date_range پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۱۸:۰۰ ب.ظ

استعفای شماری از اعضای کابینه بریتانیا

استعفای شماری از اعضای کابینه بریتانیا
منبع خبر: جام‌نیوز

دومینیک راب، وزیر برگزیت در دولت ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا به همراه چهار عضو دیگر کابینه این کشور از سمت خود استعفا داد.

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز ، صبح پنجشنبه، ۱۵ نوامبر، دومینیک راب، وزیر برگزیت بریتانیا در اعتراض به طرح توافق ترزا می، نخست‌وزیر با اتحادیه اروپا از سمت خود کناره‌گیری کرده و گفت "وجدانا" نمی‌تواند از توافق‌نامه خانم می با اتحادیه اروپا حمایت کند.

 

پیشتر، معاون وزیر در وزارتخانه امور ایرلند شمالی به همین دلیل از سمت خود استعفا داده بود و ساعاتی بعد نیز وزیر کار و امور بازنشستگی کناره‌گیری خود از کابینه را اعلام کرد.

 

نخست وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه ( ۱۴ نوامبر) جلسه‌ای با اعضای کابینه‌اش برگزار کرد تا حمایت آنها از پیش‌نویس توافقی با اتحادیه اروپا را جلب کند.

 

به گزارش دویچه وله، جلسه کابینه چند ساعت بیشتر از مدت تعیین‌شده به درازا کشید و سرانجام می اعلام کرد که اعضای هیئت دولت از پیش‌نویس او برای توافق برگزیت حمایت می‌کند. ترزا می حمایت کابینه را "گامی مهم" در مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دانسته است.

 

ساعاتی پس از اعلام حمایت کابینه، شایلش وارا، معاون وزیر در وزارتخانه امور ایرلند شمالی در مخالفت با این پیش نویس از سمت خود استعفا داده بود. وی بخش مربوط به تمهیداتی برای ادامه ارتباط ویژه ایرلند شمالی با اتحادیه اروپا را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود که به این ترتیب، "تمامیت حاکمیتی بریتانیا" مخدوش می‌شود.

 

جمهوری ایرلند (یا ایرلند جنوبی) عضو اتحادیه اروپاست و بین شهروندان و اقتصاد این کشور و ایرلند شمالی، که متعلق به بریتانیاست، همواره روابط ویژه‌ای وجود داشته است. جمهوری ایرلند خواستار ادامه این روابط بوده است. برای تصویب هرنوع توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تمامی اعضا باید به آن را مثبت بدهند.

 

به گزارش بی بی سی، کوتاه مدتی پس از اعلام استعفای وزیر برگزیت، استر مک‌وی، وزیر کار و امور بازنشستگی نیز گفت که استعفانامه خود را برای نخست وزیر ارسال کرده است. همچنین، سوئلا برویرمن، معاون وزارت برگزیت و یک مقام دیگر دولت نیز از سمت‌های خود کناره گرفته‌اند.

 

در نظام سیاسی بریتانیا، کابینه شامل اعضای ارشد دولت است که همگی نماینده پارلمان از حزب یا ائتلاف حزبی حاکم هستند. علاوه بر این، در هر وزارتخانه تعدادی "وزیر جزء" یا معاون وزیر هم سرپرستی بخش‌های مختلف را برعهده دارند که آنان نیز از میان نمایندگان پارلمان از حزب یا ائتلاف حزبی منصوب می‌شوند.

 

گفته می‌شود شماری از اعضای دیگر دولت نیز "ناخرسندی" خود را از این سند ابراز داشته‌اند.

 

قرار است پیش‌نویس توافق‌نامه در مرحله بعد برای مذاکره و رای‌گیری در مجلس عوام مطرح شود در حالیکه تعدادی از نمایندگان مجلس از حزب حاکم محافظه‌کار صراحتا شرایط پذیرفته شده توسط می برای خروج از اتحادیه اروپا را غیرقابل قبول دانسته و هشدار داده‌اند که در رای‌گیری در پارلمان نمی‌توانند از این توافق حمایت کنند.

 

اکنون با کناره گیری چند عضو کابینه بریتانیا احتمال به چالش کشیده شدن رهبری ترزا می بر حزب محافظه کار بیش از پیش تقویت شده است. نمایندگان محافظه کار هوادار «برگزیت سخت» قرار است روز چهارشنبه با یکدیگر دیدار کنند.

 

به گزارش یورونیوز، در صورتی که ۴۸ نماینده محافظه کار پارلمان در نامه ای به «کمیته ۱۹۲۲» در حزب محافظه کار خواستار برگزاری انتخابات برای رهبری حزب شوند، رهبری ترزا می در حزب به رای گذاشته خواهد شد. این در حالی است که دومینیک راب، وزیر مستعفی برگزیت ضمن تاکید بر لزوم تغییر سیاست و روند خروج کشورش از اتحادیه اروپا، خواستار ادامه رهبری ترزا می شده است.

 

ترزا می در صورت از دست دادن رهبری حزب محافظه کار مجبور به استعفاء از سمت نخست وزیری خواهد شد. با این حال سخنگوی نخست وزیر بریتانیا گفت که وی انتظار دارد ترزا می هنگام خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ماه مارس سال ۲۰۱۹ همچنان نخست وزیر باشد.

 

برخی گزارشها حاکی است که ترزا می سمت وزارت برگزیت را به مایکل گوو، وزیر محیط زیست کابینه اش پیشنهاد کرده است.

 

مخالفان درون حزبی نخست وزیر بریتانیا در صورت به چالش کشیده شدن رهبری ترزا می بر حزب محافظه کار به رای ۱۵۸ نماینده مجلس عوام برای برکناری او نیاز دارند.

 

106

نمایش موجودیت‌ها