date_range یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۰۵:۱۱:۰۰ ب.ظ

کره‌شمالی خواستار مذاکره با آمریکا شد

کره‌شمالی خواستار مذاکره با آمریکا شد
منبع خبر: جام‌نیوز

به گفته مقام‌های کره‌جنوبی، کره‌شمالی خواستار مذاکره با آمریکا شده است.

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز ، این خبر بعد از دیدار ژنرال کیم یونگ چول، یکی از مقام‌های ارشد اطلاعاتی کره شمالی با مون جه‌این، رئیس جمهور کره جنوبی در آستانه مراسم اختتامیه المپیک زمستانی در پیونگ چانگ اعلام شده است.

 

ژنرال کیم در صدر یک هیات ۸ نفره برای سه روز به این کشور سفرکرده است.

 

اما علاوه بر اقدامات دیپلماتیک اخیر میان سئول و پیونگ‌یانگ، آنچه توجهات را به سفر اخیر جلب کرده، سرپرست هیئت کره شمالی‌ست. ژنرال کیم یانگ‌چال، از اعضای ارشد حزب حاکم بر کره شمالی، در جریان حمله مرگبار به کشتی جنگی کره جنوبی در سال ۲۰۱۰ میلادی، فرمانده نهادی موسوم به «دایره شناسایی» بود. این دایره مسئول امور اطلاعات خارجی به‌شمار می‌رود.

 

به گزارش رادیو فردا، کمیسیونی که پس از غرق‌شدن کشتی ارتش کره جنوبی توسط سئول تشکیل شد، به این نتیجه رسید که کره شمالی و نهاد اطلاعاتی آن مسئول حمله بود. گفته می‌شود ژنرال کیم یانگ‌چال آن «حمله» را طرح‌ریزی و هدایت کرده بود. در جریان واقعه ۴۶ تن جان خود را از دست دادند. کره شمالی اتهام‌های وارد شده را رد کرده‌است.

 

ژنرال کیم متهم به انجام شماری دیگر از اقداماتی‌ست که سئول آن‌ها را «خصمانه» یا «تحریک‌آمیز» توصیف کرده‌است. حزب اصلی مخالف دولت حاکم بر کره جنوبی، و نیز برخی از بستگان قربانیان حمله ۲۰۱۰، به سفر کیم یانگ‌چال اعتراض کرده‌اند.

 

ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهور آمریکا هم در راسم اختتامیه المپیک زمستانی در پیونگ چانگ حضور یافته است.

 

مقام‌های آمریکایی البته دیدار با هیات کره شمالی در جریان این سفر را "نامحتمل" دانسته‌اند.

 

به گزارش بی بی سی، گفته شده در مراسم افتتاحیه این رقابت‌ها، هیئت کره شمالی از دیدار با مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا خودداری کرده بود.

 

این در حالی است که دو روز پیش (جمعه ۲۳ فوریه) واشنگتن تحریم‌های جدیدی را علیه پیونگ یانگ اعلام کرد که کره شمالی متقابلا این تحریم‌ها را "اقدام جنگی" خواند.

 

وزارت خارجه کره شمالی البته با تقدیر از همکاری دو کره در جریان مسابقات المپیک گفته است: "آمریکا تهدید جنگ را با تحریم‌های گسترده جدیدی به شبه جزیره کره آورده است."

 

پیشتر هم کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از تلاش‌های "موثر" کره جنوبی در میزبانی بازی‌های المپیک زمستانی تقدیر کرده بود.

 

شبه جزیره کره در جریان جنگ بین دو کشور طی سال‌های ۱۹۵۰-۱۹۵۳ جدا شد و هیچکدام از این دو طرف معاهده صلحی را در این زمینه تا کنون امضا نکرده‌اند.

 

 

106

 

نمایش موجودیت‌ها