date_range شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۱۵:۰۸ ب.ظ

ایران با اقتصاد مقاومتی آماده مقابله با تحریم‌ها می‌شود

اقتصادتهران: موسسه مطالعات سیاسی بین المللی ایتالیا(Ispi)در مقاله ای با اشاره به نزدیک شدن تاریخ نخستین مرحله از تحریم های جدید آمریکا نوشت: ایران در حال آماده شدن برای مقابله با بازگشت تحریم ها از طریق اقتصاد مقاومتی است.

موسسه مطالعات سیاسی بین المللی ایتالیا روز شنبه افزود: در پی تصمیم واشنگتن مبنی بر خروج از برجام، روز۱۶مردادماه نخستین مرحله از تحریم های آمریکایی علیه ایران اعمال می شوند و تهران نیز در حال آماده کردن خود برای مقابله با محدودیت جدید اقتصادی و مالی است.

این موسسه افزود: به نظر می رسد که راهبرد دولت ایران برای مقاومت در برابر طوفانی که از واشنگتن در راه است، بر پایه محافظت از اقتصاد در برابر اثرات تحریم ها، تا پایان ماموریت ترامپ باشد وبه عبارتی بازگشت به اقتصاد مقاومتی که توسط رهبر عالی ایران در سال ۲۰۱۲ و در واکنش به تحریم های غربی اجرا شده بود، می باشد. بدین ترتیب ایران در این چارچوب باید بر روی توان داخلی خود جهت مقاومت در برابر فشارهای خارجی متمرکز شود و به جای کالاهای وارداتی از تولیدات داخلی استفاده کرده و از سیستم مبادله کالا به جای پول بهره ببرد وبا مثلث تجاری از طریق کشورهای ثالث برای جبران انزوای مالی استفاده کند.

این عملا یک بازگشت به سال ۲۰۱۲، سال قبل از آغاز مذاکرات هسته ای است. در سال ۲۰۱۲ اقتصاد ایران که با تحریم های آمریکا و سازمان ملل و تحریم نفتی اتحادیه اروپابه تنگ آمده بود،حدود ۲درصد از تولیدات ناخالص ملی رااز دست داد وصادرات نفت نیز به یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته بود. در اواسط سال ۲۰۱۳ شاخص های اقتصادی به شدت بدتر شده بودند و ریال ۷۰ درصد ارزش خود را از دست داد و شاخص بیکاری به ۱۴ درصد رسید و قیمت کالاهای ضروری نیز افزایش یافته بود.

اما امروز تفاوت های عمده ای نسبت به سال ۲۰۱۲ وجود دارد. قبل از هرچیز آمریکا اکنون به تنهایی ایران را تحریم می کند و اتحادیه اروپا با اکراه خود را با درخواست امریکا تطبیق داده در حالی که سعی می کند تمام کانال های اقتصادی و تجاری ممکن با ایران را باز نگه دارد علاوه بر این هیچ تحریمی از سوی سازمان ملل در حال اجرا نیست.

با توجه به سلطه آمریکا در سیستم اقتصادی و مالی بین المللی، واشنگتن توان دیکته کردن قوانین و دلسرد کردن تجارت با ایران را دارد اما ظاهرا در تهران این آگاهی وجود دارد که سایر کشورها، بویژه اتحادیه اروپا سعی بر دور زدن مونوپل آمریکا را دارند.در حالی که به نظر نمی رسد که هند و چین و روسیه قصد تطبیق خود با درخواست امریکا را داشته باشند.

البته این آگاهی وجود دارد که شاخص های اقتصادی در آینده بدتر می شوند، اما در مجموع باید گفت که این شرایط در داخل یک اقتصاد کلان که مستحکم تر از سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ است، اتفاق می افتد، شاخص بیکاری به ۱۱ درصد کاهش یافته و ایران ۱۳۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد که ۳۰ میلیارد دلار بیشتر از سال ۲۰۱۲ است.

در تهران امروز یک وحدت نظر در طبقه سیاسی وجود دارد که قبلا وجود نداشت.

نمایش موجودیت‌ها