در راستای بهره‌ برداری و توسعه‌ تجهیزات در حوزه‌ حمل ‌و نقل ریلی منعقد شد.

به گزارش ایرنا، تفاهم‌ نامه‌ همکاری دوجانبه میان جهاد دانشگاهی و شرکت مترو، روز دوشنبه با حضور حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، محسن پورسید آقایی معاون حمل ‌و نقل ترافیک شهرداری تهران و همچنین علی امام مدیر عامل شرکت مترو تهران و حومه منعقد شد.

طیبی در این مراسم گفت: صنعت ریلی کشور از سرعت توسعه خوبی برخوردار است. ۹ کلانشهر در حال ایجاد خطوط مترو هستند که علاوه بر خدمات صنعت ریلی شهری و بین شهری در حمل و نقل مسافر، کاهش آلودگی هوا و کاهش تصادفات و هزینه های کشور نقش ویژه ای داشته است.

وی افزود: کسب دانش فنی طراحی و تجهیزات مورد نیاز این صنعت افزون بر حل مشکلاتی چون اشتغال و ایجاد رونق اقتصادی، توسعه صادرات این محصولات را به کشورهای همسایه یا همسو با جمهوری اسلامی به دنبال خواهد داشت.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی توسعه حمل و نقل ریلی را با توجه به مجموعه تخصص های خود در دستور کار قرار داده است، عنوان کرد: جهاددانشگاهی از توان علمی و فناورانه برخوردار است و باید از این فرصت توسعه برای انتقال فناوری نیز استفاده کند.

طیبی عنوان کرد: تهران دارای مرجعیت ویژه ای نسبت به سایر شهرها و کلانشهرهای کشور است. از این رو اگر از تولیدات داخلی در مترو تهران استفاده شود، سایر شهرهای نیز به پیروی از تهران از آن استفاده خواهند کرد.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی همچنین با اشاره به سفارش ‌محور بودن و امکان تولید انبوه صنعتی تجهیزات مترو بیان داشت: یکی از مشکلات موجود نبود آزمایشگاه مرجع برای کنترل کیفیت در کشور است که کارفرما در تفاهم نامه صورت گرفته نظر مثبتی به انجام تست‌ های محیطی کنترل کیفیت و بهره برداری از سوی جهاد دانشگاهی دارد.

امام مدیر عامل شرکت راه آهن تهران و حومه نیز در باره تفاهم نامه گفت: جهاد دانشگاهی به دلیل ارتباط با صنایع مختلف و با توجه به تحریم های ظالمانه علیه ایران، می تواند میزان نیاز به تجهیزات خارجی را کاهش دهد و نیاز کشور را به واردات این محصولات روز به روز کاهش دهد.

نمایش موجودیت‌ها