date_range سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time ۰۲:۰۸:۰۰ ب.ظ

روایت فعال اصلاح‌طلب از احتمال مذاکره پشت پرده میان ایران و آمریکا

روایت فعال اصلاح‌طلب از احتمال مذاکره پشت پرده میان ایران و آمریکا
منبع خبر: جام‌نیوز

احمد زیدآبادی از فعالان اصلاح‌طلب هرگونه مذاکره پشت پرده میان ایران و آمریکا را رد کرد.

به گزارش جام نیوز ، موضوع مذاکره میان ایران و آمریکا این روزها به تیتر نخست رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شده است.

 

برخی از رسانه های فارسی زبان خارج از کشور از مذاکرات پشت پرده بین ایران و آمریکا خبر داده و مدعی هستند که حضور مقامات عراقی و عمانی در ایران و یا سفرهای دولتمردان جمهوری اسلامی به کشورهای همسایه برای انجام مذاکره بین ایران و آمریکا صورت گرفته است.

 

این در حالی است که باتوجه به بدعهدی های دولت دونالد ترامپ، تمامی مقامات کشور قاطعانه هر گونه مذاکره در شرایط فعلی را رد کرده اند. معصومه ابتکار نیز اخیرا در مصاحبه ای گفته بود که هیچ مقامی در دولت موافق مذاکره با آمریکا نیست.

 

احمد زیدآبادی از فعالان اصلاح طلب در خصوص همین موضوع در کانال تلگرامی خود نوشت: «اغلب می‌پرسند؛ بین ایران و آمریکا در پشت پرده مذاکره‌ای در جریان است؟ در پاسخ می‌گویم؛ نه! هیچ مذاکره ای در جریان نیست!»


وی ادامه داد: «می‌پرسند؛ از کجا خبرداری؟ می‌گویم؛ از هیچ کجا خبر ندارم، اما رفتار جمهوری اسلامی در دو دهۀ گذشته نشان می‌دهد که اگر قرار به مذاکره باشد، برای انجام آن به صور علنی، زمینه‌سازی صورت می‌گیرد. می‌پرسند؛ منظورت چیست؟ می‌گویم؛ وقتی سران کشور به صراحت و قاطعیت، سیاست عدم مذاکره را اعلام می‌کنند، هرگونه تلاش پشت پرده برای مذاکره که در هر صورت افشا خواهد شد، نیروهای پایگاه حکومت را تا سر حد طغیان، خشمگین و بحران‌زده می‌کند. دقیقاً به همین علت، در پشت پرده فعلاً خبری نیست.»


زیدآبادی می نویسد: «می‌پرسند؛ پس رفت و آمد عراقی‌ها و عمانی‌ها و قطری‌ها و سوئیسی‎ها و سفر به ژاپن و غیره چه معنایی دارد؟ می‌گویم؛ همیشه در هر شرایطی حتی در شرایط جنگ نیز بین دو طرفِ نزاع، پیغام و پسغام و هشدار و تهدید و غیره در جریان است، اما اینها هیچکدام مذاکره تلقی نمی‌شود. مذاکره نوعی تماس مستقیم به منظور رسیدن به راه‌حلی برای پایان دادن یک کشمکش است که در حال حاضر بین ایران و آمریکا جریان ندارد.»

 

با توجه به رویکرد دولت آمریکا و تهدید اخیر دونالد تامپ مبنی بر نابودی ایران بی تردید همگان بر عدم فایده مذاکره میان ایران و ایایلات متحده متفق القول هستند و تفاوت نظری میان اصولگرایان و اصلاح طلبان مطرح کشور مشاهده نمی شود.

نمایش موجودیت‌ها