date_range پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۳۸:۴۴ ب.ظ

بهره‌برداری از هفت طرح برق‌رسانی در سیستان

بهره‌برداری از هفت طرح برق‌رسانی در سیستان
منبع خبر: اقتصاد تهران
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

اقتصادتهران: هفت طرح زیربنایی شبکه انتقال برق در شمال سیستان و بلوچستان امروز /پنجشنبه/ به طور همزمان در مراسمی با حضور وزیر نیرو در محل فرمانداری زابل به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان در حاشیه این مراسم به ایرنا اظهار داشت: طرح های افتتاح شده امروز شامل خط ۴۰۰ کیلوولت سفیدآبه – ادیمی، پست۴۰۰٫۲۳۰ کیلوولت ادیمی، خط ۲۳۰ کیلوولت ادیمی – لوتک، خط ۲۳۰٫۶۳ کیلوولت ادیمی – هیرمند، پست ۲۳۰٫۶۳ کیلو ولت ادیمی، پست ۲۳۰٫۶۳ کیلوولت هیرمند و توسعه و تکمیل پست ۲۳۰٫۶۳ کیلوولت لوتک بوده است.

محبعلی قزاق جاهد افزود: برای راه اندازی این طرح ها بیش از هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

وی ادامه داد: افزایش قابلیت اطمینان شبکه انتقال شمال سیستان و بلوچستان، فراهم شدن امکان تغذیه پست های سیستان از ۲ مسیر مجزا، امکان تامین برق مشترکان صنعتی منطقه، امکان انتقال توان تولیدی مزارع بادی منطقه میل نادر به شبکه سراسری، تکمیل رینگ شبکه انتقال منطقه از جمله مزایای راه اندازی این طرح ها در شمال سیستان و بلوچستان است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان افزود: همچنین فراهم شدن زیر ساخت های شبکه انتقال برای افزایش صادرات برق به افغانستان از دیگر مزایای راه اندازی این طرح ها بحساب می آید.

به گزارش ایرنا وجود مرزهای طولانی استان با کشورهای همسایه و همچنین برخورداری از روزهای زیاد آفتابی و بادهای ۱۲۰ روزه، سیستان و بلوچستان را مستعد افزایش تولید برق و صادرات آن به افغانستان و پاکستان کرده است.

به گفته کارشناسان «سرزمین باد، نخل و آفتاب» از قابلیت های مناسبی برای توسعه تولید برق از این شیوه برخوردار است به طوری که تولید برق خورشیدی تا ظرفیت سه هزار مگاوات نیز در استان متصور است.

منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.

رضا اردکانیان وزیر نیرو و هیات همراه به منظور بررسی وضعیت حوزه آب و برق سیستان و بلوچستان و افتتاح طرح های مرتبط صبح امروز /پنجشنبه/ وارد زاهدان شدند.

نمایش موجودیت‌ها