date_range سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۱۷:۰۰ ب.ظ

رئیس اتاق تهران: نرخ سوخت آزاد شود

رئیس اتاق تهران: نرخ سوخت آزاد شود
منبع خبر: جام‌نیوز

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران پیشنهاد داد دولت به جای پرداخت یارانه بنزین به خودروها، به افراد یارانه بدهد و قیمت بنزین را آزاد کند.

 به گزارش سرویس اقتصادی  جام نیوز ، «مسعود خوانساری» صبح روز سه شنبه در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: دهک نخست، 25 درصد بیش از دهک دهم بنزین مصرف می کند که عادلانه نیست.


وی به مصرف روزانه 90 میلیون لیتری بنزین در کشور اشاره کرد و گفت: اگر بنزین را با دلار 12 هزار تومانی محاسبه کنیم، قیمت هر لیتر بنزین هفت سنت می شود که در جهان فقط ونزوئلا با فروش بنزین سه سنتی قیمتی کمتر از ایران دارد.


رییس اتاق تهران خواستار جدا شدن بحث ارز از سایر مسایل اقتصادی کشور شد و ادامه داد: باید تصمیمی جدی برای جدا شدن ارز از سایر مسایل اقتصادی بگیریم.

 

وی اضافه کرد: پنج نرخ ارز دولتی، نیما، سنا، مسافرتی و آزاد در کشور وجود دارد که تصمیم گیری را برای کسب و کارها سخت کرده است0


خوانساری به شرایط ترکیه در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: پارسال 90 درصد ارزش لیر از بین رفت، اما ترکیه با مشکلاتی شبیه به ایران مواجه نشد.


وی تحریم ها را فرصتی برای خلاص شدن از وابستگی به نفت دانست و گفت: کشورهای همسایه ایران در مجموع 570 میلیارد دلار واردات دارند که سهم ما از این رقم تنها صادرات 18 میلیارد دلار است، در حالی که ظرفیت صادراتی ما بسیار بالاست.


خوانساری افزایش نرخ ارز را فرصتی برای جهش صادرات دانست و خواستار تسهیل در قوانین و مقررات صادراتی شد.


خوانساری همچنین خواستار تعامل بیشتر اعضای اتاق بازرگانی با دولت شد و از اعضا خواست تا پیشنهادها و راهکارهای عملی خود را برای حل مشکلات اقتصادی ارائه دهند.

ایرنا

110

نمایش موجودیت‌ها