date_range دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۲:۳۰:۰۰ ب.ظ

سربازی یهودیان افراطی، چالش بزرگ نتانیاهو در تشکیل دولت!

سربازی یهودیان افراطی، چالش بزرگ نتانیاهو در تشکیل دولت!
منبع خبر: جام‌نیوز

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه از «آخرین تلاش» خود برای تشکیل دولت ائتلافی سخن گفت.

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز ، مهلت تشکیل دولت ائتلافی برای بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه به پایان می رسد. او که طی یک دهه گذشته قدرت را در اسرائیل در دست داشته، بر خلاف انتظارها برای تشکیل دولت ائتلافی با مشکل روبرو شده است.

 

نخست وزیر اسرائیل به دنبال ایجاد ائتلافی از راستگرایان، راستگراهای افراطی و ارتودکس های افراطی است.

 

بنیامین نتانیاهو در صورتی که بتواند دولت ائتلافی خود را تشکیل دهد برای پنجمین دوره پیاپی هدایت رژیم صهیونیستی را برعهده خواهد گرفت.

 

حزب «اسرائیل خانه ما» به رهبری آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق اسرائیل با "اتحاد یهودیت توراتی" بر سر لایحه خدمت وظیفه عمومی اختلاف نظر دارند. امری که تشکیل دولت ائتلافی را برای بنیامین نتانیاهو دشوار کرده است.

 

دو حزبی که نتانیاهو به دنبال پیوستن آن‌ها به دولت ائتلافی‌ است، بر سر انتخاب یهودی‌های ارتدکس افراطی برای ارتش با یکدیگر اختلاف نظر دارند. لیبرمن بر بکار گرفته شدن آن‌ها اصرار دارد.

 

خدمت سربازی دوره ای است سه ساله و اجباری که اسرائیلی ها اعم از دختر یا پسر، بعد از پایان دبیرستان، باید آن را آغاز کنند.

 

اما دو گروه کاملا متفاوت از این قاعده مستثنی هستند:‌ اعراب اسرائیلی یا همان فلسطینی تبارها (به غیر از دروزی ها) و یهودیان حریدی (Ultra-Orthodox).

 

حریدی ها یا همان یهودیان ارتدوکس افراطی در محله های خاص خود زندگی می کنند و از جامعه "سکولار" فاصله می گیرند.

 

این امتیاز در سال ۱۹۴۹ میلادی به این اقلیت اعطا شد.

 

دیوید بن گورین، اولین نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در برابر جلب حمایت رهبران حریدی از دولتش، موافقت کرد که حدود ۴۰۰ نفر آنها از سربازی معاف شوند.

 

طبق قانونی که آن زمان به نام قانون "تال" به تصویب رسید، از آنجا که مذهبی‌های یهودی ایجاد هرگونه کشور یهودی را خلاف اراده یهوه و نقض آموزه‌ها در مورد ظهور منجی می‌دانستند، با دریافت امتیازات ویژه حاضر شدند موجودیت اسرائیل را بپذیرند و درصدد نفی و نهی آن برنیایند.

 

یکی از امتیازات داده‌شده به یهودیان مذهبی، بر مبنای قانون "تال" معافیت از خدمت سربازی بود.

 

در زمان تصویب این قانون، شمار یهودیان ارتدکس در سرزمین های اشغالی ۴۰۰ تن بود اما اکنون این تعداد به ۷۰ هزار تن رسیده است.

 

قضات ارشد اسرائیلی چند سال پیش، علیه این قانون رای دادند اما دولت اسرائیل یا احزاب مخالف هنوز بر سر این که چگونه باید بدون ایجاد بحرانی جدی، حریدی ها را به خدمت نظام وظیفه جذب کرد، اتفاق نظر ندارند.

 

در صورتی که حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو نتواند تا روز چهارشنبه به توافقی با احزاب دیگر دست یابد، ممکن است رووین ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی، فرد دیگری را مامور تشکیل دولت کند. این احتمال نیز وجود دارد که بحران سیاسی کنونی اسرائیل را به سوی برگزاری انتخابات پارلمانی مجدد سوق دهد.

 

رهبر حزب لیکود روز یکشنبه اعلام کرد که برای جلوگیری از برگزاری «انتخابات غیرضروری» مجدد برای آخرین بار تلاش خواهد کرد تا احزاب راستگرا، راستگرایان افراطی و ارتودکس های افراطی را گردهم آورد.

 

به گزارش هفته‌نامه آمریکایی بلومبرگ،‌ سخنگوی حزب لیکود اعلام کرد در صورتی که تا مهلت ۸ خردادماه این حزب با رهبری نتانیاهو نتواند یک دولت ائتلافی را تشکیل دهد،‌ انتخابات کنست (پارلمان) تکرار می‌شود.

 

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو با دو پرونده فساد و دریافت رشوه روبروست؛ او با رد همه اتهام‌ها اصلاحاتی را پیشنهاد کرده که در صورت تصویب، اختیارات دیوان قضایی برای عزل نخست‌وزیر تا زمانی که در قدرت است را محدود می‌کند.

 

106

نمایش موجودیت‌ها