date_range شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۵۶:۰۰ ب.ظ
تعداد 5 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

خانواده‌ها باید بیشتر درگیر تربیت فرزندانشان باشند

خانواده‌ها باید بیشتر درگیر تربیت فرزندانشان باشند
منبع خبر: جام‌نیوز
دسته خبری: جامعه|خانواده

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، گفت: به نظر می‌آید خانواده‌ها بسیاری از مسئولیت‌هایشان را به بیرون از خانه برون‌سپاری کرده‌اند. خانواده‌ها باید بیشتر درگیر امر تربیت باشند.

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز ،    حبیب اله مسعودی فرید، در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع «آسیب های اجتماعی» شامگاه جمعه روی آنتن شبکه آموزش‌ رفت، با بیان اینکه همیشه بین آسیب اجتماعی و مشکل اجتماعی اختلاف وجود دارد گفت: هر دو بخش قابل توجه است. موضوع دیگر حاشیه نشینی است که هم ردیف اینها نیست ولی شاید جزو عوامل خطر آفرین باشد. سالها در این نواحی کار کردم و چون دسترسی مناسب به امکانات در آنجا فراهم نیست می‌تواند بستری برای آسیب باشد.

 

وی درباره خشونت گفت: خشونت مطرود است و یک اصل است چه توهین معلم به دانش آموزان و چه برعکس. باید در نظام آموزشی شان معلم را بالا ببریم. برنامه آموزش و پرورش برای نهادینه کردن این مفهوم که معلمی شغل انبیاست چیست، راهکارهای مدیریت هیجانات و خشونت ها چیست، روش های جذب دانش آموزان در مدرسه چیست.

 

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۱۶ اصل در پیشگیری از اعتیاد داریم گفت: یکی از اینها روش تدریس و تربیت معلم است. اگر ارائه و آموزش معلمان جذاب باشد، به عنوان یک عامل محافظتی شناخته شده است. ما هنوز در کشور به امر پیشگیری نپرداخته ایم.

 

مسعودی فرید ادامه داد: دستگاه‌های مختلفی در امر پیشگیری نقش دارند. به عنوان مثال هم در دوران بارداری و هم بعد از آن برای مادران باید آموزش های ارتقای سلامت روان از سوی وزارت بهداشت ترتیب داده شود. نقش رسانه در جریان سازی مهارت های اجتماعی، بهزیستی در مهدهای کودک و آموزش و پرورش نیز در امر پیشگیری بسیار محوری است.

 

وی با بیان اینکه باید والدین آگاه شوند که فقط جنبه آموزش مهم نیست و باید روی جنبه های تربیتی نیز کار کرد اظهار کرد: راهبردی ترین دستگاه کشور، آموزش و پرورش است اما هنوز این امر نهادینه نشده است. در بسیاری جوامع دنیا هر کسی نمی‌تواند وارد مدرسه شود و تدریس کند و افراد باهوش، توانمند و خلاق در مدارس و مهدهای کودک بکار گرفته می‌شوند.

 

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره سیر صعودی آمار آسیب های اجتماعی گفت: خانواده از مهمترین نهادهاست. به نظر می آید آنها بسیاری مسئولیت هایشان را به بیرون از خانه سپرده و برونسپاری کرده اند. خانواده ها باید بیشتر درگیر امر تربیت باشند.

 

مسعودی فرید افزود: از سوی دیگر باید در سیاست گذاری کلان تدبیر کنیم و اعتبارات بیشتر به بخش های اجتماعی و آموزش اختصاص دهیم و دوم آنکه نابرابری ها در جامعه کاهش یابد. در توزیع منابع دقت نمی‌شود. در حالی که باید به عنوان مثال اعزام بهترین معلم ها برای مناطق حاشیه نشین تخصیص یابد. در سایر خدمات نیز باید اینگونه باشد.وی با بیان اینکه امید باید در مردم ایجاد شود و چند پله رشد کنند، گفت: آیا دسترسی افراد با مدرک و مهارت یکسان به مشاغل مختلف یکسان است، متاسفانه نابرابری وجود دارد.

 

مسعودی فرید، آمارهایی از آسیب های اجتماعی ارائه کرد و گفت: طبق آمار رسمی ستاد مبارزه با مواد مخدر دو میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد داریم. آخرین آمار خودکشی ۵.۵ فوت به ازای ۱۰۰هزار نفر است ولی در دنیا از کمترین میزان ها است و در ۱۶۰ کشور رتبه ۱۰۵ را داریم. ولی باز باید روی عوامل باید کار کنیم. چندین مطالعه درباره روابط نامتعارف جنسی در حال انجام است. حدود ۱۲ میلیون حاشیه نشین داریم. البته آمارها متفاوت و کیفیت زندگی ها نیز در این نواحی فرق می کند. برای هر آسیبی باید روند و مختصات کمی و کیفی را نیز بررسی و تحلیل کنیم.

 

مهر

2025

نمایش موجودیت‌ها