date_range دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ access_time ۰۹:۳۰:۰۰ ق.ظ

کریمی‌قدوسی در گفتگو با بولتن‌نیوز مطرح کرد؛ نامه عراقچی به روحانی/ در دادگاه افشاگری می‌کنم/پرونده 35 میلیارد دلاری در دادگاه

کریمی‌قدوسی در گفتگو با بولتن‌نیوز مطرح کرد؛ نامه عراقچی به روحانی/ در دادگاه افشاگری می‌کنم/پرونده 35 میلیارد دلاری در دادگاه
منبع خبر: بولتن نیوز
دسته خبری: سیاست|مجلس

آقای عراقچی در این نامه تاکید کرده که اگر پرونده‌اش به دادگاه برود در دادگاه افشاگری می‌کند.

گروه سیاسی : عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از نامه احمد عراقچی معاون سابق امور ارزی بانک مرکزی به رئیس جمهور خبر داد و گفت: آقای عراقچی در این نامه تاکید کرده که اگر پرونده اش به دادگاه برود در دادگاه افشاگری می کند.

کریمی‌قدوسی در گفتگو با بولتن‌نیوز مطرح کرد؛ نامه عراقچی به روحانی/ در دادگاه افشاگری می‌کنم/پرونده 35 میلیارد دلاری در دادگاه

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بولتن نیوز با بیان اینکه یکی از موضوعات نگران کننده در سال ٩٧ کاهش ارزش پول ملی بود، گفت: ارزش پول ملی در سال گذشته به شدت کاهش پیدا کرد.

وی افزود: بررسی ها نشان داد که ریشه اصلی کاهش ارزش پول ملی ، ورود حجم زیادی از ارز داخل خزانه کشور و همچنین طلا به بازار بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه این قصه چند پیام داشت، تصریح کرد: یک پیام این بود که تحریم ها می خواهد برگردد و پیام دیگر این بود که ممکن است گرانی و تورم به وجود بیاید.

کریمی قدوسی افزود: سومین پیام این بود که مردم پس اندازهایشان را آزاد کنند و به خرید ارز و سکه بپردازند.

وی اضافه کرد: در نتیجه این اتفاق ها افتاد و آن التهاب شدید اقتصادی در سال ٩٧ با محوریت ارز و طلا در کشور باعث کاهش شدید ارزش پول ملی شد.

نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این اتفاق با محوریت بانک مرکزی و معاون ارزی بانک مرکزی آقای احمد عراقچی بود، تصریح کرد: عراقچی بعد از این حوادث تحت تعقیب قرار گرفت. همچنین بعد از عزل آقای سیف از ریاست کل بانک مرکزی، از سوی قوه قضائیه از وی تحقیقات به عمل آمد و همچنان این تحقیقات ادامه دارد.

کریمی قدوسی گفت: آقای عراقچی اخیرا نامه ای 2 صفحه ای به آقای روحانی رئیس جمهور نوشت و در این نامه اشاره می کند که جناب آقای روحانی تصمیمات ارزی را ما با نظر کارشناسی یکی از کارشناسان وزارتخانه و دستور شخص شما گرفتیم. اگر پرونده من به دادگاه برود من در دادگاه افشاگری می کنم.

وی با بیان اینکه قضایه مشابه همین موضوع را آقای سیف به نمایندگان مجلس گفت، افزود: زمانی که نمایندگان اعتراض داشتند به آقای سیف که چرا بانک مرکزی این حجم ارز و سکه را وارد بازار کرد، گفت که ما به دستور شخص آقای روحانی این کار را انجام دادیم و نامه نوشته شده به رئیس جمهور را نشان داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه پرونده بزرگ پولی و تزریق حدود 35 میلیارد دلار و ارز به بازار در طول سه سال از سال 95 تا 97 در قوه قضائیه مطرح و در حال پیگیری است، گفت: علاوه بر دستگاه قضائی، مجلس و دستگاه های مختلف دیگر هم پیگیر این موضوع هستند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه سیف و عراقچی درگیر این پرونده هستند، اضافه کرد: ٦میلیارد دلار درسال ٩٥، ١١میلیارد دلار در سال ٩٦ و ١٨میلیارد دلار در سال ٩٧ ارز به بازار تزریق شد.

وی با اشاره به جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با مسئولان ارشد قضائی افزود: مسئولین قضائی به صراحت گفتند که دولت بدون بخشنامه در سال گذشته ١٨میلیارد دلار و ارز وارد بازار کرد.

نماینده مشهد و کلات در مجلس با تاکید بر اینکه دولت برای تنظیم بازار، حدود 35 میلیارد دلار و ارز به بازار وارد کرد، گفت: این موضوع بدون برنامه ریزی، هدایت، کار کارشناسی بود و معلوم نیست این ارزها به چه کسانی داده شده و چند درصد آنها صرف خرید اقلام عمومی کشور شده و به چه مقدار افراد از این ارز ها گرفته اند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه سوالات و ابهامات زیادی در این زمینه وجود دارد، افزود: ریشه اصلی ضربه اقتصادی بزرگ به اقتصاد کشور در آستانه برگشتن تحریم ها به دسته عواملی در داخل زده شد.

وی با اشاره به حضور حجت الاسلام رئیسی بر مسند قوه قضائیه تصریح کرد: انشاالله به زودی دستگاه قضایی ما که نشان داده تحولی در راه است، این که مطالبه مردمی و رهبر معظم انقلاب بوده را پیگیری کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: خوشبختانه رئیس جدید بانک مرکزی در این قضیه توجه خوبی دارد و عملکردها نشان می دهد که کنترل خوبی بر تنظیم بازار و نرخ ارز دارد.

کریمی قدوسی گفت: این کنترلها از قبل هم می توانست انجام شود اما نشد و متاسفانه با تصمیمات غلط، اگر نگوییم خیانت، باعث ضربه شدید بر ارزش پول ملی شد و مصیبت های بعدی اقتصادی ناشی از آن قضیه بود.

وی از دیدار نمایندگان با رئیس قوه قضائیه در روزهای آینده خبر داد و اظهار داشت: نمایندگان مجلس فهرستی از مطالبات و موضوعات را آماده کرده تا به مظهر ایشان برسانیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: رئیس جمهور باید در این زمینه پاسخگو باشد.

تصویرها
کریمی‌قدوسی در گفتگو با بولتن‌نیوز مطرح کرد؛ نامه عراقچی به روحانی/ در دادگاه افشاگری می‌کنم/پرونده 35 میلیارد دلاری در دادگاه
نمایش موجودیت‌ها