date_range جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۳۹:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

انگلیس: با برنامه ضد برجامی آمریکا مخالفیم

انگلیس: با برنامه ضد برجامی آمریکا مخالفیم
منبع خبر: بولتن نیوز

لرد نورمن لامونت نماینده ویژه دولت انگلیس در امور تجاری ایران گفت: اتحادیه اروپا و بریتانیا واقعا مایلند برجام حفظ شود و آن را دستاوردی سیاسی…

به گزارش  بولتن نیوز ، لرد نورمن لامونت نماینده ویژه دولت انگلیس در امور تجاری ایران گفت :‌ اتحادیه اروپا و بریتانیا واقعا مایلند برجام حفظ شود و آن را دستاوردی سیاسی می دانند که به حفظ امنیت جهان کمک می کند .
رییس اتاق مشترک بازرگانی انگلیس و ایران در نشست بررسی راههای توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور افزود:‌ بریتانیا از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون، نزدیک ترین متحد آمریکا بوده است و این نکته که بریتانیا بر سر برجام با آمریکا آشکارا مخالفت می کند، نکته مهمی است که ایرانیان کم تر به آن توجه می کنند.
عضو مجلس اعیان بریتانیا که در سفر اخیرش به ایران، به شهرهای قم و کاشان نیز رفته است، از آثار تحریم ها بر مردم ایران، به ویژه اقشار کم درامد یاد و تاکید کرد آمریکا با اهداف سیاسی، از تحریم های اقتصادی بیش از اندازه استفاده می کند.
لامونت از این که جمهوری اسلامی ایران با بدهی بسیار اندک خارجی، در مدتی کوتاه ارزش ریالش تا این اندازه کم شده است، ابراز شگفتی کرد و افزود: آثار روانی تحریم ها، پیش از اجرای آن ها بر بازار ایران اثر منفی گذاشته است.
نماینده ویژه دولت انگلیس در امور تجاری ایران در ادامه سخنانش گفت اتحادیه اروپا برای خنثی کردن تحریم های آمریکا علیه شرکت های این قاره، گام هایی برداشته است که هم بازرگانی با ایران را ممکن خواهد کرد و هم مجازات شرکت هایی را که با ایران تجارت می کنند، جبران می کند.
وی افزود : قرار است دارو، مواد غذایی و محصولات کشاورزی از تحریم های آمریکا مستثنی شود؛ با طراحی سازوکار ویژه مالی با عنوان "وسیله هدف خاص" (اس پی وی)، در کشوری خاص قرار است نقل و انتقال های مالی با ایران، بدون دخالت آمریکا و نیز استفاده از دلار آن کشور، حل و فصل شود که این روش قرار است مورد استفاده کشورهای غیر اروپایی نیز قرار گیرد.
لرد نورمن لامونت تاکید کرد این موضوع زمان بر است و به روزامد شدن بانک های ایرانی وابسته است زیرا حتی اگر این طرح با موفقیت اجرا شود اما بانک های ایرانی، معیارهای مبارزه با پولشویی و تروریسم را رعایت نکنند و مطابق معیارهای اروپایی رفتار نکنند، مشکل رد و بدل کردن ارز حل نمی شود.
به گفته فرستاده ویژه دولت بریتانیا در امور تجاری ایران، اتحادیه اروپا خریداران نفت ایران را در آسیا ترغیب می کند تا به خرید نفت ایران ادامه دهند.

نمایش موجودیت‌ها