date_range دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۸:۵۸:۰۰ ب.ظ

استقبال لاوروف از معاهده پیشنهادی ظریف

ایسنا: به نقل از روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه امروز (دوشنبه) در یک نشست خبری از پیشنهاد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان برای امضای معاهده"عدم تجاوز" به کشورهای همسایه گفت: موافقت بر مساله عدم تعرض به یکدیگر می‌تواند نخستین گام برای خاموش کردن آتش تنش‌ها باشد و به نظر ما این نوع برنامه درست است.

محمد جواد ظریف دیروز (یکشنبه) از بغداد اعلام کرد: ما به دنبال ایجاد روابط با تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس هستیم و در این راستا پیشنهادات متعددی برای همکاری از جمله پیشنهاد امضای تعهد عدم تجاوز به کشورهای حاشیه خلیج فارس را داده‌ایم.

لاوروف از اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه انتقاد کرد

وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از تصمیم آمریکا برای اعزام نیروهای نظامی بیشتر به منطقه غرب آسیا، گفت چنین اقداماتی ریسک بروز تنش را افزایش می‌دهد.
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه از تصمیم دولت آمریکا برای اعزام چندصد نظامی به غرب آسیا به بهانه مقابله با «تهدید ایران»، انتقاد کرد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته اعلام کرد این کشور برای ایجاد «بازدارندگی» در برابر ایران و با اهداف دفاعی، حدود ۱۵۰۰ نیروی نظامی به منطقه اعزام می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، لاوروف که در مسکو در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: «در ارتباط با تصمیم رئیس‌جمهور ترامپ برای اعزام ۱۵۰۰ نیرو فراتر از آنچه که در حال حاضر در خاورمیانه و شمال آفریقا مستقر هستند، همانطور که می‌دانید، افزایش حضور نظامی، ریسک را نیز افزایش می‌دهد.»

وی با بیان اینکه امیدوار است ترامپ به کسانی گوش دهد که درگیری نظامی را بیهوده می‌دانند، گفت: «دستکم دلایلی وجود دارد که نسبت به این موضوع امیدوار باشیم. امروز همه اعضای رهبری ایالات متحده سودای اقدامات ستیزه‌جویانه ندارند.»

برخی منابع نوشته‌اند که ترامپ شخصا با درگیری نظامی با ایران مخالف است و این کار را برای اقتصاد آمریکا بسیار مخرب می‌داند. شخص ترامپ هم در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» تاکید کرده است که «من کسی نیستم که خواهان جنگ با ایران باشم.»

نمایش موجودیت‌ها